Shake białkowy
- Mleko 3,2% - 1 szklanka (250 ml)
- Odżywka białkowa - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Banan - 1 mała sztuka (100 g)
- Płatki owsiane - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
Przepis na shake białkowy krok po kroku
Banan obierz, podziel na mniejsze kawałki i włóż do pojemnika blendera.
Do pojemnika dodaj także mleko, odżywkę białkową oraz płatki owsiane.
Składniki dokładnie zblenduj na jednolitą masę.
Gotowy koktajl białkowy przelej do szklanek i podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
Więcej informacji na temat shake białkowego
Shake białkowy to doskonały pomysł na śniadanie lub posiłek protreningowy w diecie sportowców. Koktajl możesz przygotować w shakerze lub przy użyciu blendera. Prosty przepis na shake białkowy nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania koktajlu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mleko, banan, płatki owsiane oraz odżywka białkowa.
A jak zrobić shake białkowy? Banan obierz, podziel na mniejsze kawałki i włóż do pojemnika blendera. Do pojemnika dodaj także mleko, odżywkę białkową oraz płatki owsiane. Składniki dokładnie zblenduj na jednolitą masę. Gotowy koktajl białkowy przelej do szklanek i podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
Banany doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin. Są przede wszystkim źródłem witaminy A, witaminy C, witaminy E, witaminy K, oraz niektórych witamin z grupy B. Wśród składników mineralnych, które zawierają banany, możemy wyróżnić potas, magnez, fosfor oraz wapń.
Mleko to produkt spożywczy, który chętnie wykorzystywany jest w kuchni polskiej do przygotowania wielu potraw. W mleku znajdują się witaminy oraz składniki odżywcze, do których możemy zaliczyć witaminę D, witaminę A oraz witaminę B12, potas, wapń, magnez, a także cynk.
Płatki owsiane to doskonałe źródło węglowodanów. Płatki owsiane zawierają także sporą ilość witamin i składników. Do witamin obecnych w płatkach możemy zaliczyć witaminę B1, witaminę B5 oraz witaminę E. Natomiast do składników mineralnych obecnych w płatkach owsianych możemy zaliczyć fosfor, wapń, magnez, krzem oraz cynk. Witamina B5 jest niezbędna do metabolizowania białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Odpowiednia podaż witaminy B1 wpływa natomiast na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Podsumowując szybki w przygotowaniu proteinowy koktajl z mlekiem stanowi doskonałą propozycję na śniadanie lub posiłek protreningowy w diecie sportowca. Koktajl jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Dodatek banana oraz płatków owsianych wzbogaca koktajl w błonnik, oraz węglowodany.
Alergeny w shake białkowym
Lista alergenów dla shake białkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- odżywka białkowa
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
Wartości odżywcze shake białkowego
Shake białkowy to doskonała propozycja na posiłek protreningowy. Dodatek odżywki białkowej znacząco podnosi wartość odżywczą koktajlu.
Energia i białka
(390g)
Węglowodany
(390g)
Tłuszcze
(390g)
Witaminy
(390g)
Składniki mineralne
(390g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.