Śledzie po wiejsku
- Śledź filet (800 g)
- Cebula (300 g)
- Marchewka (130 g)
- Ogórki kiszone (300 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Cukier - 4 łyżki (24 g)
Przepis na śledzie po wiejsku krok po kroku
Namocz śledzie, by nie były zbyt słone.
Cebulę pokrój w krążki.
Marchewkę zetrzyj na tarce na dużych oczkach.
Ogórki pokrój w plasterki.
Zagotuj 1 szklankę wody razem z połową szklanki octu, cukrem, łyżką soli, cebulą oraz marchewką.
Całe płaty śledziowe wymieszaj z ogórkami i zalej zalewą oraz olejem.
Gotowe śledzie przełóż do słoika i zostaw na minimum całą noc.
-
Śledzie pod pierzynką
-
Śledzie w occie
-
Śledzie po japońsku
-
Śledzie salsa na ostro
-
Śledzie z żurawiną i czerwoną cebulą
-
Śledzie salsa
-
Śledzie po kaszubsku
-
Śledzie po giżycku
-
Śledzie po cygańsku
-
Tatar ze śledzia z majonezem
-
Śledzie po meksykańsku
-
Śledzie w śmietanie z jabłkiem
-
Sałatka śledziowa z ziemniakami
-
Matiasy
-
Śledź w oleju
-
Kiszone śledzie
-
Rolmopsy
-
Śledzie po cygańsku z rodzynkami
-
Śledzie na wigilię
Więcej informacji na temat śledzi po wiejsku
Filety śledziowe w oleju połączone z marchewką, cebulką i ogórkiem to pyszny sposób na przygotowanie dobrych śledzi. Super jako potrawa na wigilijne menu. Przepis robi się bardzo łatwo. Wykonanie zajmie niedużo czasu. W tym przepisie należy zagotować zalewę i zalać nią śledzie razem z warzywami.
Płaty śledzia są w całości. Nie kroi się ich w mniejsze kawałki, chociaż można je również pokroić. Są one otoczone pysznymi warzywami i zamarynowane w zalewie octowej. Idealne jako dodatek do pieczywa. Mają pyszny, tradycyjny smak. Cebulka, marchewka i ogórek kiszony to idealne dodatki do potrawy ze śledziem.
Filety śledziowe warto jest wcześniej namoczyć (około 3 godziny), nawet jeśli w smaku są dla Ciebie dobre bez moczenia. Należy mieć na uwadze fakt, że do śledzi dodaje się także łyżkę soli oraz ogórki kiszone, które są słone. Gdyby śledzie były zbyt słone i dodane by były słone dodatki cała potrawa byłaby za bardzo słona w smaku. Jeżeli natomiast śledzie były by za mało słone – nic straconego. Wystarczy dodać więcej soli.
Przepis zawiera dużą ilość soli. Sól pochodzi od śledzi, ogórków oraz z soli dodanej do zalewy. Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny ograniczać podaż soli. Cały przepis ma niski indeks glikemiczny, ale także ma o wiele mniej kilokalorii niż śledzie w zalewie złożonej w głównej mierze z oleju. Do tego przepisu dodaje się tylko 3 łyżki oleju, więc jest do niewielka ilość. Zamiast oleju rzepakowego można użyć oleju lnianego, który jest bardzo dobry i zdrowy. Tak samo oliwa z oliwek byłaby idealna. Może być także zwykły olej słonecznikowy.
Przepis należy zrobić minimum dwa lub trzy dni wcześniej. Warto to zrobić kilka dni wstecz by zalewa dobrze zamarynowała wszystkie składniki. Przepis jest świetną propozycją na codzienny posiłek. Jest także super przepisem na pyszną przystawkę podczas imprezy. Filety śledziowe warto podawać poprzez zawinięcie płatów w koreczki i podanie ich na warzywach z zalewy. By ładniej wszystko wyglądało można posypać świeżą natką pietruszki lub świeżym koperkiem. Koniecznie do śledzi dodaj pyszną, świeżą bułeczkę lub chleb.
Alergeny w śledziach po wiejsku
Lista alergenów dla śledzi po wiejsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Śledź filet
Wartości odżywcze śledzi po wiejsku
Przepis zawiera dużą ilość kwasów nienasyconych tłuszczowych, ale również zawiera sporą ilość soli. Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny uważać na zjadane ilości.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.