Przepis na śledzia z jabłkiem krok po kroku

Składniki dla 4 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
pieprz
To będzie niezbędne
tarka, miska

Śledzia opłucz i pokrój w paski.

Cebulę pokrój w drobną kostkę lub w piórka.

Jabłko obierz i zetrzyj ma tarce.

Wymieszaj śledzie z cebulę, jabłkiem, śmietaną, musztardą i szczyptą pieprzu.

Kanapki ze śledziem z jabłkiem na białej, drewnianej desce do krojenia. Obok znajduje się natka pietruszki, pieczywo, słoik ze śledziami i ozdoby.
Śledź z jabłkiem
Koszt przygotowania dania
12.50 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
499 kcal
Liczba alergenów w daniu
3
29

Śledź z jabłkiem - cechy przepisu

Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
 • Od autora
 • Wartości odżywcze
 • Alergie
 • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o śledziu z jabłkiem

Śledź z jabłkiem jest świetnym pomysłem na kolację lub śniadanie z pieczywem. Można go przygotować także na wigilię. Śledź jest też najczęściej spożywaną przez Polaków rybą, lecz niestety i tak jemy ją bardzo rzadko. W Polsce można łatwo dostać śledzie, a do tego są w całkiem przystępnej cenie i często od razu gotowe do spożycia, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść. Jest on także dobrym źródłem białka i jedno- oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo uważany jest też za jedną z mniej zanieczyszczonych metalami ciężkimi rybę, więc jak widzisz, warto sięgać po śledzia.

Przepis na śledzie z cebulą i jabłkiem jest bardzo prosty. Zaczynamy od głównego składnika, czyli śledzi. Śledzie solone płuczemy i namaczamy w wodzie. Dzięki temu będą niej słone. Najlepiej, żeby moczyły się około 2-3 godziny. Jeśli natomiast używasz śledzi w oleju lub occie, to wystarczy je opłukać. Gdy matias jest już gotowy, lekko go odciskamy i kroimy w kostkę lub nieduże paski. Cebulę kroimy w drobną kostkę i dodajemy do śledzi. Jeżeli nie masz cebuli, to możesz przygotować śledzie w śmietanie z jabłkiem i porem, czyli zamienić cebulę na pora. Fajnie też będzie tutaj pasował seler korzeniowy starty na tarce. Na koniec obieramy i kroimy jabłko. Najlepiej obierać i kroić je właśnie jako ostanie, ponieważ jabłka pod wpływem dostępu powietrza ciemnieją. Dzięki temu nie będą brązowe i ładniej będą się prezentowały w naszej sałatce śledziowej. Możemy pokroić jabłko w kostkę lub zetrzeć na tarce. Do wszystkich składników dodajemy już tylko śmietanę i do smaku trochę pieprzu. W ten szybki sposób mamy pyszne śledzie po polsku, które można zaserwować gościom na różnego typu przyjęciach. Taka sałatka śledziowa jest nie tylko bardzo smaczna, ale też ma niski indeks glikemiczny oraz nie zawiera glutenu. Takie śledzie z jabłkami i cebulą to naprawdę smaczne danie, które bez problemu przygotujesz samodzielnie w domu. Wystarczy wziąć do nich kromkę pełnoziarnistego chleba i mamy pyszny posiłek. Ze względu na to, że tutaj jest tu niewiele warzyw, to pamiętaj, aby w kolejnych posiłkach było ich już więcej.

Wartości odżywcze śledzia z jabłkiem

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(160g)
Energia (kalorie)
312.34 kcal
499.74 kcal
Białko
25.36 g
40.57 g

Węglowodany w śledziu z jabłkiem

Na 100g
Na porcję
(160g)
Węglowodany
4.64 g
7.42 g
Węglowodany przyswajalne
3.85 g
6.17 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
0.78 g
1.25 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(160g)
Tłuszcz
21.48 g
34.37 g
Tłuszcze nasycone
20.91 g
33.46 g
Tłuszcze nienasycone
0.57 g
0.91 g
Brak danych dla: musztarda.
czytaj dalej

Witaminy w przepisie na śledzia z jabłkiem

Na 100g
Na porcję
(160g)
Tiamina
0.02 mg
0.03 mg
Ryboflawina
1.26 mg
2.01 mg

Składniki mineralne w przepisie na śledzia z jabłkiem

Na 100g
Na porcję
(160g)
Fosfor
396.69 mg
634.70 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny śledzia z jabłkiem 29
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w śledziu z jabłkiem

Lista alergenów dla śledzia z jabłkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

 • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Śledź w oleju
 • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
  • Śmietana 18%
 • Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Musztarda

Cena przygotowania śledzia z jabłkiem

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Śledź w oleju
400 g
6.00
Za 220.0 g
Liczba opakowań 2
10.91
Za 400 g
Jabłko
180 g
1 sztuka
0.50
Za 180.0 g
Liczba opakowań 1
0.50
Za 180 g
Cebula
50 g
0,5 sztuki
3.00
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
0.15
Za 50 g
Śmietana 18%
75 g
3 łyżki
2.20
Za 200.0 g
Liczba opakowań 1
0.82
Za 75 g
Musztarda
10 g
1 łyżeczka
2.00
Za 180.0 g
Liczba opakowań 1
0.11
Za 10 g
Koszt składników
19.70
Jak oceniasz przepis na śledzia z jabłkiem
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób