Shoarma wieprzowa
- Szynka wieprzowa surowa (500 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
Przepis na shoarmę wieprzową krok po kroku
W moździerzu umieść po pół łyżeczki nasion kopru włoskiego, nasion kolendry, ziela angielskiego, ostrej papryki, pieprzu i kurkumy.
Dodaj po łyżeczce kminu rzymskiego, czosnku granulowanego, papryki słodkiej i soli. Dopraw jeszcze 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej i cynamonu.
Przyprawy dokładnie utrzyj w moździerzu, aż się dobrze połączą.
Mięso umyj i oczyść z błonek. Podziel wzdłuż włókien na paski, a następnie pokrój w cieniutkie plasterki.
Dodaj przygotowane przyprawy, olej i całość dokładnie wymieszaj. Odstaw do lodówki na godzinę.
Smaż mięso na dobrze rozgrzanej patelni, aż się zarumieni.
Więcej informacji na temat shoarmy wieprzowej
Nie ma nic lepszego niż pyszna shoarma wieprzowa przygotowana w całości samodzielnie w domu. Od ucierania przypraw w moździerzu, po smażenie – każdy element tego przepisu na pewno Cię zachwyci.
Aby wykonać przepis na shoarmę wieprzową potrzebujesz przede wszystkim przypraw. W moździerzu umieść po pół łyżeczki nasion kopru włoskiego, nasion kolendry, ziela angielskiego, ostrej papryki, pieprzu i kurkumy. Dodaj po łyżeczce kminu rzymskiego, czosnku granulowanego, papryki słodkiej i soli. Dopraw jeszcze 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej i cynamonu. Przyprawy dokładnie utrzyj w moździerzu, aż się dobrze połączą. Taką mieszanką z dodatkiem oleju dokładnie natrzyj mięso z szynki wieprzowej. Następnie usmaż mięso na dobrze rozgrzanej patelni, aż się zarumieni.
Jeśli wiesz już, jak zrobić shoarmę wieprzową to pewnie zastanawiasz się również, z czym można ją podać. Najczęściej można ją spotkać z dodatkiem frytek, ale zdecydowanie najlepiej smakuje z ryżem i chlebkami naan. Najlepsza jest również z dodatkiem sosu czosnkowego. Taka smaczna shoarma jako danie na obiad na pewno pozwoli Ci na odbycie orientalnej, kulinarnej podróży. Jest tak dobra, że jeszcze nie raz powrócisz do tego przepisu.
Mięso wieprzowe jest to określenie na produkt otrzymany ze świń. Informacje o jego spożywaniu możemy znaleźć już w mitologiach rzymskiej i greckiej. Ze względu na to, że świnie są najprostsze w rozrodzie, to szturmem podbiły one świat i tym samym stały się najpopularniejszym mięsem. Na stołach średniowiecznej Polski królowała głównie baranina, wołowina, drób i dziczyzna. Jednak z czasem wieprzowina była spożywana już przez wszystkie klasy społeczne. Wówczas spożywano około dwóch świń rocznie na rodzinę, gdy ubijano je na Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Wtedy też wykorzystywano każdy element mięsa wieprzowego, a nadmiar suszono, solono lub wędzono. Pomimo swojej popularności mięso wieprzowe zakazane jest w kuchni żydowskiej i muzułmańskiej. Za to cieszy się ogromną popularnością w kuchni polskiej czy chińskiej.
Wieprzowina uchodzi niestety za mięso tłuste i przez to niezdrowe. Kupowana jest ze względu na swoją cenę, ale mało kto wierzy, że nadaje ona diecie coś więcej poza tłuszczem. Nic bardziej mylnego! Odpowiednio wybrany fragment z wieprzowiny będzie smacznym i zdrowym źródłem białka. W zależności od elementu, wraz ze spożyciem wieprzowiny możemy dostarczyć od 120 kcal (schab odtłuszczony) po 320 kcal (boczek) w 100 g produktu.
Alergeny w shoarmie wieprzowej
Lista alergenów dla shoarmy wieprzowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na shoarmę wieprzową
Wartości odżywcze shoarmy wieprzowej
W zależności od elementu, wraz ze spożyciem wieprzowiny możemy dostarczyć od 120 kcal (schab odtłuszczony) po 320 kcal (boczek) w 100 g produktu.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.