Przepis na śledzie korzenne krok po kroku

Składniki dla 8 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
pieprz, chilli, gałka muszkatołowa, cynamon, ocet jabłkowy, goździki
To będzie niezbędne
garnek, słoik 800 ml

Śledzie odstaw do moczenia. Gdy w smaku będą dobre pokrój je w duże kawałki.

Zagotuj wodę do ugotowania cebuli.

Cebulę obierz. Pokrój cebulę w piórka. Cebulkę dodaj do garnka, zalej wcześniej ugotowaną wodą. Zagotuj przez minutę. Wodę wylej, a cebulę umieść w wodzie o lodowatej temperaturze.

Przygotuj słoik. Dodaj do niego cebulę.

W garnku ugotuj pół szklanki wody. Dodaj pół łyżeczki cynamonu (lub 1 korę cynamonu), 4 goździki oraz szczyptę chilli. Zagotuj, a następnie całość ostudź do letniej temperatury. Najlepiej jest chłodzić zalewę w zlewie z zimną wodą jeśli brakuje Ci czasu na studzenie. Gdy zalewa będzie miała temperaturę letnią dodaj miód oraz ocet i dokładnie wymieszaj.

Tą zalewą zalej cebulę. Jeżeli masz czas polecam zostawić samą cebulę w takiej zalewie na dobę i dopiero po dobie dodawać resztę.

Dodaj śledzie do cebuli.

Olej wymieszaj z przyprawami: 1/4 łyżeczki: goździków, cynamonu, gałki muszkatołowej oraz pieprzu.

Olejem zalej śledzie. Śledzie powinny być zalane w całości. Jeżeli istnieje potrzeba dodaj więcej oleju.

Śledzie odstaw na minimum jedną noc do przegryzienia się smaków.

Śledzie korzenne
Śledzie korzenne
Koszt przygotowania dania
24.23 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
663 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
13

Śledzie korzenne w oleju - cechy przepisu

  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o śledziach korzennych

Śledzie w oleju o korzennym smaku są genialne. Korzenne aromaty kojarzą się z zimą i świetnie rozgrzewają. Idealne śledzie świąteczne lub na zimny dzień. Są przepyszne. Najważniejsze przyprawy w tym przepisie to goździki, chilli i cynamon. Do potrawy dodaje się także miód. Te dodatki komponują się wspaniale w jedną całość.

Taka kompozycja smakowa jest cudna. Przyprawy korzystnie wpływają na metabolizm człowieka poprzez zwiększanie termogenezy (produkcji ciepła) w organizmie. Przyprawy odpowiadają za to, że po zjedzeniu śledzi korzennych robi się cieplej. To jest bardzo dobre danie, którego grzech nie spróbować.

Przepis zawiera super trik na przygotowanie pysznej marynowanej cebuli. Cebula marynowana jest idealnym dodatkiem do wielu dań, między innymi do kanapek czy mięsa do obiadu. Marynowana cebula powinna być przygotowana w odpowiedni sposób. Zalewę należy poddać obróbce termicznej. Podczas gotowania przypraw stają się one bardzo aromatyczne. Po ostudzeniu dodaje się miód oraz ocet. Gdy nie masz czasu na chłodzenie zalewy najlepiej jest wlać do zlewu lodowatą wodę. Do wody włóż garnek z zalewą i w ten sposób zalewa szybko się ostudzi. Jest to ważne, by miód dodać dopiero gdy zalewa będzie letnia, ponieważ miód w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza traci swoje cenne dla zdrowia korzyści.

Marynowana cebula powinna być zrobiona dzień wcześniej, ale jeśli nie masz tyle czasu możesz od razu zrobić cały przepis. Jeżeli cebulę zamarynujesz dzień wcześniej to zdąży ona nabrać pysznego smaku. Cebula marynowana (nie tylko do śledzi) może stać nawet tydzień.

Przepis jest bogaty w cenne dla zdrowia wartościowe składniki. Z jednej strony śledzie: bogate w kwasy tłuszczowe nienasycone, białko, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Z drugiej strony miód, który jest skarbnicą związków odpowiadających między innymi za odporność człowieka. Przyprawy natomiast odpowiadają za dostarczenie dużej ilości antyoksydantów i związków, które naturalnie podkręcają tempo metabolizmu sprawiając, że podnosi się produkcja ciepła.

Wartości odżywcze śledzi korzennych

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(140g)
Energia (kalorie)
473.70 kcal
663.19 kcal
Białko
23.33 g
32.66 g

Węglowodany w śledziach korzennych

Na 100g
Na porcję
(140g)
Węglowodany
5.13 g
7.18 g
Węglowodany przyswajalne
4.74 g
6.64 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
0.39 g
0.54 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(140g)
Tłuszcz
40.19 g
56.26 g
Tłuszcze nasycone
19.51 g
27.32 g
Tłuszcze nienasycone
20.67 g
28.94 g

Witaminy w przepisie na śledzie korzenne

Na 100g
Na porcję
(140g)
Tiamina
0.02 mg
0.02 mg
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Ryboflawina
1.15 mg
1.61 mg
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej

Składniki mineralne w przepisie na śledzie korzenne

Na 100g
Na porcję
(140g)
Fosfor
361.26 mg
505.76 mg
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Szacunkowy indeks glikemiczny śledzi korzennych 13
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w śledziach korzennych

Lista alergenów dla śledzi korzennych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Śledź w oleju

Cena przygotowania śledzi korzennych

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Śledź w oleju
700 g
6.00
Za 220.0 g
Liczba opakowań 4
19.09
Za 700 g
Olej rzepakowy
300 ml
7.00
Za 1000.0 ml
Liczba opakowań 1
2.10
Za 300 ml
Cebula
300 g
3 sztuki
3.00
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
0.90
Za 300 g
Miód
50 g
2 łyżki
15.00
Za 350.0 g
Liczba opakowań 1
2.14
Za 50 g
Koszt składników
49.00
Jak oceniasz przepis na śledzie korzenne
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób