Sok z jagód
- Cukier - 1 opakowanie (1000 g)
- Jagody (1000 g)
Przepis na sok z jagód krok po kroku
Jagody oczyść, umyj i osusz.
Do garnka wsyp owoce, dodaj do nich cukier oraz pół szklanki wody.
Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj na małej mocy palnika przez 20 minut od momentu zagotowania.
Gotowy sok przecedź przez sito wyłożone gazą.
Sok przelej do wyparzonych słoików, zakręć je i pasteryzuj przez 20 minut od momentu zagotowania się wody.
Słoiczki wyciągnij z wody, pozostaw do wystudzenia i przechowuj w zaciemnionym miejscu.
Więcej informacji na temat soku z jagód
Sok z jagód to doskonały pomysł na przetwory na zimę. Zdrowy, domowy sok z jagód leśnych świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu dla dzieci i dorosłych – wystarczy, że rozcieńczysz go wodą. Przepis na sok z jagód jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania soku potrzebne będą następujące produkty spożywcze: cukier oraz jagody.
A jak zrobić sok z jagód? Jagody oczyść, umyj i osusz. Do garnka wsyp owoce, dodaj do nich cukier oraz pół szklanki wody. Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj na małej mocy palnika przez 20 minut od momentu zagotowania. Gotowy sok przecedź przez sito wyłożone gazą. Sok przelej do wyparzonych słoików lub do butelek szklanych, zakręć je i pasteryzuj przez 20 minut od momentu zagotowania się wody. Słoiczki wyciągnij z wody, pozostaw do wystudzenia i przechowuj w zaciemnionym miejscu. Sok możesz przygotować także w sokowniku.
Jagody to owoce sezonowe, które dostępne są od sierpnia do połowy października. Jagody są bardzo dobrym źródłem antocyjanów, które są naturalnymi przeciwutleniaczami chroniącymi nas przed działaniem wolnych rodników. Jagody zawierają także dużą ilość witaminy C, która spożywana w odpowiednich ilościach korzystanie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. Jagody są niskokaloryczne i zawierają sporo błonnika pokarmowego. Jagody pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz łagodzić stany zapalne.
Biały cukier składa się z węglowodanów prostych. Długotrwałe spożywanie dużych ilości cukrów prostych może prowadzić do rozwoju cukrzycy lub próchnicy zębów. Dodatkowo duża ilość cukru w diecie może przyczynić się do zbyt dużej podaży kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne - długotrwałe spożywanie większej ilości kalorii niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie, może wpłynąć na rozwój otyłości.
Pomogłam smaczny sok z jagód leśnych to doskonała propozycja na pyszne przetwory do słoików lub butelek na zimę. Sok możesz wykorzystać do przygotowania pysznego kompotu lub jako dodatek do herbaty. Jagody do wykonania soku warto zebrać samodzielnie w okresie ich dojrzewania.
Alergeny w soku z jagód
Lista alergenów dla soku z jagód przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sok z jagód
Wartości odżywcze soku z jagód
Sok z jagód to doskonała propozycja na przetwory. Czasie jagody stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto wykorzystać je w kuchni.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.