Sodziaki
- Mąka pszenna typ 500 (200 g)
- Cukier - 2 łyżki (30 g)
- Jogurt naturalny (200 ml)
- Jajko (3 szt.)
- Olej rzepakowy (5 ml)
- Soda oczyszczona - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na sodziaki krok po kroku
Oddziel białka od żółtek.
Żółtka wymieszaj z jogurtem, sodą i mąką.
Białka ubij z cukrem na sztywną pianę.
Stopniowo dodawaj białka delikatnie mieszając.
Rozgrzej patelnię delikatnie zwilżoną oliwą.
Smaż na rozgrzanej patelni placuszki.
Podawaj z owocami.
Więcej informacji na temat sodziaków
Sodziaki są puszystymi placuszkami, które przygotowuje się na jogurcie lub maślance z sodą oczyszczoną. Zdarza się także że zamiast z jogurtem robione są ze śmietaną lub z mlekiem. Najczęściej spotykałam się z tymi placuszkami w wersji smażonej, ale można zrobić je też pieczone, aby było trochę zdrowiej.
Przepis na sodziaki składa się z mąki, cukru, jogurtu naturalnego, sody oczyszczonej i jajek. Czyli ogólnodostępnych produktów, które wiele osób na co dzień ma w swoich kuchniach. Dzięki temu w szybki sposób wyczarujesz pyszne placuszki, które zasmakują zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Jak zrobić placki sodziaki?
To bardzo proste. Zaczynamy od oddzielenia białek od żółtek. W misce wymieszaj żółtka z jogurtem i sodą, a następnie dodaj mąkę. Białka ubij na sztywną pianę z dodatkiem cukru. Białka stopniowo dodajemy do masy z jogurtem i mieszamy. Opcjonalnie możesz też dodać do ciasta owoce, na przykład starte jabłko, ale wtedy ciasto będzie, wilgotniejsze cięższe i ostatecznie placuszki nie uzyskają, aż tak puszystej struktury, jak w wersji bez owoców. Gdy cała piana z białek, będzie połączona z ciastem, można zabierać się za smażenie lub opcjonalnie pieczenie. Patelnię z łyżką oliwy rozgrzewamy i smażymy na niej placuszki, aż będą złote.
Gotowe placki na sodzie podawaj ze świeżymi owocami i źródłem białka, na przykład z twarożkiem lub wysokobiałkowym jogurtem. Najlepiej smakują oczywiście na ciepło, ale po wystygnięciu także są pyszne. Możesz je zapakować w lunchbox z owocami i twarogiem i mieć pyszne drugie śniadanie do pracy lub szkoły, którego z pewnością wiele osób Ci pozazdrości. Sodziaki z twarogiem będą pysznym i zawierającym wszystkie makroskładniki posiłkiem, ale żeby było zdrowiej, polecam trochę je zmodyfikować.
Niestety sodziaki mają wysoki indeks glikemiczny. Możesz go natomiast obniżyć, używając zamiast cukru słodzika a zwykłą, białą mąkę zamienić na pełnoziarnistą mąkę. Wystarczą te dwa kroki, aby obniżyć indeks glikemiczny tych puszystych placuszków. Dodatkowo te modyfikacje i wybranie pieczenia zamiast smażenia obniży ich kaloryczność.
Alergeny w sodziakach
Lista alergenów dla sodziaków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze sodziaków
Sodziaki mają wysoki indeks glikemiczny. Żeby go obniżyć możesz zamienić cukier na słodzik a jasną mąkę na pełnoziarnistą.
Energia i białka
(290g)
Węglowodany
(290g)
Tłuszcze
(290g)
Witaminy
(290g)
Składniki mineralne
(290g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.