Smoothie
- Mango - pół szt (140 g)
- Banan - pół szt (60 g)
- Jogurt grecki 0% tłuszczu - 3 łyżki (60 ml)
- Pomarańcza - pół szt (120 g)
Przepis na smoothie krok po kroku
Owoce obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Dodaj do kielicha blendera.
Dodaj do owoców jogurtu naturalnego i wlej pół szklanki wody.
Zblenduj całość na gładką masę i dodaj odrobinę cynamonu.
-
Smoothie Bowl
-
Smoothie ze szpinakiem
-
Smoothie z jarmużem
-
Smoothie bananowe
-
Zielone smoothie
-
Smoothie z mango
-
Smoothie z bananem
-
Smoothie warzywne
-
Smoothie z ananasem
-
Smoothie z buraka
-
Smoothie truskawkowe
-
Smoothie z awokado
-
Smoothie z selera naciowego
-
Smoothie z truskawek
-
Smoothie owocowe
-
Smoothie Thermomix
-
Smoothie z kiwi
-
Smoothie z arbuza
-
Smoothie
Więcej informacji na temat smoothie
Smoothie, choć jest w formie płynnej jak najbardziej może zastąpić posiłek, gdyż jest niezwykle sycące. To z tego przepisu nie dość, że wspaniale smakuje, to jeszcze jest niezwykle zdrowe. Wykonane ze świeżych owoców, połączonych z jogurtem greckim dostarcza wielu cennych witamin i składników mineralnych i będzie dobrym sposobem na rozpoczęcie dnia.
Ten napój idealnie sprawdzi się dla tych osób, które nie przepadają za śniadaniami lub nie mają czasu na przygotowywanie posiłków. Smoothie można wykonać w kilka minut i cieszyć się jego wspaniałym smakiem. To również idealna opcja na posiłek potreningowy, gdyż zawiera sporo węglowodanów i można go zapakować do bidonu i wziąć ze sobą na siłownię.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić smoothie, które będzie smakowało naprawdę dobrze, a przy tym pozwoli ci dostarczyć składników odżywczych i mineralnych w łatwiej formie, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Powstaje z niego koktajl idealny pod względem smaku i gęstości.
Wszystkie składniki z łatwością znajdziesz w każdym sklepie, dlatego ten koktajl nie kosztuje dużo. Możesz do niego dodać innych ulubionych owoców lub dowolnie zamieniać te, które w nim są. Jednak tak dobrany smakuje naprawdę wspaniale. To wszystko zasługa idealnego połączenia słodkiego mango i banana z kwaśnym jogurtem i pomarańczą. Koktajl dostarcza dużo białka i błonnika, dlatego będzie idealny dla osób na diecie redukcyjnej. Dodatek jogurtu znacznie obniża indeks glikemiczny całego dania.
Ten przepis na smoothie jest niezwykle prosty i można go wykonać w ekspresowym tempie, dlatego to świetny pomysł na szybką przekąskę lub posiłek dla osób, które nie mają czasu na długie gotowanie. Owoce które są w nim zmieszane tworzą pyszne połączenie, które zasmakuje każdemu, a zwłaszcza miłośnikom słodkich napojów.
Jeżeli zastanawiasz się w czym zrobić smoothie, by było idealnie gładkie, to najlepiej nada się do tego blender kielichowy, który tworzy miły napój z kawałkami owoców, dzięki czemu nie tracą one swoich wartości odżywczych. Tak zmiksowane owoce są naprawdę dobre. Ten koktajl z powodzeniem możesz wziąć do pracy i szkoły i zastąpić nim jeden ze swoich posiłków. To domowe smoothie smakuje lepiej niż to sklepowe, a w dodatku nie ma w nim dodanego cukru.
Alergeny w smoothie
Lista alergenów dla smoothie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
Wartości odżywcze smoothie
To świetny pomysł na zdrowy i sycący posiłek pełen błonnika i witamin.
Energia i białka
(505g)
Węglowodany
(505g)
Tłuszcze
(505g)
Witaminy
(505g)
Składniki mineralne
(505g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.