S'mores
- Krakersy - 12 sztuk (60 g)
- Czekolada mleczna - tabliczka (100 g)
- Marshmallows - opakowanie (200 g)
Przepis na s'mores krok po kroku
Przygotuj patyk o cienkim końcu.
Piankę odziej na patyk i podpiecz na ogniu ok. 2 minuty.
Następnie połóż na krakersa i dodaj czekoladę.
Przykryj drugim krakersem i dociśnij.
Więcej informacji na temat s'mores
Ciastko s'mores to tradycyjny smakołyk pochodzący ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Składające się z pysznej pianki marshmallow, dwóch ciastek krakersów, oraz czekolady. Najsmaczniejszy i najlepszy pomysł na szybką słodką przekąskę na ognisku. Przygotowanie jest bardzo proste, wystarczą trzy składniki, rozpalić ognisko i można działać. Cały sekret s'mores kryje się w piance marshmallowa. To jej smak w połączeniu z czekoladą i krakersami sprawia, że przysmak Amerykanów jest tak popularny i dobry.
Jak zrobić taki tradycyjny smakołyk z ogniska? Przepis na s'mores jest prosty: kup dobre pełnoziarniste krakersy, czekoladę mleczną i pianki np jojo. Rozpal ognisko, piankę nadziej na patyk i przypiecz na ognisku. Gdy już będzie gotowa, połóż ją na krakersa, następnie kostkę czekolady i przykryj drugim kawałkiem ciastka i gotowe. Zarówno pianka, jak i czekolada zaczną się roztapiać. Teraz można próbować i delektować się pysznym, ciepłym i bardzo słodkim smakołykiem.
S'mores to skrót słowa „something more” co w języku angielskim oznacza "coś jeszcze", "coś więcej", a po raz pierwszy użyty został w Stanach zjednoczonych w latach 20 XX wieku. Sprawdzony przepis na pyszne słodkie kanapki pojawił się w 1927 roku, co pokazuje, jak dużą popularnością cieszył się wśród mieszkańców północnej Ameryki, a zwłaszcza harcerzy. Z czasem popularność deseru rozprzestrzeniła się na Kanadę i Meksyk. Główny wzrost rozpoczął się w latach 40 XX wieku wraz z produkcją masową pianek marshmallow. Niedługo później, bo w 1957 roku s'mores trafiło do kultowej książki kulinarnej Betty Crocker.
Domowy pomysł na s'mores nie musi oznaczać tylko przygotowywania go na ogniu. Są inne sposoby, jeżeli nie mamy możliwości cieszenia się tym przysmakiem na świeżym powietrzu przy ognisku. Można również w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Jest równie łatwy sposób, jak każdy inny, wystarczy na krakersa położyć piankę na to czekoladę, zamknąć drugim krakersem, zwinąć folią aluminiową i gotowe.
Alergeny w s'mores
Lista alergenów dla s'mores przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Krakersy
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Krakersy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Krakersy
- Czekolada mleczna
Wartości odżywcze s'mores
Niestety, jest to przepis o bardzo wysokiej zawartości kalorii, cukru i tłuszczu. Zawarte w nim składniki nie są zalecane do spożywania na co dzień.
Energia i białka
(30g)
Węglowodany
(30g)
Tłuszcze
(30g)
Witaminy
(30g)
Składniki mineralne
(30g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.