Smalec z mięsem
- Słonina wieprzowa (500 g)
- Karkówka wieprzowa (300 g)
- Cebula - 1 sztuka (105 g)
- Jabłko - 1 sztuka (220 g)
Przepis na smalec z mięsem krok po kroku
Wszystkie składniki pokrój w kostkę.
Słoninę wrzuć do garnka i smaż na wolnym ogniu, aż tłuszcz się wytopi.
Do drugiego garnka wlej łyżkę wytopionego tłuszczu i podsmaż na nim cebulę.
Do cebuli dodaj karkówkę, lekko podsmaż i dodaj jabłko, 2 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego, 0,5 łyżeczki pieprzu, 0,25 łyżeczki soli, i 1/4 szklanki wody. Duś wszystko pod przykryciem, na wolnym ogniu, około 2 godzin.
Ugotowane mięso porwij i dodaj do płynnego tłuszczu ze skwarkami.
Dokładnie wymieszaj i odstaw do wystygniecia.
Więcej informacji na temat smalcowi z mięsem
Wiele osób kojarzy smalec ze skwarkami z czasów dzieciństwa i odwiedzin u dziadków. Nic dziwnego, ponieważ aktualnie smalec jest dosyć rzadko spotykany, szczególnie domowej roboty.
Przedstawiony tutaj przepis na smalec z mięsem, jest przepisem mojej babci i sama robiłam go tylko raz, żeby go wytestować. Oczywiście smalec wyszedł bardzo dobry, ale trzeba pamiętać, że jest to wysokokaloryczny i niezbyt zdrowy produkt, którego nie polecam. Poza kalorycznością smalec charakteryzuje się także wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. To sprawia, że nie jest on zalecany osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami lipidowymi, problemami trawiennymi, nadmierną masą ciała, czy chorobami, w których występuje stan zapalny, ponieważ nasycone kwas tłuszczowe negatywnie wpływają na stan zdrowia wszystkich, a w szczególności tych osób. Smalec jest też ciężkostrawny, dlatego, jeżeli masz jakieś problemy trawienne, to zwróć też na to uwagę.
Jak zrobić dobry smalec z mięsem?
Już tłumaczę. Przepis mojej babci dodatkowo zrobiony jest z cebulką i jabłkiem. Przygotowanie smalcu zaczynamy od pokrojenia słoniny na niedużą kostkę i smażenie/gotowanie w garnku, aż wysmaży się tłuszcz, a mięso zmieni się w skwarki. Cebulę kroimy w piórka i podsmażamy, na łyżce wytopionego tłuszczu, w osobnym garnku. Jabłko obieramy i kroimy w sporą kostkę.
W tym samym czasie karkówkę kroimy w kostkę i dusimy razem z cebulką. Do mięsa dodajemy jabłka i ¼ szklanki wody. Całość dusimy na wolnym ogniu około 2 godzin. Uduszone mięso odcedzamy od płynu i rwiemy na mniejsze kawałki i dodajemy do smalcu ze skwarkami. Dokładnie mieszamy, aby połączyć smalec z mięsem. W ten sposób mamy gotowy domowy smalec z mięsem.
Można go używać do posmarowania pieczywa. Smalec z mięsem będzie idealnie komponował się z kiszonymi ogórkami. Pamiętaj jednak, że nie jest to dodatek, który powinien często występować w zdrowej diecie. Możesz od czasu do czasu cienko posmarować nim pieczywo, ale pamiętaj o umiarze i na co dzień wybieraj inne smarowidła do pieczywa.
Alergeny w smalcu z mięsem
Lista alergenów dla smalcowi z mięsem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na smalec z mięsem
Wartości odżywcze smalcowi z mięsem
Pamiętaj, że smalec nie jest dodatkiem, który powinien często występować w zdrowej diecie.
Energia i białka
(55g)
Węglowodany
(55g)
Tłuszcze
(55g)
Witaminy
(55g)
Składniki mineralne
(55g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.