Słonina wędzona
- Słonina wieprzowa (2000 g)
- Sól peklująca (40 g)
Przepis na słoninę wędzoną krok po kroku
Słoninę podziel na mniejsze płaty, by łatwiej było ją marynować i wędzić. Każdy płat nakłuj nieco nożem, by przyprawy mogły wchodzić w nią głębiej.
Sól wymieszaj z przyprawami. Im więcej przypraw, tym lepiej, gdyż słonina nie chłonie ich dobrze. Powstałą mieszanką nasmaruj porządnie płaty i umieść je w misce.
Płaty pekluj przez 3 dni w lodówce.
Następnie przejdź do wędzenia. Przez około 3 h do 3,5 h wędź w temperaturze 45 st.C. Ostatnie 30 min podnieś temperaturę do około 60 st.C.
Więcej informacji na temat słoniny wędzonej
Słonina wędzona to jeden z tych przysmaków, do których trzeba się przekonać. Gdy już raz się go spróbuje, ciężko przejść obok niej obojętnie, ze względu na wspaniały smak.
Przepis na wędzoną słoninę to doskonały pomysł na nietypową przekąskę na szybko. Słonina to nic innego jak tłuszcz wieprzowy. Pozyskiwana jest z grzbietu, tylnej części tułowia i boków świni ze skórą lub bez. Słonina jest pozyskiwana w postaci płatów lub kawałków. Barwa biała do jasnokremowej. W produkcie spożywczym niedopuszczalne są odłamki kości, oznaki zjełczenia i inne zanieczyszczenia. Słonina ze względu na to, że jest po prostu tłuszczem zwierzęcym, jest dość kaloryczna. Dzięki temu, że nie zawiera żadnych cukrów, jej indeks glikemiczny jest równy 0. To dobry wybór dla osób z problemami z glikemią. Słonina gości często w diecie ketogenicznej, a także karniwor. Oba typy eliminują znacznie węglowodany. Słonina nie zawiera też gluetnu. W takiej formie ma jednak sporo soli, więc nie będzie dobrym wyborem dla osób, które z powodów zdrowotnych muszą ją znacznie ograniczać w swojej diecie. Ze względu na dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych najlepiej jest łączyć ją z dużą ilością świeżych warzyw, np. na kanapkach, czy w sałatce. Antyoksydanty zawarte w warzywach niwelują nieco niekorzystny wpływ tłuszczów na układ krwionośny i nerwowy.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić wędzoną słoninę, by była smaczna, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. Możesz przygotować ją bez problemu w domu, jednak przyda się do tego wędzarnia. Najlepsza jest ta mocno solona. Jednak przyprawy też dobrze ją podkręcają, dzięki czemu smakuje po prostu wspaniale. To dobra opcja dla wszystkich miłośników prostych dodatków. Pokrojona słonina wspaniale nadaje się do kanapek, czy sałatek. To dodatek, który jest niecodzienny, dlatego na pewno zdziwi wszystkich gości. Możesz słoninę przechowywać w lodówce, dzięki czemu dłużej będzie dobra do spożycia. Tak przygotowana słonina świetnie sprawdza się w postaci cienkich plasterków, ułożona na kanapkach.
Alergeny w słoninie wędzonej
Lista alergenów dla słoniny wędzonej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na słoninę wędzoną
Wartości odżywcze słoniny wędzonej
To danie zawiera dość sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(240g)
Węglowodany
(240g)
Tłuszcze
(240g)
Witaminy
(240g)
Składniki mineralne
(240g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.