Seler marynowany
- Seler korzeniowy (1000 g)
- Sól (5 g)
- Cukier (15 g)
- Ocet spirytusowy (250 ml)
Przepis na seler marynowany krok po kroku
Seler dokładnie wyszoruj, obierz i zetrzyj na tarce.
Do dużego garnka wlej 2 szklanki wody i dodaj seler. Gotuj 5 minut, następnie odcedź seler.
Podgotowane warzywa przełóż do czystych, wyparzonych słoików.
Do garnka wlej 6 szklanek wody. Dodaj ocet, sól, cukier, ziele i liść laurowy. Całość zagotuj.
Gorącą zalewą zalej seler.
Słoiki z selerem dobrze zakręć, postaw na zakrętce i ostudź.
Więcej informacji na temat selera marynowanego
Seler marynowany to doskonała opcja na smaczny dodatek do kanapek, sałatek i surówek. Jest też prosty w przegotowaniu - przekonaj się z tym łatwym przepisem.
Przepis na seler marynowany to doskonały wybór zwłaszcza dla prawdziwych miłośników tego warzywa. Ze względu na swój intensywny smak idealnie nadaje się on do słoików. Oczywiście towarzyszy mu łatwa i smaczna zalewa. Seler jest tutaj głównym składnikiem. W sklepach możemy znaleźć dwa warzywa, które kryją się pod nazwą seler - korzeniowy i naciowy. W przypadku tego przepisu należy sięgnąć po ten pierwszy. Seler naciowy zwykle używa się w innych potrawach, choć jest równie wartościowy i smaczny. Sięgnij jednak po duży korzeń, który starty na tarce stanie się niezwykle aromatyczny i delikatny. Warto włączyć go do swojej codziennej diety, ze względu na jego liczne właściwości zdrowotne. Łagodzi przebieg dny moczanowej oraz wykorzystywane jest jako naturalny środek, który wspomaga leczenie przewlekłych chorób płuc i zapalenia górnych dróg oddechowych. Co więcej, pomaga trawić tłuszcze, działa moczopędnie. Korzeń selera jest bogaty w błonnik pokarmowy, który pomaga w utrzymaniu dobrze funkcjonującego przewodu pokarmowego, a także likwiduje zaparcia. Seler jest źródłem witaminy C, witamin z grupy B, witaminy E. Spośród warzyw korzeniowych seler zawiera najwięcej fosforu. Seler korzeniowy, podobnie jak inne warzywa korzeniowe, jest szczególnie ceniony zimą.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić seler konserwowy do słoików na zimę, by był najlepszy, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym rozwiązaniem. Choć można z łatwością znaleźć go w sklepie, to jednak wiadomo, że najlepszy jest ten domowy. Przetwory to doskonała metoda na przedłużenie świeżości warzyw. W towarzystwie specjalnej zalewy stają się niezwykle smaczne, co zwiększa prawdopodobieństwo sięgnięcia po nie. A w przypadku, gdy nasza dieta nie obfituje w warzywa, jest to niemały plus. Dodatkowo domowe przetwory są doskonałą opcją na zimę. To właśnie wtedy świeże warzywa są mniej dostępne, a te, które można znaleźć w sklepie, zwykle mają wysokie ceny. Przetwory mogą więc nieco pomóc w uratowaniu domowego budżetu.
Alergeny w selerze marynowanym
Lista alergenów dla selera marynowanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze selera marynowanego
To zdrowa opcja, która dostarcza sporo witamin.
Energia i białka
(318g)
Węglowodany
(318g)
Tłuszcze
(318g)
Witaminy
(318g)
Składniki mineralne
(318g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.