Sękacz królewski
- Masło - 1 kostka (250 g)
- Mąka krupczatka - 3/4 szklanki (100 g)
- Jajko (6 szt.)
- Mąka ziemniaczana - 1/2 szklanki (65 g)
- Cukier (100 g)
Przepis na sękacz królewski krok po kroku
Masło wyjmij z lodówki, aby miało temperaturę pokojową. Utrzyj z cukrem na gładką masę.
Ucierając masło z cukrem, stopniowo dodawaj po jednym żółtku.
Przesiej mąki i proszek do pieczenia.
Białka jajek ubij na sztywną pianę i powoli dodaj do wcześniej przygotowanej masy. Delikatnie wymieszaj łyżką.
Formę do pieczenia wyłóż papierem i wlej ok. 2 łyżek ciasta, rozprowadzając tak, aby przykryło dno. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na ok. 5-7 min.
Wyjmij z piekarnika, wyłóż kolejną porcję ciasta i piecz kolejne 5 min. Czynność powtarzaj, aż skończy się masa.
-
Ciasto marchewkowe
-
Szarlotka
-
Ciasto drożdżowe
-
Ciasto czekoladowe
-
Babeczka cytrynowa
-
Sernikobrownie z brzoskwiniami
-
Babka cytrynowa
-
Makowiec
-
Mazurek wielkanocny
-
Babka wielkanocna
-
Seromakowiec
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka z bezą
-
Metrowiec
-
Ciasto z owocami
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Ciasta na wielkanoc
Więcej informacji na temat sękacza królewskiego
Sękacz królewski to jedno z najbardziej tradycyjnych polskich ciast. Domowy, tradycyjny sękacz pięknie prezentuje się na stole i zdecydowanie wyróżnia spośród innych wypieków. Często przygotowywany był na uroczyste okazje, na przykład wesela, ze względu na swój dekoracyjny wygląd. Najlepszy, tradycyjny sękacz pieczony był nad ogniem, na specjalnym metalowym drągu, na który nakładane były kolejne warstwy ciasta. W takiej wersji nie jest jednak możliwe jego przygotowanie w domu, nie oznacza to jednak, że nie ma sposobu na samodzielne przygotowanie tego ciasta w swojej kuchni w piekarniku. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić sękacz królewski koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz prosty, sprawdzony przepis, który na pewno będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Składniki, które będą niezbędne to mąka krupczatka, mąka ziemniaczana, jajka, proszek do pieczenia, masło oraz cukier. Ostatni z wymienionych składników warto jednak zastąpić naturalnym słodzikiem, na przykład ksylitolem. Dzięki temu ciasto będzie mniej kaloryczne oraz będzie charakteryzowało się niższym indeksem glikemicznym, a przy tym będzie równie smaczne i słodkie. Mimo że przepis na sękacz królewski może wydawać się skomplikowany, biorąc pod uwagę jego charakterystyczny wygląd, w rzeczywistości jest bardzo prosty i na pewno poradzisz sobie z nim, nawet nie mając większego doświadczenia w kuchni. Jest jednak dość czasochłonny, dlatego jego przygotowanie warto zaplanować sobie odpowiednio wcześnie, ponieważ ciężko przygotować go na ostatnią chwilę. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz najlepszy przepis na sękacz królewski, dzięki któremu to pyszne domowe ciasto będzie smakowało jak z najlepszej cukierni. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tradycyjnych, polskich ciast. Świetnie nada się jako ciasto na uroczystości rodzinne, a także coś słodkiego do popołudniowej kawy lub herbaty.
Alergeny w sękaczu królewskim
Lista alergenów dla sękacza królewskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka krupczatka
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze sękacza królewskiego
Cukier warto zastąpić ksylitolem, aby obniżyć kaloryczność i indeks glikemiczny.
Energia i białka
(75g)
Węglowodany
(75g)
Tłuszcze
(75g)
Witaminy
(75g)
Składniki mineralne
(75g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.