Śmietanowiec
- Galaretka - 3 kolorowe 2 przezroczyste (300 g)
- Śmietana 18% (350 g)
- Śmietanka kremowa 36% (400 ml)
- Cukier puder - 5 łyżek (50 g)
Przepis na śmietanowca krok po kroku
Każdą z kolorowych galaretek rozpuść w szklance gorącej wody, dokładnie wymieszaj i przelej do małych miseczek. Odstaw je do ostudzenia. Gdy całkiem stężeją pokrój je na małe kwadraty.
W dużej misce rozpuść 2 bezbarwne galaretki w 2 szklankach gorącej wody. Dokładnie je wymieszaj i poczekaj, aż odrobinę stężeją.
W osobnym naczyniu ubij na sztywną pianę śmietanę wraz z cukrem i cukrem waniliowym. Dodawaj do masy po łyżce śmietany, cały czas ubijając.
Następnie wlewaj małymi porcjami przezroczyste galaretki i ubijaj masę, by nie było żadnych grudek.
Masę wymieszaj z galaretkami i przelej do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia.
Wstaw do lodówki na 1-2 godziny.
Więcej informacji na temat śmietanowca
Śmietanowiec to nieskomplikowane ciasto, które wspaniale się prezentuje. Ze względu na dużą liczbę kolorowych galaretek przypomina artystyczny jadalny witraż. Dzięki tak pięknemu i niebanalnemu wyglądowi stanowi wspaniałą ozdobę wszystkich stołów imprezowych. To ciasto, choć prezentuje się niezwykle efektownie, wcale nie jest skomplikowane i nie wymaga pieczenia. To idealny wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie naprawdę proste przepisy, które można odtworzyć w domu w kilka minut.
Przepis na ciasto śmietanowiec jest bardzo łatwy i pozwala na stworzenie wspaniałego ciasta, który nie tylko wspaniale się prezentuje, ale również dobrze smakuje. To świetna propozycja dla początkujących kucharzy, którzy chcą zacząć od czegoś prostego, a przy tym naprawdę dekoracyjnego. By wykonać to ciasto nie trzeba nawet posiadać piekarnika, co jest jego dodatkowym atutem.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić śmietanowiec, który będzie smakował fantastycznie i nie będzie wymagał zbyt dużego nakładu pracy, by go przygotować, to ten przepis sprawdzi się idealnie. Powstaje z niego niezwykle miękkie i puszyste ciasto, które będzie idealnym wyborem na wszelkiego rodzaju przyjęcia.
W tym przepisie robi się go ze śmietany 18 %, połączonej ze słodką śmietanką, to idealne połączenie, które sprawia, że masa na ciasto wychodzi bardzo spójna i gęsta. To gwarantuje, że całość odpowiednio zastygnie. Wydawać się może, że ciasto z kwaśnej śmietany, nie będzie zbyt smaczne, jednak nie jest to prawda. Odpowiedni dodatek cukru i galaretek sprawia, że całość nie jest zbyt słodka, a jednocześnie smakuje pysznie.
Ciasto robi się z galaretkami, dzięki czemu nie trzeba dbać o dodatkowe dekoracje. Kolorowe galaretki pięknie się prezentują i nadają całości pysznego smaku. Najlepiej wybierać galaretki w różnych kolorach, by całość prezentowała się nawet ciekawiej.
To ciasto smakuje najlepiej na zimno. Dobrze jest więc zostawić je do schłodzenia w lodówce na kilka godzin, by galaretki odpowiednio stężały. Dzięki dodatkowi galaretek do głównej masy, ciasto można przygotować bez żelatyny. W wersji bardziej fit można je również zrobić z jogurtem naturalnym.
Alergeny w śmietanowcu
Lista alergenów dla śmietanowca przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
- Śmietanka kremowa 36%
Wartości odżywcze śmietanowca
Ten deser nie powinien pojawiać się w diecie zbyt często ze względu na duży udział cukru prostego.
Energia i białka
(105g)
Węglowodany
(105g)
Tłuszcze
(105g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.