Sos adżika
- Pomidor - 6 sztuk (1000 g)
- Papryka czerwona - 3 sztuki (600 g)
- Cebula - 2 sztuki (200 g)
- Papryczka chili czerwona świeża - 1 sztuka (40 g)
- Czosnek - 4 ząbki (20 g)
- Ocet winny - 1/2 szklanki (125 ml)
- Cukier - 1/2 szklanki (125 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na sosu adżika krok po kroku
Pomidory sparz wrzątkiem, usuń skórę i pokrój na mniejsze kawałki.
Paprykę przekrój na pół i usuń gniazda nasienne, cebulę pokrój na ćwiartki, a czosnek przeciśnij przez praskę.
Przełóż wszystko do garnka, gotuj na małym ogniu. Dodaj papryczkę chilli.
Dodaj ocet, cukier i oliwę z oliwek.
Gotuj na niewielkim ogniu do momentu, aż całość się rozpadnie.
Więcej informacji na temat sosu adżika
Sos adżika to nic innego jak gęsty sos, który powstał na bazie pomidorów i papryki z dodatkiem wielu aromatycznych dodatków i ziół. Ten gruziński sos jest podobny,do wszystkim znanego warzywnego ajwaru.
Zatem, jak zrobić sos adżika?
W pierwszej kolejności przygotuj takie składniki jak: pomidory, papryka, cebula, czosnek, ocet, cukier, sól, papryczka chili.
Pomidory sparz wrzątkiem, usuń skórę i pokrój na mniejsze kawałki. Paprykę przekrój na pół i usuń gniazda nasienne, cebulę pokrój na ćwiartki, a czosnek przeciśnij przez praskę. Ważne jest aby czosnek rozgnieść, a nie dodawać w całości bowiem podczas rozgniatania uwalnia się wtedy enzym, pod wpływem którego zaczynają działać związki o działaniu antybiotykowym. Dlatego warto dodawać te warzywa do wielu dań. Przełóż wszystko do garnka, gotuj na małym ogniu. Dodaj papryczkę chili. Dodaj ocet, cukier i oliwę z oliwek. Gotuj na niewielkim ogniu do momentu, aż całość się rozpadnie.
Nasza pasta z czerwonej papryki może powstać z orzechami włoskimi, wtedy będzie to idealny dodatek do mięs.
Sam widzisz, jak prosty jest mój przepis na sos adżika, śmiało przygotuj go w domu i użyj jako dodatek do posiłku, kanapek, a nawet jako sos do pizzy. W moim przepisie użyłam cukier biały, zamiast niego, możesz użyć cukier trzcinowy nie robi to jednak wielkiej różnicy.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.
Nasz najlepszy, domowy sos jest bezglutenowy. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.
Alergeny w sosie adżika
Lista alergenów dla sosu adżika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
Wartości odżywcze sosu adżika
Sos możesz przełożyć do słoiczków i pasteryzować, przez to starczą Ci na dłużej.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.