Przepisy słodko-pikantne

Ilustracja: Przepisy na słodko-pikantne potrawy - zobacz najlepsze pomysły

Słodko-pikantny smak z początku może wydawać się nietypowym połączeniem. W rzeczywistości ma wielu miłośników na całym świecie. Rzecz jasna nie każdemu przypadnie do gustu, lecz warto go spróbować. Ostre akcenty nadawane przez paprykę czy inne składniki są równoważone słodyczą. Dopełnia ona całość i wyraźnie łagodzi pikanterię potrawy. Zestawienie tych dwóch smaków jest obecne w daniach obiadowych, choć pojawia się też w deserach. Smak słodko-pikantny jest ważnym elementem kuchni azjatyckiej.

Przepisy na słodko-pikantne potrawy - zobacz najlepsze pomysły

Słodkie potrawy i różne smakołyki są popularne na całym świecie. Pikantne dania również zyskały ogromne uznanie. Nie dziwi więc, że w niejednej domowej i restauracyjnej kuchni łączy się te akcenty. Ostrość równoważona słodyczą stanowi znakomite, charakterystyczne zestawienie. Warto poznać przepisy, które z niego korzystają. Najlepiej zrobić to zapoznając się z tym i innymi artykułami opublikowanymi na naszej stronie.

Słodycz i ostrość w jednym daniu

Osobom szukającym nowych wrażeń kulinarnych może się wydawać, że słodko-pikantny smak jest nietypowym połączeniem. W rzeczywistości to zestawienie ma wielu miłośników na całym świecie. Oczywiście nie każdemu przypadnie do gustu, lecz warto go spróbować, chociaż raz. Akcenty nadawane przez paprykę i inne ostre produkty spożywcze są równoważone słodyczą. Dopełnia ona całość i zauważanie łagodzi pikanterię potrawy. Trzeba też widzieć, że zestawienie tych dwóch smaków jest obecne w daniach obiadowych, choć pojawia się również w deserach. Smak słodko-pikantny jest istotnym elementem kuchni azjatyckiej.

Smak słodko-pikantny jest ciekawy z jeszcze jednego powodu. Otóż pierwszy jego element jest na liście smaków podstawowych, ale drugi już nie. Słodycz tworzy tę niewielką grupę razem z wersją gorzką, kwaśną, słoną i umami. Wszystkie są rejestrowane przez kubki smakowe znajdujące się na języku. Trzeba jeszcze wiedzieć, że odczuwanie danego smaku wywołują konkretne substancje. W przypadku słodyczy są to węglowodany a w szczególności cukry proste i dwucukry. To one pobudzają receptory. Opisywany smak stymuluje wydzielanie endorfin i powszechnie kojarzy się z przyjemnością. To, dlatego jest tak popularny na świecie.

Smak pikantny, choć bardzo lubiany, to w zasadzie nie jest smak. Dlatego, że nie jest odczuwany przez kubki smakowe. Wrażenie ostrości i pieczenia języka to po prostu podrażnienie zakończeń nerwowych. Bez względu na to, czym dokładnie jest pikantność, ten smak ma wielu miłośników. Wywołuje go przede wszystkim kapsaicyna i piperyna. Pierwsza substancja znajduje się w ostrych papryczkach a jej stężenie jest podawane w jednostkach Scoville’a. Natomiast piperyna jest obecna w czarnym pieprzu stosowanym na całym świecie. Po rozwinięcie poruszonych powyżej tematów odsyłamy na naszą stronę.

Słodko-ostre dania azjatyckie

Kuchnia azjatycka mocno kojarzy się ze smakiem ostrym. Pojawiającym się samodzielnie lub w towarzystwie kwaskowatości. Ponadto ogromną popularnością, nie tylko w regionie pochodzenia, cieszy się sos słodko-kwaśny. Nieco mniej znany, ale równie ważny jest sos słodko-pikantny i to od niego rozpoczniemy nasze zestawienie. Jego bazą jest przecier pomidorowy zmieszany z wodą, octem ryżowym, sosem sojowym i sokiem z cytryny. Listę uzupełnia mąka ziemniaczana a także cukier trzcinowy, czosnek i papryczki chili. Sos przygotowany z wymienionych składników jest podawany z mięsami i makaronami. Pasuje też do ryb i sałatek.

Kolejny przykład zaczerpnięty z kuchni azjatyckie to już właściwe danie słodko-ostre. Mamy tu na myśli najsłynniejszą tajską potrawę, czyli pad thai. Przygotowuje się ją z poniższych składników:

  • warzyw – cebuli dymki, kiełków fasoli mung, można dodać ogórki i pęczek szczypiorku,
  • makronu ryżowego, czosnku, jajek wbijanych do woka i smażonych razem z makaronem,
  • krewetek lub wieprzowiny. Są też wersje dania wykorzystujące mięso kurczaka lub tofu,
  • sosu rybnego łączonego z sokiem z limonki, pastą z tamaryndowca, cukrem palmowym i chili.

Pad thai przygotowywane dla obcokrajowców zawiera też imbir, trawę cytrynową i kapustę.

Z Tajlandii przenosimy się do Indii gdzie słodycz i pikantność są chętnie łączone. Dobry przykładem potwierdzającym te słowa jest zupa dhal. Jej najważniejszym składnikiem jest czerwona soczewica. Rzecz jasna nie byłoby zupy bez bulionu, w tym przypadku warzywnego. O niepowtarzalnym smaku potrawy decydują dodatki. Należy do nich mleko kokosowe, sok z cytryny, posiekana papryka, czosnek, cebula. Dalej słodkie, krojone pomidory, świeży imbir, kolendra. Do zupy dodawane są przyprawy, garam masala, pierz cayenne, chili. Po rozwinięcie wspomnianych przepisów i wiele innych zapraszamy na naszą stronę.

Kuchnia azjatycka i nie tylko

Nietrudno zauważyć, że azjatyckie potrawy zawojowały świat. Przyrządza się je niemal na każdym kontynencie. Ich wpływ widać także w prywatnych kuchniach gdzie powstają dania inspirowane smakami orientu. Do takich propozycji bez wątpienia należy kurczak słodko-pikantny. Poza mięsem, podstawowe składniki to czosnek, cebula, papryka. Ważny jest też sos, który można przygotować na bazie miodu i ostrej papryki. Często dodawany jest również sos sojowy. Nic nie stoi na przeszkodzie by eksperymentować. Wzbogacać podstawową wersję ulubionymi warzywami. W przepisie sprawdzi się groszek, marchewka, kolendra, pietruszka.

W temacie dań słodko-pikantnych sporo do powiedzenia ma kuchnia meksykańska. I potrawa mole negro przygotowywana z kurczaka uzupełnianego niecodziennym sosem. Potrzebne składniki to:

  • suszone papryczki chili, pomidory, miechunki pomidorowe, cebule, czosnek, bulion, olej,
  • migdały a do tego orzeszki ziemne i pekanowe, banany, cynamon i ziele angielskie,
  • gorzka czekolada, dzięki której sos zyskuje interesujący ciemny kolor i gęstą konsystencję,
  • cukier wzbogacający smak a także goździki, kmin, oregano i garść suszonych pestek dyni.

Mole negro jest rodzinną potrawą podawaną podczas meksykańskiego święta zmarłych.

Mimo tego, że nie są powszechnie stosowane, słodko-ostre połączenia smaków występują w polskiej kuchni. Świetnym tego przykładem są wigilijne ciastka znane, jako tłuczeńce. Były bardzo popularne w XIX i na początku XX wieku. Te słodkie i ostre smakołyki powstają z mąki żytniej, wody i miodu. Z dodatkiem cynamonu, imbiru i pieprzu. Nie można zapominać o migdałach i skórce z pomarańczy. Opisane ciastka z pewnością posmakują rodzinie zgromadzonej przy wigilijnym stole. Na podanych powyżej nie kończą się propozycje potraw słodko-pikantnych. Wiele dobrze i mniej znanych przepisów można znaleźć na naszym portalu.

Pozostałe przepisy na dania słodko-pikantne

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto