Śniadanie dla dzieci

Polecane przepisy na dania na dziecięce śniadanie
Śniadanie dla dzieci

Śniadanie dla dzieci to jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy posiłek dnia. Właśnie dzięki niemu dzieci mogą mieć bowiem siłę zarówno do nauki, jak i zabawy przez cały dzień. Śniadanie powinno być pożywne, zbilansowane i jak najmniej przetworzone. Tylko tak przygotowany posiłek nie zaszkodzi bowiem wrażliwym organizmom dziecięcym. Należy pamiętać o tym, że nadmiar przetworzonych produktów w diecie dziecka może mu poważnie zaszkodzić.

Śniadanie dla dzieci – zbiór pomysłów na zdrowe śniadania dla najmłodszych

 Śniadanie dla dzieci jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Właśnie ono daje maluchom siłę i energię do nauki, ale też zabawy. Śniadanie dla dzieci powinno być zdrowe i ciekawe po to, aby maluchy miały ochotę je zjadać. Dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla każdego malucha? Jaka jest rola śniadań w diecie dzieci? Które pomysły na szybkie śniadania dla niejadka będą dobre i sprawią, że dziecko przestanie pomijać ten najważniejszy posiłek? Oto najważniejsze informacje na ten temat!

Śniadanie dla dzieci jako najważniejszy posiłek dnia – ciekawe i dobre pomysły

Dlaczego śniadanie dla dzieci jest tak ważnym posiłkiem?

Śniadanie dla dzieci jest posiłkiem, które dostarcza maluchom energię do zabawy, ale też nauki w szkole bądź przedszkolu. Jeśli więc dziecko opuści mieszkanie bez zjedzenia śniadania, na pewno będzie szybciej zmęczone. Brak śniadania równać się będzie z osłabieniem funkcji poznawczych pociechy – jednym słowem mówiąc, dziecko będzie wolniej myślało. Warto dodać również, że brak odpowiedniej ilości energii może wiązać się z wychłodzeniem organizmu, więc dziecko wypuszczone z domu bez śniadania może być narażone na wiele chorób oraz krążących w powietrzu infekcji. Jak widzisz, śniadanie dla dzieci to obowiązek – tylko ono zapewnia im bowiem moc na resztę dnia.

W śniadaniu powinny znajdować się zdrowe dania z jak największą witaminą B, a najlepiej szeregiem witamin z tej grupy. Właśnie ta witamina odpowiada bowiem za energię, jaką dziecko mieć będzie w kolejnej części dnia. Jednym z najlepszych śniadań dla trzylatka będzie pożywna owsianka na ciepłym mleku albo razowe pieczywo z warzywami i twarożkiem – ewentualnie dobrej jakości chudą wędliną i niskoprzetworzonym serem. Witaminy B ułatwiają przewodnictwo impulsów nerwowych w mózgu, więc dzięki nim dzieci po prostu lepiej myślą – lepiej przyswajają informacje, co pozwala im na wysokie wyniki w nauce. Śniadanie to również podstawa rozwoju psychofizycznego dzieci. Nienajedzonego malucha łatwo rozpoznać m.in. po tym, że jest ospały i nic mu się nie chce. Nie pozwól na to! Brak kondycji może odbić się bowiem na rozwoju emocjonalnym dziecka.

Brak śniadania kontra przybieranie na wadze

Naukowcy udowodnili, że osoby niejedzące śniadań są narażone na przybieranie na wadze. Brak spożycia pierwszego posiłku przyczynia się bowiem do zwiększenia apetytu w ciągu dnia – a stąd już krótka droga do otyłości. W Polsce śniadania niestety nadal spychane są na drugi plan. Wciąż krąży przekonanie, że to obiad jest najważniejszy, co nie jest prawdą. Dlaczego rano tak wielu osobom nie chce się jeść? Bo zazwyczaj mamy dużo obowiązków na głowie i jesteśmy tak zajęci swoimi sprawami, że przestajemy być głodni – to sprawka wzrostu poziomu adrenaliny. Po powrocie do domu, kiedy wszystkie emocje się już ulotnią, organizm zaczyna domagać się posiłku. To zgubna droga do otyłości! Jak wiadomo, spożywanie posiłków w nadmiernej ilości przekłada się na problemy z wagą. W tym przypadku na otyłość narażeni są zarówno dorośli, jak i dzieci. Mimo że pociechy nie pracują i nie mają na głowie obowiązków w firmie, przecież się uczą i są zaaferowani życiem szkolnym. Po powrocie ze szkoły, w której nie chciało im się jeść, organizm sam zacznie domagać się „swoich racji”. Czy teraz wiesz, z czego może wynikać otyłość u dzieci?

Nie można braku śniadania zrekompensować sobie najlepszymi słodyczami. W ten sposób nie dostarczy się cennych wartości do organizmu, a tylko zbędny cukier. Tak samo nie można objadać się wieczorem z uwagi na to, że rano pominęło się posiłek. Przejedzenie się na wieczór grozi nie tylko odkładaniem się tkanki tłuszczowej, ale też złym snem i porannym bólem głowy. Jeśli dziecko nie lubi jeść śniadań, możesz przygotować dla niejadka prostą przekąskę. Wystarczy niewielki jogurt owocowy albo proste danie (np. w postaci kanapki wykrojonej w kształcie serduszka). Ważne, żeby dziecięcy żołądek otrzymał jakiekolwiek wartości odżywcze i energię. Nie dopuszczaj do tego, aby dziecko chodziło do szkoły głodne!

Jakie przepisy na śniadanie dla dzieci są proste i szybkie? Sprawdź to!

Jaką rolę odgrywa śniadanie w diecie dzieci?

Codzienne jedzenie śniadań przez dzieci pomoże im uniknąć różnych chorób, a także być zdrowymi przez naprawdę długi czas – to ważne, zwłaszcza w okresie zakażeń (jesień / zima). Codzienne spożywanie pierwszego posiłku dnia zmniejsza również ryzyko cukrzycy, a także nadciśnienia. Mało tego, osoby zjadające śniadanie rzadziej cierpią na depresję, co zostało z resztą udowodnione naukowo. Najedzone rano dzieci to dzieci uśmiechnięte, zadowolone z życia i lepiej się rozwijające. Jedzenie pełnowartościowego śniadania jest dla nich ważne również dlatego, aby mogły się lepiej regenerować. Co warto podawać dzieciom na śniadanie? Jest kilka produktów, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Pieczywo pełnoziarniste (np. razowe, graham) z warzywami i twarogiem.
  • Owsianka na mleku z owocami / muesli owocowe.
  • Jogurt naturalny z owocami.
  • Twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem.
  • Jajecznica z chudą wędliną i razowym pieczywem.

Przygotowując śniadanie dla dziecka, warto pamiętać również o zdrowych tłuszczach, które mogą być po prostu dodatkami – słonecznik, siemię lniane, orzechy czy pestki dyni sprawdzą się w tej roli naprawdę znakomicie. Możesz wykorzystać również awokado, które świetnie zastąpi masło.

Kanapka – jedyny słuszny wybór na śniadanie dla dziecka?

Oczywiście, że nie! Kanapka może być znakomitym elementem każdej pełnowartościowej diety – jest to danie proste do przygotowania i bardzo szybkie, co stanowi ułatwienie zwłaszcza dla żyjących w pośpiechu rodziców. Kanapka przygotowana ze zdrowych i niskoprzetworzonych składników może być świetnym i naprawdę pożywnym śniadaniem, jednak nie jest to absolutnie jedyny posiłek, który można podawać rano dziecku. Pełnowartościowym śniadaniem stać się mogą bowiem następujące potrawy:

  • Naleśniki z owocami – jeśli nie ma się wiele czasu, małe naleśniki usmażyć można dzień wcześniej. Smakują wybornie również na zimno! Wystarczy kilka składników (maślanka, mąka żytnia, jajko, olej, proszek do pieczenia i owoce), aby stworzyć z nich pożywne śniadanie dla każdego malucha. Rano możesz podać dziecku naleśniki nie tylko z owocami, ale też np. jogurtem naturalnym, który dodatkowo dostarczy mu dużej ilości białka.
  • Omlet ze szpinakiem – dziecko nie jest uczulone na jajka? A więc warto będzie przyrządzić z nich puszysty omlet ze szpinakiem! Jajka dostarczą maluchowi odpowiednią ilość pełnowartościowego białka, a także luteinę odpowiedzialną za dobry wzrok.
  • Domowy jogurt owocowy – idealna opcja dla niejadka. Do jego przygotowania wystarczy blender ręczny, z którego pomocą zamienisz dobrej jakości twarożek lub jogurt naturalny razem z owocami w pyszny, pożywny jogurt domowy. To szybkie i zdrowe śniadanie, które dostarczy dziecku cennych składników odżywczych. Możesz wzbogacić tak przyrządzony jogurt m.in. płatkami owsianymi i orzechami, a także świeżymi owocami.

Śniadanie dla dzieci - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto