Przepis na sok z kwiatów czarnego bzu krok po kroku

Składniki dla 20 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
kuchenka, duży garnek, słoik 250 ml, słoik 5 l

Cytrynę wyszoruj i pokrój w plastry.

Do wyparzonego słoika włóż oczyszczone kwiaty bzu, przekładając je cytryną.

Następnie zawartość słoika zalej 1,5 litra chłodnej, przegotowanej wody.

Słoik przykryj i odstaw w ciemne, ciepłe miejsce na 2 dni.

Następnie kwiaty czarnego bzu wyciśnij i wyciągnij ze słoika.

Do soku z czarnego bzu wsyp cukier, zamieszaj i przelej do mniejszych słoików.

Słoiki szczelnie zakręć i pasteryzuj przez około 15 minut.

Następnie słoiki wyciągi, pozostaw do wystudzenia i przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu.

Sok z kwiatów czarnego bzu podany w szklanej butelce.
Sok z kwiatów czarnego bzu
Koszt przygotowania dania
2.96 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
225 kcal
Liczba alergenów w daniu
brak danych
64

Sok z kwiatów czarnego bzu - cechy przepisu

  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy

Więcej o soku z kwiatów czarnego bzu

Sok z kwiatów czarnego bzu doskonały pomysł na pyszny dodatek do wielu dań. Sprawdzony przepis na sok z kwiatów czarnego bzu bardzo proste i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przepisu niezbędne będą następujące produkty spożywcze: kwiaty czarnego bzu, cytryny, cukier oraz woda.

Jak zrobić sok z kwiatów czarnego bzu? Cytrynę wyszoruj i pokrój w plastry. Do wyparzonego słoika włóż oczyszczone kwiaty bzu, przekładając je cytryną. Następnie zawartość słoika zalej 1,5 litra chłodnej, przegotowanej wody. Słoik przykryj i odstaw w ciemne, ciepłe miejsce na 2 dni. Następnie kwiaty czarnego bzu wyciśnij i wyciągnij ze słoika. Do soku z czarnego bzu wsyp cukier, zamieszaj i przelej do mniejszych słoików. Słoiki szczelnie zakręć i pasteryzuj przez około 15 minut. Następnie słoiki wyciągi, pozostaw do wystudzenia i przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu.

Czarny bez jest rośliną powszechnie dostępną. Jeśli chcemy przygotować sok z jego kwiatów musimy zebrać je samodzielnie w odpowiednim momencie, gdy tylko zakwitną. Owoce czarnego bzu to doskonałe źródło wielu składników mineralnych i witamin. Znajdziemy w nich witaminę A, C, niektóre witaminy z grupy B, żelaza, wapń oraz fosfor. Obecność w kwiatach czarnego bzu szeregu przeciwutleniaczy niweluje powstawanie wolnych rodników, przyczyniając się do opóźnienia procesów starzenia się skóry oraz zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. Czarny bez dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz w przemyśle kosmetycznym. Cytryna natomiast jest dobrym źródłem witaminy C, która spożywana w odpowiednich ilościach wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Podsumowując najlepszy syrop z kwiatów czarnego bzu jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw i napoi. Sok ma także działanie antywirusowe i pomaga rozrzedzić katar. Pyszny sok można stosować w celach poprawy smaku lub leczniczych. Domowy sok z kwiatów czarnego bzu jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać przez kilka miesięcy.

Wartości odżywcze soku z kwiatów czarnego bzu

na 100g gotowej potrawy
Szacunkowy indeks glikemiczny soku z kwiatów czarnego bzu 64
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w soku z kwiatów czarnego bzu

Lista alergenów dla soku z kwiatów czarnego bzu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

W przepisie na sok z kwiatów czarnego bzu nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:

  • kwiaty czarnego bzu
Dane na temat potencjalnych alergenów w tych składnikach musisz wyszukać samodzielnie.

Cena przygotowania soku z kwiatów czarnego bzu

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Kwiaty czarnego bzu
400 g
Cytryna
150 g
2 średnie sztuki
1.30
Za 180,0 g
Liczba opakowań 1
1.08
Za 150 g
Cukier
750 g
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
1.88
Za 750 g
Jak oceniasz przepis na sok z kwiatów czarnego bzu
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100,0% osób