Przepisy na słodko-słone potrawy

Ilustracja: Przepisy na potrawy słodko-słone - oto najlepsze pomysły na słodko słone dania

Słodko-słony smak zyskuje coraz większą popularność. Pojawia się w słodyczach, jak chociażby czekolada, deserach, ale też zupach i daniach głównych. Słone składniki są świetną przeciwwagą dla najbardziej lubianej słodyczy. Takie zestawienie stosowane jest w kuchniach wielu krajów świata. Sprawdza się także przy tworzeniu zupełnie nowych, nietypowych przepisów. Oba łączone smaki zaliczają się do grupy pięciu podstawowych. Poza nimi na liście znalazła się wersja kwaśna, gorzka i umami.

Przepisy na potrawy słodko-słone - oto najlepsze pomysły na słodko słone dania

Gotowanie nie musi być tylko codziennym obowiązkiem. Przyrządzanie różnych potraw może stać się prawdziwą pasją. Pozwalającą popuścić wodze fantazji. Kuchnia jest dobrym miejsce na eksperymenty. Zachęca do łączenia smaków, które zwykle się ze sobą nie spotykają. Efektem takich działań są na przykład potrawy słodko-słone. Zdecydowanie warto dowiedzieć się o nich więcej. I poznać interesujące przepisy. Można to zrobić na naszej stronie.

Nietypowy, ale smaczny duet

Słodko-słony smak z roku na rok zdobywa coraz większe grono miłośników. Tę tezę potwierdza to, że pojawia się w słodyczach, jak chociażby czekolada, i deserach. Jest też częściej niż może się wydawać obecny w zupach i daniach głównych. Słone produkty są świetną przeciwwagą dla najbardziej lubianych słodkich składników. Opisywane zestawienie stosowane jest w kuchniach wielu krajów świata. Ponadto sprawdza się przy tworzeniu zupełnie nowych, nietypowych przepisów. Oba łączone smaki zaliczają się do grupy pięciu podstawowych. Poza nimi na liście znalazła się wersja kwaśna, gorzka i od 2000 roku umami.

Skąd bierze się smak słodko-słony? By odpowiedzieć na to pytanie należy zająć się osobno poszczególnymi elementami. Każdy z podstawowych smaków jest wychwytywany przez kubki smakowe reagujące na konkretne substancje. Słodycz jest odczuwana, gdy zetkną się z cukrami prostymi i dwucukrami. Naturalnie znajdującymi się między innymi w owocach. Sklepowe półki zajmuje wiele słodkich produktów spożywczych. Ich spożywanie wyzwala w ludzkim mózgu endorfiny zwane hormonami szczęścia. To z nich bierze się radość i dobre samopoczucie. Tym samym wyjaśniliśmy przyczynę ogólnoświatowej popularności słodyczy.

Słony smak jest odczuwany, gdy na kubkach smakowych pojawią się kationy soli sodu i potasu. Ten akcent jest w kuchni bardzo ważny. Dodawany w rozsądnych ilościach podkreśla walory potrawy. Jednakże, gdy jest go zbyt dużo, całe danie okazuje się porażką. Słone składniki i wyroby to:

  • sól kuchenna i przyprawy jak majeranek, bazylia, estragon, natka pietruszki, kolendra,
  • przetwory mleczne, głównie sery jak oscypki, feta, włoski Peccorino i holenderski Edam,
  • wędliny, wędzone mięsa, ryby a do tego wszelkie przekąski jak paluszki, precelki, krakersy.

Po rozwinięcie wszystkich powyższych tematów zapraszamy na naszą stronę.

Przykłady słodko-słonych deserów

Wiadomo już skąd biorą się smaki słodki i słony. Pierwszy mocno kojarzy się ze szczęściem a drugi wzmaga apetyt. Nie dziwi, zatem, że w połączeniu są niezwykle atrakcyjne. Dlatego teraz skupimy się na przykładowych przepisach. Na początek będą to słodko-słone desery. Jednym z nich jest pochodzący z Francji suflet. Zazwyczaj odznacza się jednym dominującym smakiem, lecz nie jest to regułą. Suflet powstaje z żółtek jaj utartych z cukrem lub masłem oraz piany z białek. Słodkim składnikiem może być czekolada a słonym wybrany ser. Kombinacji jest znacznie więcej, ale wszystkie podaje się na gorąco zanim ciasto opadnie.

Popularnością cieszą się desery lodowe. Zazwyczaj są słodkie i czasem kwaśne, ale kwaskowatość da się zastąpić słonym posmakiem. Danie może składać się z następujących składników:

  • ulubionych lodów, waniliowych, truskawkowych, czekoladowych, śmietankowych itp,
  • sezonowych owoców jak jagody czereśnie, śliwki czy też bananów, kiwi, pomarańczy,
  • słonego karmelu powstającego na bazie cukru zmieszanego z niedużą ilością soli morskiej.

Deser można wzbogacić owocowymi galaretkami z delikatną, słoną nutą. Jeśli karmel wyda się zbyt mocny uda się go zastąpić słoną polewą czekoladową. Opcji do wyboru jest bardzo dużo.

Smaczną i stosunkowo łatwą w przygotowaniu propozycją jest tarta. Powstaje z ciasta francuskiego, kruchego lub drożdżowego i nadzienia. Farsz bywa słodki albo słony, lecz to nie jedyna opcja. Połączenie dwóch wariantów smakowych daje świetne efekty. Na przykład w taki sposób gdzie ciasto jest słone a nadzienie słodkie. Przygotowane z owoców, kremów czy musów. Oczywiście podział można odwrócić i to farsz będzie słony a ciasto słodkie. W takiej wersji wypełnienie tarty przygotowuje się z serów, warzyw czy grzybów. Rozwiniecie podanych i wiele innych przepisów znajduje się na naszym portalu.

Słoność i słodycz w daniach obiadowych

Deser jest podawany dopiero po głównym posiłku. Przed nim trzeba zjeść coś treściwego i najlepiej zawierającego niezbędne składniki odżywcze. Rzecz jasna potrawę warto przyrządzić w oparciu o zestawienie smaków słodkiego i słonego. Spotykających się między innymi w zdrowej sałatce. Podstawą takiego dania mogą być słodkie owoce. Soczyste arbuzy i brzoskwinie, pomarańcze, pomidory. Świetnie dopasują się do nich słone sery takie jak feta. Ciekawym pomysłem jest też dodanie lekko słonych przypraw jak bazylia czy tymianek. Podobnie jak w przypadku sufletów, wariantów do wyboru jest o wiele więcej.

Do klasycznych potraw, w których zestawiane są smaki słodkie i słone należy pizza. Jej przygotowanie rozpoczyna się od wyrobienia ciasta. Zazwyczaj w jego skład wchodzą poniższe składniki:

  • mąka pszenna, włoska typu 00 lub zwykła 450. W razie potrzeby sprawdzą się inne odmiany,
  • od 20 do 25 gramów świeżych drożdży, ewentualnie można dodać drożdże typu instant,
  • szklanka ciepłej, przegotowanej wody, szczypta soli i cukru oraz łyżeczka oliwy lub oleju.

Kluczem do dobrej, słodko-słonej pizzy są produkty znajdujące się na cieście. Za słodycz odpowiadają pomidory lub ananasy i cytrusy. Słone akcenty wnoszą sery, feta i gorgonzola, oraz przyprawy.

Na koniec naszej podróży kulinarnej pozostawiliśmy hiszpański specjał. Chodzi tu o churro serwowane także w Ameryce Łacińskiej, USA, Turcji, Portugalii. Churro to podłużne ciastka wyrabiane z mąki pszennej, cukru, soli, jajek i wody. Ciasto smaży się w głębokim tłuszczu a całość tradycyjnie podaje posypaną cukrem pudrem. Można go jednak zastąpić stopionym serem lub różnego rodzaju słonymi dipami. Sprawdzanie własnych pomysłów jest dobrym sposobem na stworzenie niepowtarzalnego dania. Więcej interesujących przepisów na słodko-słone potrawy można znaleźć na naszej stronie.

Pozostałe przpepisy na słodko - słone dania

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto