Sernik z żurawiną
- Twaróg sernikowy - lub tłusty, mielony (1000 g)
- Jajko (7 szt.)
- Cukier puder - 1 szklanka (120 g)
- Kasza manna - 1 łyżka (12 g)
- Budyń (proszek) - waniliowy, jedno opakowanie (60 g)
- Cukier waniliowy - 1 łyżka (12 g)
- Kandyzowana skórka z pomarańczy - 2 łyżki (20 g)
- Suszona żurawina (100 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżka (10 g)
- Whisky (100 ml)
Przepis na sernik z żurawiną krok po kroku
Namocz żurawinę w whiskey. Jeśli nie chcesz używać alkoholu, namocz owoce w ciepłej wodzie.
Oddziel białka od żółtek.
Żółtka utrzyj z cukrem pudrem i cukrem waniliowym za pomocą miksera na biały puch.
Następnie dodaj do żółtek twaróg i dokładnie wymieszaj.
W kolejnym kroku dodaj budyń i kaszę mannę. Dokładnie wymieszaj.
Skórkę kandyzowaną rozdrobnij nożem i dodaj do masy, wymieszaj.
Żurawinę odsącz na sitku i obsyp mąką. Dokładnie obtocz w mące.
Dodaj żurawinę do ciasta i wymieszaj.
Białka ubij na sztywno ze szczyptą soli.
Delikatnie wmieszaj białka za pomocą drewnianej łyżki.
Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia.
Wlej ciasto do formy i włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piecz przez około 70 minut.
Po tym czasie zostaw ciasto w piekarniku jeszcze na godzinę.
-
Serniczki na zimno
-
Sernik
-
Sernik królewski
-
Sernik złota rosa
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Sernik z rosą
-
Sernik wiedeński
-
Sernik z wiaderka
-
Sernik gotowany
-
Sernik z mleka w proszku
-
Serniczki oreo
-
Sernik na zimno z mascarpone mango
-
Sernik izaura
-
Sernik bez spodu
-
Sernik japoński
-
Sernik puszysty
-
Sernik krakowski
-
Sernik z mlekiem skondensowanym
-
Serniki
Więcej informacji na temat sernika z żurawiną
Sernik to jedno z bardziej lubianych ciast przez Polaków. Żadne Święta nie mogą obejść się bez pysznego, serowego ciasta, dlatego dziś prezentujemy przepis na sernik z żurawiną.
Sernik to najpopularniejsze ciasto w Polsce. Ten pyszny serowy wypiek to pozycja obowiązkowa na święta, imprezy urodzinowe czy imieniny. Istnieje kilkaset przepisów na wykonanie perfekcyjnego ciasta, dlatego i my pokazujemy jak zrobić sernik z żurawiną. Jest bardzo szybki w przygotowaniu. Wystarczy 10 minut i ciasto ląduje w piekarniku, w którym musi pobyć około 70 minut.
Ale cofnijmy się do początku historii sernika, a sięga ona czasów starożytnych. Według zapisu greckiego filozofa Agimusa ciasto serowe było prawdziwym rarytasem, którym częstowano przede wszystkim zwycięzców olimpiady. Wraz z ekspansją Rzymian sernik zyskał popularność w całej Europie, a każdy jej region ma swój wypracowany przepis na ten deser. W zależności od kraju sernik przygotowuje się nie tylko z twarogu, ale również ricotty czy fety.
Do Polski ciasto to trafiło głównie za sprawą Jana III Sobieskiego, który wracając z Austrii, przywiózł ze sobą sernik wiedeński, który w przygotowaniu podobny jest do naszego sernika z żurawiną.
Najważniejszym składnikiem jest oczywiście twaróg, w tym przypadku tłusty, a najlepiej ser z wiaderka. To za jego sprawą powstaje ten aksamitny, lekko kwaśny wypiek, jakim jest sernik z żurawiną.
Pora przygotować ten sprawdzony przepis! Na samym początku zalej suszoną żurawinę whiskey, dzięki czemu w niej namoknie. Jeśli nie chcesz używać alkoholu, możesz namoczyć owoce w ciepłej wodzie. Pierwszym krokiem jest oddzielenie białka od żółtek i ubicie tych drugich z cukrem pudrem na biały krem. Następnie należy wymieszać kogel-mogel z twarogiem, budyniem i kaszą manną. Dokładnie wymieszaj i do powstałej masy dodaj jeszcze skórkę pomarańczową. Żurawinę odsącz i posyp dokładnie mąką. Ten zabieg zapobiegnie opadnięciu owoców na dno tortownicy. Następnie ubij białka ze szczyptą soli na sztywną pianą. Wmieszaj delikatnie do masy twarogowej i przelej wszystko do tortownicy. Piecz przez 70 minut w 180 stopniach C.
Sernik z żurawiną możecie również wykonać na kruchym spodzie z herbatników z masłem. Wystarczy, że wymieszacie 160 g pogniecionych herbatników i 100 g rozpuszczonego masła. Tak powstałą masą wyłóżcie dno tortownicy.
Domowe wypieki charakteryzują się pysznym smakiem i jest to bardzo dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu z rodziną. Wspólne gotowanie lub pieczenie to świetny moment na rozmowy i dobrą zabawę.
Alergeny w serniku z żurawiną
Lista alergenów dla sernika z żurawiną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- twaróg sernikowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza manna
- Mąka pszenna typ 500
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Kandyzowana skórka z pomarańczy
W przepisie na sernik z żurawiną nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- skórka pomarańczy
Wartości odżywcze sernika z żurawiną
Cukier puder można przygotować również ze słodzików. Wystarczy taki słodzik dokładnie zmielić. Taka wymiana składników wpłynie na kaloryczność całego wypieku.
Energia i białka
(140g)
Węglowodany
(140g)
Tłuszcze
(140g)
Witaminy
(140g)
Składniki mineralne
(140g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.