Sok z malin
- Maliny (1500 g)
- Cukier (450 g)
Przepis na sok z malin krok po kroku
Do garnka wsyp maliny, cukier i wlej 0,5 szklanki cukru.
Gotuj, rozgniatając maliny łyżką, do momentu aż wszystkie się rozpadną, a cukier rozpuści.
Na drugim garnku połóż sitko i włóż do niego gazę złożoną na 3 lub 4.
Przelej gorące maliny przez sitko z gazą.
Rozetrzyj maliny łyżką, a następnie zawiń maliny w gazę i wyciśnij.
Sok zagotuj, przelej do słoików i szczelnie zakręć.
Ustaw słoiki do góry i zostaw, aby wystygły.
Więcej informacji na temat soku z malin
Sok z malin to nie tylko domowe lekarstwo na przeziębienie, ale też dobry dodatek do herbaty.
Maliny mają mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Pomagają w:
- stanach zapalnych — dzięki antyutleniaczom,
- utrzymaniu zdrowego układu krążenia — poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych,
- zwiększaniu liczebności różnych gatunków bakterii zasiedlających nasze jelita,
- chorobach nowotworowych — wysoka zawartość przeciwutleniaczy może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, a w badaniach na zwierzętach wspomagają także leczenie,
- zaburzeniach gospodarki węglowodanowej (cukrzycy i insulinooporności) - mają niski indeks glikemiczny, co nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi,
- odchudzaniu — ponieważ są niskokaloryczne oraz są źródłem błonnika pokarmowego.
Dodatkowo przeciwutleniacze mogą opóźniać proces starzenia. Dlatego, jeżeli chcesz dbać o swój wygląd, to skup się także na tym, co jesz i pijesz, ponieważ nawodnienie też wpływa na stan skóry.
Naturalny, domowej roboty sok z malin przygotujesz bardzo szybko. Przepis na sok z malin składa się tylko z 3 składników. Są to maliny, cukier i trochę wody. Cukier jest tutaj głównym konserwantem. To jak zrobić sok malinowy też jest bardzo proste. Wystarczy w jednym garnku wymieszać maliny z cukrem i odrobiną wody. Podczas gotowania mieszamy i staramy się rozgnieść maliny, aby puściły jak najwięcej soku. To jak ugotować maliny już praktycznie wiesz, ale teraz musimy uzyskać sam sok. Do tego celu potrzebujemy sitka i gazy (bez problemu kupisz ją w aptece). Na sitku układamy gazę, najlepiej złożoną na 3 lub 4. Sitko kładziemy na drugim garnku i przelewamy ugotowane maliny przez sitko. Staramy się je jeszcze odcisnąć. Sok zagotowujemy i przelewamy do słoików. Odciśniętych malin nie wyrzucaj, ponieważ możesz użyć ich jako dodatek do owsianki czy też koktajlu. Będą one dobrym źródłem błonnika pokarmowego.
Taki sok możesz przygotować latem, wlać do słoików i zostawić na zimę. Z pewnością będzie pysznym dodatkiem do herbaty, jak i potraw na słodko, np. kaszy manny dla dziecka.
Alergeny w soku z malin
Lista alergenów dla soku z malin przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sok z malin
Wartości odżywcze soku z malin
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.