Sok z czereśni
- Czereśnie (1300 g)
- Cukier (500 g)
Przepis na sok z czereśni krok po kroku
Umyj czereśnie i wydryluj.
Zagotuj 700 ml wody.
Do wrzącej wody włóż owoce i gotuj 15 minut na wolnym ogniu.
Ugotowany sok odłóż na całą noc.
Sok następnego dnia przecedź przez sitko.
Sok bez owoców odstaw na 5 godzin.
Po tym czasie wsyp cukier i wlej sok z połowy cytryny.
Wszystko gotuj 40 minut na minimalnej mocy palnika.
Gorący syrop wlej za pomocą lejka do butelek i dobrze zakręć.
Do garnka włóż ściereczkę i butelki z syropem.
Wlej wodę w 3/4 wysokości słoików, zagotuj.
Pasteryzuj 10 minut od momentu, gdy woda zacznie wrzeć.
Studź butelki w garnku.
Gotowy syrop podaje się poprzez rozcieńczenie z wodą.
Więcej informacji na temat soku z czereśni
Trochę syropu czereśniowego oraz wody do rozcieńczenia i tak powstaje najlepszy napój. Smaczny sok z czereśni na zimę idealny do butelek lub do słoików. To sprawdzony przepis na syrop z czereśni, który idealnie nadaje się na zimowe przetwory. Przepis na sok z czereśni jest dobry na zimne wieczory oraz upalne dni. Bez problemu go zrobisz w domu. Zużyte czereśnie po zrobieniu soku także można wykorzystać. Nie wiesz ile cukru dodać i w jaki sposób zrobić sok z czereśni? Zobacz, jakie to jest proste.
Sok z czereśni jest to gęsta i słodka baza do napoju. Syrop czereśniowy należy przed spożyciem rozcieńczyć wodą. Nie pije się syropu bez rozcieńczenia, dlatego że jest bardzo skoncentrowany. Wlej porcję syropu do szklanki i dodaj wodę. Zaleca się dodać 60 ml syropu oraz dopełnić 200 ml wody. Jest to jednak tylko propozycja, więc jeśli wolisz bardziej aromatyczny sok – dodaj go więcej.
Sok z czereśni jest smaczny z wodą mineralną. Dobry będzie też po dodaniu wody gazowanej (powstanie fajna, owocowa oranżada domowa). Przepis na sok z czereśni jest najlepszą propozycją na to, by otrzymać przetwory do słoików lub do butelek na zimę. To sprawdzony przepis, który dobrze jest znać, bo można pić go na zimno i na ciepło. Super sprawdzi się do obiadu albo do drinka.
Syrop czereśniowy bez rozcieńczania jest dobry na przykład jako dodatek do kaszki manny albo do jogurtu. To najlepszy sposób na to, by uzyskać słodką, smaczną potrawę. Tym sprawdzonym przepisem szybko uzyskasz słodki dodatek do deseru.
Sok z czereśni robi się poprzez wydrylowanie owoców, a następnie zagotowanie ich w gorącej wodzie. Sok należy odstawić na całą noc, a następnie odcedza się owoce. Tak przygotowany sok znowu odstawia się na kilka godzin, następnie miesza z cukrem i sokiem z cytryny. Kolejny krok to długie gotowanie. Po tym można przelać gorący syrop do butelki. Najlepiej tutaj użyć lejka. Zakręcone szczelnie butelki pasteryzuj przez 10 minut i studź w garnku. Pamiętaj, by do garnka na dno włożyć ściereczkę, a butelki nie stykały się ze sobą lub z garnkiem.
*Do przepisu na sok z czereśni można użyć słoików zamiast butelek. Po prostu wlej sok do słoika i dobrze zakręć, a następnie tak samo, jak butelkę, zapasteryzuj.
*Owoce warto zużyć: zjeść solo albo wykorzystać do deserów. Takie czereśnie sprawdzą się do wszelkiego rodzaju dań na słodko i ciast.
*To, ile cukru należy dodać, zależy głównie od stopnia smaku słodyczy w owocach. Daje się taką ilość cukru, by syrop był bardzo słodki, ponieważ należy go później rozcieńczyć z wodą.
Alergeny w soku z czereśni
Lista alergenów dla soku z czereśni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sok z czereśni
Wartości odżywcze soku z czereśni
Zawartość cukru w syropie sprawia, że sok nie jest przeznaczony dla osób chorych na cukrzycę lub insulinooporność. Czereśnie dostarczają takie związki mineralne jak m.in. potas czy jod. Korzystnie wpływają na poziom cholesterolu poprzez jego obniżenie.
Energia i białka
(60g)
Węglowodany
(60g)
Tłuszcze
(60g)
Witaminy
(60g)
Składniki mineralne
(60g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.