Sernik piernikowy
- Mąka pszenna typ 500 (400 g)
- Cukier puder - 5 płaskich łyżek stołowych (50 g)
- Masło (250 g)
- Jajko (6 szt.)
- Kakao 16% (proszek) - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Śmietana 18% (20 g)
- Twaróg sernikowy (1000 g)
- Cukier (125 g)
- Budyń (proszek) - waniliowy (40 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
Przepis na sernik piernikowy krok po kroku
Oddziel białka od żółtek z dwóch jajek.
Na stolnicę lub do miski przesiej mąkę, dodaj cukier puder, 200 g masła, dwa żółtka, jedną płaską łyżkę stołową przyprawy do piernika, kakao oraz śmietanę 18%.
Ze składników wyrób ręcznie ciasto, uformuj z niego kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż na godzinę do lodówki.
Ciasto podziel na 4 części, jedną część włóż do lodówki, 3 z nich zetrzyj na tarce o grubych oczkach do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Wiórki dociśnij palcami.
Spód sernika piecz przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. Po tym czasie spód ciasta wyciągnij.
Do miski włóż twaróg sernikowy, cukier, pozostałe masło oraz budyń. Składniki zmiksuj do uzyskania jednolitej masy.
Cały czas miksując masę, cienkim strumieniem wlej śmietankę 30%, dodaj po jednym jajku oraz pozostałe białka.
Masę sernikową mieszaj, aby była gładka i kremowa.
Masę przełóż na podpieczony spód piernikowy i rozprowadź.
Następnie na wierzch masy serowej zetrzyj na tarce pozostałą część ciasta kruchego.
Ciasto piec w piekarniku nagrzanym do 170 st. C przez około godzinę.
Sernik wystudź przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Gotowe ciasto podawaj z dodatkiem kawy lub herbaty.
-
Serniczki na zimno
-
Sernik
-
Sernik królewski
-
Sernik złota rosa
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Sernik z rosą
-
Sernik wiedeński
-
Sernik z wiaderka
-
Sernik gotowany
-
Sernik z mleka w proszku
-
Serniczki oreo
-
Sernik na zimno z mascarpone mango
-
Sernik izaura
-
Sernik bez spodu
-
Sernik japoński
-
Sernik puszysty
-
Sernik krakowski
-
Sernik z mlekiem skondensowanym
-
Serniki
Więcej informacji na temat sernika piernikowego
Sernik piernikowy to doskonały pomysł na pyszny deser. Najlepszy sernik na spodzie piernikowym będzie stanowił doskonały dodatek do kawy lub herbaty podczas spotkań rodzinnych, lub ze znajomymi. Sprawdzony przepis na sernik piernikowy jest dość trudny w przygotowaniu, dlatego wymaga odrobinę doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania ciasta niezbędne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier puder, masło, jajka, kakao, śmietana 18%, twaróg sernikowy, cukier, budyń, śmietana kremowa 30% oraz przyprawa do piernika.
Jak zrobić sernik piernikowy? Oddziel białka od żółtek z dwóch jajek. Na stolnicę lub do miski przesiej mąkę, dodaj cukier puder, 200 g masła, dwa żółtka, jedną płaską łyżkę stołową przyprawy do piernika, kakao oraz śmietanę 18%. Ze składników wyrób ręcznie ciasto, uformuj z niego kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż na godzinę do lodówki. Ciasto podziel na 4 części, jedną część włóż do lodówki, 3 z nich zetrzyj na tarce o grubych oczkach do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Wiórki dociśnij palcami. Spód sernika piecz przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. Po tym czasie spód ciasta wyciągnij. Do miski włóż twaróg sernikowy, cukier, pozostałe masło oraz budyń. Składniki zmiksuj do uzyskania jednolitej masy. Cały czas miksując masę, cienkim strumieniem wlej śmietankę 30%, dodaj po jednym jajku oraz pozostałe białka. Masę sernikową mieszaj, aby była gładka i kremowa. Masę przełóż na podpieczony spód piernikowy i rozprowadź. Następnie na wierzch masy serowej zetrzyj na tarce pozostałą część ciasta kruchego. Ciasto piec w piekarniku nagrzanym do 170 st. C przez około godzinę. Sernik wystudź przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Twaróg jest przede wszystkim dobrym źródłem biała. Ser twarogowy zawiera także duże ilości wapnia. Czyli podstawowego składnika mineralnego budującego nasze kości. Niedobór wapnia prowadzi do powstania osteoporozy oraz zaburzeń układu mięśniowo – nerwowego.
Podsumowując smaczny sernik to dobry pomysł na deser. Sernik doskonale smakuje z dodatkiem kawy lub herbaty. Bez obawy możesz podać go jako słodki dodatek podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi.
Alergeny w serniku piernikowym
Lista alergenów dla sernika piernikowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 18%
- twaróg sernikowy
- Śmietanka kremowa 30%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze sernika piernikowego
Sernik piernikowy to doskonała propozycja na smaczne ciasto. Sernik stanowi doskonałe źródło białka, które jest łatwoprzyswajalne i pełnowartościowe.
Energia i białka
(235g)
Węglowodany
(235g)
Tłuszcze
(235g)
Witaminy
(235g)
Składniki mineralne
(235g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.