Solanka do szynki
- Cukier - pół łyżeczki (3 g)
Przepis na solankę do szynki krok po kroku
Do garnka dodaj ząbek obranego czosnku (w całości), 40 g soli, łyżkę ziół prowansalskich, 400 ml wody, cukier, 4 kulki ziela angielskiego i 2 liście laurowe.
Zagotuj wszystko i ostudź.
Po ostudzeniu można zacząć peklować mięso.
W misce ułóż mięso i zalej zimną solanką. Ma przykryć mięso w całości.
Pozostaw na 5-7 dni w lodówce. Raz dziennie przekręć mięso na inną stronę.
Dzień przed końcem wstrzyknij trochę solanki do środka mięsa za pomocą strzykawki.
Mięso jest gotowe go dalszej obróbki po wyjęciu z solanki i wysuszeniu mięsa.
Więcej informacji na temat solanki do szynki
Przygotowanie solanki do wędzenia mięsa to podstawa. Nie wiesz, jak zrobić solankę do szynki? To najlepszy przepis na zalewę do peklowania mięsa wieprzowego. Zrobienie jej zajmie kilka chwil, ale mięso wieprzowe powinno się moczyć przez około tydzień. Wtedy mięso będzie idealne – soczyste, miękkie i delikatne. Przepis na solankę do szynki nadaje się do kawałka mięsa o wadze 1 kilograma. Jeśli masz zamiar przygotować solankę do wędzenia mięsa, ten przepis to zdecydowanie dobry pomysł na zalewę peklującą. Jest prosty i łatwo go przeliczyć pod inną wagę mięsa wieprzowego.
Solanka do szynki ma duże znaczenie w kuchni. Mięso wieprzowe jest twarde i długo się przygotowuje je termicznie (piecze, gotuje itp.), aby było dobre. Solanka do szynki sprawia, że mięso można dłużej przechowywać po przygotowaniu. Jest to znakomity pomysł na to, by przygotowywać samemu swoje wyroby mięsne (wędlinę na kanapki czy pyszne, pieczone mięso). Solanka do mięsa sprawdzi się najlepiej, gdy będziesz wędzić mięso.
Szynka peklowana jest doskonałym pomysłem na wiele potraw. Mięso po peklowaniu jest dobre na zimno i na ciepło. Można zrobić z niego obiad lub zwykłe kanapki. Szynka pieczona jest super, gdy podasz ją z sosem. Kanapki z szynką będą przepyszne. Domowa, wędzona szynka jest świetna, zwłaszcza jeśli lubi się samemu robić swoje przetwory i inne. Solanka do szynki jest godna polecenia, ponieważ zrobienie jej to kwestia chwili.
Jak zrobić solankę do szynki? Przygotowanie solanki do wędzenia mięsa zacznij od obrania czosnku. Jego nie trzeba kroić, wystarczy dodać w całości do garnka. Wlej wodę, dodaj sól, cukier, ziele angielskie, liście laurowe oraz zioła prowansalskie. Wszystko zagotuj, a następnie ostudź. Przepis na solankę do szynki jest gotowy. Można peklować w nim mięso, gdy solanka do peklowania całkowicie wystygnie.
Jak zrobisz solankę do szynki, w misce umieść mięso i zalej je zimną solanką. Konieczne jest to, by mięso było całkowicie zakryte zalewą. Pozostaw tak mięso do peklowania na 5-7 dni w lodówce. Przekręcaj raz dziennie mięso, na inną stronę. Pod koniec nakłuj mięso i wstrzyknij solankę do środka strzykawką. Po peklowaniu mięso wyjmij i osusz. Możesz już dowolnie obrabiać termicznie mięso.
W przepisie na solankę do szynki łatwo obliczyć potrzebna ilość produktów do posiadanego kawałka mięsa. Jeżeli masz większy kawałek mięsa, należy powiększyć ilość składników (każdy składnik proporcjonalnie). Na przykład do mięsa o wadze 2 kilogramów należy użyć podwójnej ilości produktów.
Alergeny w solance do szynki
Lista alergenów dla solanki do szynki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na solankę do szynki
Wartości odżywcze solanki do szynki
Solanka przeznaczona jest do przedłużania trwałości jedzenia. Dzięki niej można dłużej przechowywać mięso.
Energia i białka
(450g)
Węglowodany
(450g)
Tłuszcze
(450g)
Witaminy
(450g)
Składniki mineralne
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.