Smażone ziemniaki
- Ziemniaki średnie - 5 średnich sztuk (500 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
Przepis na smażone ziemniaki krok po kroku
Ziemniaki obierz, umyj i pokrój na plastry o grubości około 0,5 cm.
Na patelni rozgrzej olej, wrzuć ziemniaki i smaż na małym ogniu pod przykryciem (ziemniaki mieszaj od czasu do czasu).
Po 10 minutach smażenia ziemniaki posyp przyprawą do ziemniaków.
Ziemniaki smaż do momentu, aż będą miękkie.
Gotowe ziemniaki smażone podawaj z ulubionymi dodatkami.
Więcej informacji na temat smażonych ziemniaków
Smażone ziemniaki to doskonała propozycja na smaczny dodatek skrobiowy do obiadu. Najlepsze ziemniaki smażone można podać z dodatkiem jajka sadzonego oraz mizerii przygotowanej z dodatkiem jogurtu naturalnego. Ziemniaki z patelni doskonale smakują również z sosami oraz mięsami. Prosty przepis na smażone ziemniaki nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy niezbędne będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, olej rzepakowy oraz przyprawy (przyprawa do ziemniaków, jednak możesz wykorzystać również sól, pieprz oraz paprykę słodką lub ostrą). Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Jak zrobić smażone ziemniaki? Ziemniaki obierz, umyj i pokrój na plastry o grubości około 0,5 cm. Na patelni rozgrzej olej, wrzuć ziemniaki i smaż na małym ogniu pod przykryciem (ziemniaki mieszaj od czasu do czasu). Po 10 minutach smażenia ziemniaki posyp przyprawą do ziemniaków. Ziemniaki smaż do momentu, aż będą miękkie. Gotowe ziemniaki smażone podawaj z ulubionymi dodatkami.
Ziemniaki są lekkostrawne, przez co zawarte w niej związki lepiej przyswajają się. Zawierają one stosunkowo mało tłuszczu i dostarczają małej ilości kalorii. Ziemniaki są doskonałym źródłem potasu, który odpowiada za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Znajdziemy w nich również magnez, który stanowi materiał budulcowy zębów i kości oraz wpływa na poprawę przemianę materii, a także łagodzi stany zmęczenia oraz stresu. Ziemniaki stanowią także źródło wapnia, żelaza, fosforu, witaminy C, witaminy A, niektórych witamin z grupy B. Ziemniaki są również źródłem błonnika pokarmowego, który spożywany w odpowiedniej ilości pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Błonnik ułatwia trawienie, obniża poziom cholesterolu LDL oraz odpowiada za uczucie sytości, które może wspomagać walkę z nadwagą i otyłością.
Podsumowując smaczne smażone ziemniaki stanowią doskonały dodatek do obiadu. Ziemniaki można podać z dodatkiem mięs lub sosów. Przepis jest bardzo prosty a produkty do jego wykonania dostępne w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w smażonych ziemniakach
Lista alergenów dla smażonych ziemniaków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na smażone ziemniaki
Wartości odżywcze smażonych ziemniaków
Smażone ziemniaki stanowią doskonały dodatek do obiadu. Osoby zmagające się z problemami ze strony układu pokarmowego powinny unikać ich w diecie.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.