Solianka
- Polędwica wołowa (500 g)
- Szynka wieprzowa surowa (300 g)
- Kiełbasa podwawelska (200 g)
- Boczek wędzony bez kości (200 g)
- Ziemniaki późne - 4 średnie sztuki (400 g)
- Cebula - 2 małe sztuki (100 g)
- Marchewka - 2 małe sztuki (200 g)
- Pietruszka - 1 mała sztuka (100 g)
- Seler korzeniowy - 1 kawałek (100 g)
- Por - 1 mała sztuka (100 g)
- Ogórki kiszone (400 g)
- Pomidory zielone - najlepiej użyj kiszonych pomidorów (200 g)
- Oliwki zielone marynowane konserwowe (150 g)
- Koncentrat pomidorowy (100 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
Przepis na solienkę krok po kroku
Przygotuj wywar: wołowinę i wieprzowinę, jedną opieczoną nad ogniem cebulę, 1 obraną marchewkę, obrany korzeń pietruszki i selera oraz pora włóż do garnka i zalej około 2 litrami zimnej wody. Gotuj na małym ogniu przez około 2 godziny.
Po ugotowaniu mięso wyjmij z wywaru i podziel na mniejsze kawałki, a wywar przecedź przez sito do drugiego garnka, warzywa z wywaru dobrze odciśnij z wody i wyrzuć.
Do wywaru włóż ugotowane mięso.
Do buliony włóż obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki i kilka listków laurowych. Całość gotuj na niewielkim ogniu.
Marchew obierz, zetrzyj na tarce o grubych oczkach, cebulę obierz i pokrój w kostkę, ogórki i pomidory pokrój w kostkę a obrany czosnek i oliwki posiekaj na drobne kawałki.
Boczek pokrój w kostkę a kiełbasę w plasterki.
Na patelni rozgrzej olej, podsmaż na nim pokrojone mięso i dodaj je do zupy.
Na tej samej patelni podsmaż cebulę i marchew, następnie dodaj ogórki , pomidory, czosnek oraz szklankę soku z ogórków. Całość duś około 5 minut pod przykryciem.
Do warzyw na patelni dodaj koncentrat pomidorowy i posiekane oliwki. Całość tuż jeszcze 5 minut.
Zawartość patelni dodaj do zupy, dopraw solą, wymieszaj i gotuj jeszcze 5 minut.
Zupę podaj z posiekaną natką pietruszki.
-
Kluski śląskie
-
Kopytka
-
Sałatka jarzynowa
-
Śledzie pod pierzynką
-
Kartacze
-
Krupnik
-
Pieczone ziemniaczki
-
Kapuśniak
-
Gulasz wołowy
-
Placek po węgiersku
-
Pieczone ziemniaki
-
Gnocchi
-
Ziemniaczki z piekarnika
-
Kotleciki ziemniaczane
-
Babka ziemniaczana
-
Knedle ze śliwkami
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Bogracz
-
Dania z ziemniaków
Więcej informacji na temat solianki
Solianka jest to tradycyjna zupa kuchni rosyjskiej i ukraińskiej. Jest to gęsta zupa, którą przygotowuje się na wywarze z mięsa, ryb lub grzybów. W przeszłości soliankę przygotowywano na wywarze rybnym bez dodatków, później zaczęto dodawać do niej różne składniki, które wyostrzały jej smak. Zupę przygotowywano z oliwkami, kaparami, wodą po kiszeniu ogórków lub z kwasem chlebowym. Obecnie zupę tą przygotowuje się na wywarze mięsnym, rybnym lub grzybowym. Dodatki do zupy powinny nadać jej słono-kwaśny smak. Przepis na soliankę z mięsem jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Ta pyszna rosyjska zupa składa się z polędwicy wołowej, szynki wieprzowej, kiełbasy podwawelskiej, boczku wędzonego, ziemniaków, cebuli, marchwi, korzenia pietruszki i selera, pora, ogórków kiszonych, zielonych pomidorów kiszonych, oliwek, koncentratu pomidorowego, oleju rzepakowego oraz przypraw (soli, pieprzu, natki pietruszki, liści laurowych oraz czosnku). Ten oryginalny przepis to doskonała propozycja na wyjątkowy obiad dla całej rodziny. Świetnie sprawdzi się na diecie bezmlecznej (oczywiście w granicach rozsądku od czasu co czasu, a nie codziennie), ponieważ do jej przygotowania nie użyjemy produktów mlecznych.
Podsumowując zupa solanka ukraińska to doskonały pomysł na pyszną zupę dla całej rodziny, jednak z racji dużej ilości czerwonego mięsa powinna być spożywana w umiarkowanych ilościach. Jest to zupa, do której można dodać również inne warzywa, dlatego świetnie sprawdzi się do wykorzystania składników, które zalegają nam w lodówce. Tradycyjnie zupę podaje się z kwaśną śmietaną (proponuje użyć tej z 12% tłuszczu) oraz posypaną natką pietruszki. Obecność kiszonych ogórków oraz zielonych pomidorów nada charakterystyczny kwaskowaty smak potrawie. Aby była kwaśniejsza warto dodać również zalewę z kiszonych ogórków. To dzięki tym produktom zupa jest wyjątkowa i smaczna. Jest to zupa bogata w produkty mięsne, dlatego osoby na diecie wegetariańskiej nie powinny jej spożywać.
Alergeny w soliance
Lista alergenów dla solianki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze solianki
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.