Smażony bakłażan
- Bakłażan (240 g)
- Jajko (1 szt.)
- Olej rzepakowy (30 ml)
Przepis na smażony bakłażan krok po kroku
Bakłażana pokrój w plasterki, posyp solą i odstaw na 10 minut.
Warzywo opłucz i wytrzyj.
Na patelni rozgrzej olej.
Bakłażana obtocz w jajku i przypraw solą, pieprzem i ziołami.
Bakłażana smaż na patelni z obu stron na złoty kolor.
Więcej informacji na temat smażonego bakłażana
Smażony bakłażan to danie, które jest niezwykle ciekawe, a przy okazji naprawdę smaczne. Do jego przygotowania wystarczy naprawdę niewiele. Sprawdzi się solo i jako dodatek do innych potraw. Można dodać go do kanapek, ale także sałatek, czy traktować jako surówkę do obiadu.
Przepis na smażonego bakłażana to odpowiednia opcja dla wszystkich miłośników prostych przepisów, które zachwycają ciekawym smakiem. Najważniejszym składnikiem jest w nim oczywiście bakłażan. Warzywo to nie jest zbyt lubiane. Głównie ze względu na swój gorzki posmak po obróbce termicznej. Jednak podanie go w taki sposób sprawia, że jest niezwykle smaczny i aromatyczny. Bakłażany są świetnym źródłem wielu dobroczynnych składników. Ze względu na swój ciemny kolor dostarczają sporo barwnika, który jest wspaniałym antyoksydantem, chroniącym przed nowotworami i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego dobrze, by gościł w menu jak najczęściej. Gdy jest podsmażony, smakuje po prostu fantastycznie. W wypadku tego dania najlepiej wybierać okazy, które nie są zbyt dojrzałe, gdyż może to negatywnie wpłynąć na ich obróbkę termiczną i sprawić, że będą się rozpadać. Dobrze wybierać również takie, które są dość chude, ale też długie. To ułatwienie, które pozwoli przygotować plasterki w dużo prostszy sposób. Ta przekąska to nie tylko pyszna opcja, która dobrze syci, ale też niezwykle zdrowe danie. Jest w pełni roślinne, więc sprawdzi się nawet na takiej właśnie diecie. Bakłażan, który jest głównym składnikiem tego dania, to źródło wielu witamin i składników odżywczych. Ma też mało kalorii, więc sprawdzi się również na diecie redukcyjnej.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić smażonego bakłażana, by był niezwykle smaczny, a także szybki, to ten przepis sprawdzi się idealnie. Jest w stu procentach wegetariański, więc może gościć na diecie roślinnej. To dokonały pomysł na pyszny dodatek, który sprawdzi się zarówno na kolację, jak i na obiad. Całość robi się na patelni, więc przyda się taka z grubym dnem, do której warzywa nie będą przywierać. Najlepiej smażyć bakłażana w plastrach, dzięki temu jest bardzo soczysty, smaczny i kruchy. Są lekkie, a przy okazji niezwykle pyszne. Sprawdzą się równie na drugie śniadanie, czy podwieczorek, ale również jako przekąska na imprezy. Pięknie się prezentują, ze względu na ciekawą formę.
Alergeny w smażonym bakłażanie
Lista alergenów dla smażonego bakłażana przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze smażonego bakłażana
To opcja pełna witamin i błonnika, więc może pojawiać się w menu często.
Energia i białka
(80g)
Węglowodany
(80g)
Tłuszcze
(80g)
Witaminy
(80g)
Składniki mineralne
(80g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.