Śliwowica
- Śliwki - najlepiej węgierki (10000 g)
- Cukier - 5 opakowań (5000 g)
Przepis na śliwowicę krok po kroku
Śliwki umyj, przekrój na pół i usuń z nich pestki.
Następnie śliwki włóż do dużej beczki, zmiażdż je.
Cukier rozpuść w 10 litrach wody i wlej do beczki ze śliwkami.
Beczkę zamknij i odstaw w ciepłe miejsce na około 2-3 tygodnie.
Po tym czasie śliwowicę poddaj destylacji.
Alkohol przelej do butelek i zakorkuj je.
Gotową śliwowicę przechowuj w zaciemnionym i chłodnym miejscu.
Więcej informacji na temat śliwowicy
Śliwowica to wysokoprocentowy napój alkoholowy o smaku wytrawnym. Zacier przygotowywany ze śliwek destylowany jest jednokrotnie lub dwukrotnie. Destylat w zależności od ilości destylacji posiada różną mocą. Tradycyjna domowa śliwowica zalecana jest do spożycia jedynie przez osoby pełnoletnie, ponieważ przygotowywany jest na dość mocnym spirytusie (osoby niepełnoletnie nie powinny spożywać alkoholu). Jedynym minusem tego przepisu jest konieczność długiego oczekiwania na ten napój alkoholowy. Przepis na śliwowicę jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przepisu potrzebujesz następujących produktów spożywczych: śliwek, cukru, wody. Bimber ze śliwek najlepiej przygotować ze śliwek węgierek.
Jak zrobić domową śliwowicę? Śliwki umyj, przekrój na pół i usuń z nich pestki. Następnie śliwki włóż do dużej beczki, zmiażdż je. Cukier rozpuść w 10 litrach wody i wlej do beczki ze śliwkami. Beczkę zamknij i odstaw w ciepłe miejsce na około 2-3 tygodnie. Po tym czasie śliwowicę poddaj destylacji. Alkohol przelej do butelek i zakorkuj je. Gotową śliwowicę przechowuj w zaciemnionym i chłodnym miejscu.
Śliwki posiadają wiele cennych składników odżywczych. Śliwki zawierają spore ilości pektyn (rodzaj błonnika pokarmowego), które przeciwdziałają zaparciom oraz zmniejszają ryzyko rozwoju choroby nowotworowe jelita grubego. Śliwki stanowią również doskonałe źródło witaminy C, witaminy A oraz witaminy E – zaliczane są one do silnych przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników i spowalniają procesy starzenia się skóry. Śliwki są również źródłem potasu, żelaza, wapnia oraz fosforu. Spożywanie śliwek wpływa również pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego oraz poprawę samopoczucia dzięki obecności witamin z grupy B.
Podsumowując dobra śliwowicą to doskonały pomysł na napój alkoholowy, który można podać podczas spotkań ze znajomymi lub na imprezach rodzinnych. Śliwowicę możemy przelać elegancko butelkę, udekorować ją wstążką i podarować komuś jako prezent. Najlepsza śliwowica to doskonały pomysł na wykorzystanie pysznych owoców. Jak pić śliwowicę? Najlepiej delikatnie schłodzoną w małej lampce.
Alergeny w śliwowicy
Lista alergenów dla śliwowicy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na śliwowicę
Wartości odżywcze śliwowicy
Śliwowica to napój alkoholowy na bazie śliwek. Warto pamiętać, że 1 gram alkoholu dostarcza 7 kcal - dlatego alkohol warto spożywać z umiarem.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.