Solanka do kurczaka
- Sól (60 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
Przepis na solankę do kurczaka krok po kroku
Do miski wlej 2 litry wody. Dodaj do niej sól, obrane ząbki czosnku, 5 ziarenek ziela angielskiego, 3 liście laurowe oraz 3 ziarenka pieprzu czarnego.
Składniki solanki dokładnie wymieszaj.
W gotowej solance zamocz dowolne części kurczaka lub całego kurczaka i całość odstaw w chłodne miejsce na noc.
Więcej informacji na temat solanki do kurczaka
Solanka do kurczaka to doskonały pomysł na marynatę do drobiu. Tradycyjna solanka jest najlepsza do różnego rodzaju mięsa. Sprawdzony przepis można wzbogacić dodatkiem ulubionych przypraw. Prosty przepis na solankę do kurczaka nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania solanki potrzebne będą następujące produkty spożywcze: woda, sól, czosnek, ziele angielskie, liść laurowy, ziarna pieprzu. A ile soli wykorzystać do przygotowania zalewy? Na każdy litr wody przygotuj 3 płaskie łyżki stołowe soli. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Jak zrobić solankę do kurczaka? Do miski wlej 2 litry wody. Dodaj do niej sól, obrane ząbki czosnku, 5 ziarenek ziela angielskiego, 3 liście laurowe oraz 3 ziarenka pieprzu czarnego. Składniki solanki dokładnie wymieszaj. W gotowej solance zamocz dowolne części kurczaka lub całego kurczaka i całość odstaw w chłodne miejsce na noc.
Sól w diecie osoby dorosłej powinna stanowić około 5 gram (czyli jedna łyżeczka). Jednak nie powinniśmy jej całkowicie eliminować. Sól stanowi źródło trzech cennych dla naszego zdrowia składników mineralnych: sodu, chloru oraz jodu. Chlor stanowi składnik kwasu solnego, który odpowiada za prawidłowe trawienie oraz utrzymanie odpowiedniego pH w żołądku. W diecie Polaków często brakuje jodu, jednak zalecane dzienne spożycie soli jodowanej nie pokryje dziennego zapotrzebowania na ten składnik mineralny. Aby wzbogacić dietę w produkty bogate w jod warto sięgać po tłuste ryby morskie, warzywa zielone (np. szpinak, szparagi czy jarmuż) lub cebulę.
W czosnku występują spore ilości składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Do witamin obecnych w czosnku możemy zaliczyć witaminę C, witaminę B1, witaminę B2, witaminę PP oraz prowitaminę A. Natomiast składniki mineralne obecne w czosnku to między innymi potas, wapień, magnez, kobalt, chrom oraz nikiel.
Podsumowując: tradycyjna solanka świetnie sprawdzi się do marynowania różnego rodzaju mięsa drobiowego. Marynata będzie doskonała do wędzenia kurczaka. Sprawdzony przepis gwarantuje przygotowanie udanej solanki. Dobra solanka pozwala mięsu skruszeć. Mięso w solance powinno przebywać minimum 12 godzin - pozwoli to na dokładne zasolenie mięsa i wniknięcia aromatów przypraw dodanych do solanki do wnętrza.
Alergeny w solance do kurczaka
Lista alergenów dla solanki do kurczaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na solankę do kurczaka
Wartości odżywcze solanki do kurczaka
Solanka do kurczaka to doskonała propozycja na marynatę do mięsa. Mięso warto marynować dzień wcześniej.
Energia i białka
(2000g)
Węglowodany
(2000g)
Tłuszcze
(2000g)
Witaminy
(2000g)
Składniki mineralne
(2000g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.