Sok pomidorowy na zimę
- Pomidor (5000 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Marchewka - 2 sztuki (120 g)
- Bazylia świeża (10 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
- Cukier - 1 łyżeczka (5 g)
- Sól - szczypta (2 g)
Przepis na sok pomidorowy na zimę krok po kroku
Pomidory sparz wrzątkiem. Obierz je ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki.
Posiekaj cebulę, czosnek, marchewki i papryki na drobne kawałki.
W dużym garnku rozgrzej oliwę z oliwek, a następnie podsmaż na niej cebulę i czosnek przez kilka minut.
Dodaj pokrojone pomidory, marchewki i paprykę do garnka. Dodaj bazylię.
Gotuj całość na wolnym ogniu przez około 30-40 minut. Mieszaj od czasu do czasu.
Po ugotowaniu, zdejmij garnek z ognia i odcedź sok z warzyw.
Przelej sok do słoików lub do szklanych butelek.
Zamknij słoiki dokładnie i umieść je w garnku z wrzącą wodą. Pasteryzuj słoiki przez około 10-15 minut.
-
Passata pomidorowa
-
Pomidory w słoikach
-
Sałata z zielonych pomidorów na zimę
-
Pomidory z cebulą w słoiku
-
Pomidory do słoików
-
Sałatka ukraińska z zielonych pomidorów
-
Pomidory koktajlowe na zimę
-
Sałatka z zielonych pomidorów i papryki
-
Pomidory koktajlowe w słoikach na zimę
-
Pomidory w słoikach na zimę
-
Sałatka z zielonych pomidorów i ogórków
-
Sos pomidorowy na zimę
-
Pomidorki koktajlowe w zalewie
-
Przecier z pomidorów na zimę
-
Pomidory w kawałkach na zimę
-
Sałatka z pomidorów do słoika
-
Pomidory na zimę do kanapek
-
Pomidory na zupę do słoików
-
Pomidory do słoików na zimę
Więcej informacji na temat soku pomidorowego na zimę
Pomidory i banany to główne źródła potasu w diecie przeciętnego Polaka. Najlepsze pomidory są w okresie letnim i wtedy powinny być one spożywane na surowo jako dodatek do kanapek lub składnik sałatek. Jednak jak korzystać z tych warzyw w okresie zimowym?
Idealnie sprawdzi się tutaj mój dzisiejszy przepis na sok pomidorowy na zimę. Przetwory to sprawdzony sposób na przechowywanie wielu witamin i wartości odżywczych w słoiku.
Mój dzisiejszy sok pomidorowy na zimę powstaje dokładnie z kilku składników takich jak oczywiście pomidory i to dość duża ilość, bazylia, cebula, czosnek marchew do nadania odrobiny słodyczy dodatkowo możesz użyć również paprykę. Warto dodawać takie warzywa jak cebula i czosnek do wielu dań szczególnie w okresie jesienno -zimowym, gdzie musimy dbać o naszą odporność. Mają one właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.
Zatem, jak zrobić sok pomidorowy na zimę w domu?
Pomidory sparz wrzątkiem. Obierz je ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki. Posiekaj cebulę, czosnek, marchewki i papryki na drobne kawałki. W dużym garnku rozgrzej oliwę z oliwek, a następnie podsmaż na niej cebulę i czosnek przez kilka minut. Dodaj pokrojone pomidory, marchewki i paprykę do garnka. Dodaj bazylię. Gotuj całość na wolnym ogniu przez około 30-40 minut. Mieszaj od czasu do czasu. Po ugotowaniu zdejmij garnek z ognia i odcedź sok z warzyw. Przelej sok do słoików lub do szklanych butelek. Zamknij słoiki dokładnie i umieść je w garnku z wrzącą wodą. Pasteryzuj słoiki przez około 10-15 minut. Nasz pyszny sok jest gotowy.
Sam widzisz, jak prosty w przygotowaniu jest mój domowy sok. Koniecznie wykorzystaj mój prosty przepis, skoro już wiesz, jak przygotować ten przetwór.
Sok jest pyszny w smaku.
Alergeny w soku pomidorowy na zimę
Lista alergenów dla soku pomidorowego na zimę przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sok pomidorowy na zimę
Wartości odżywcze soku pomidorowego na zimę
Tak przygotowany sok z pomidorów możesz przechowywać nawet przez kilka miesięcy.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.