Sękacz
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Cukier - pół szklanki (100 g)
- Jajko (6 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (130 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (100 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
Przepis na sękacz krok po kroku
W misce ubij masło z cukrem.
Dodawaj do masła po jednym żółtku jaja, wciąż ubijając. Do miski przesiej mąkę, proszek do pieczenia i skrobię ziemniaczaną.
W osobnej misce ubij białka na gęstą pianę. Dodaj ją do miski z masą. Wymieszaj dokładnie łopatką.
Blaszkę do pieczenia wyłóż papierem. Na spód wyłóż pierwszą warstwę ciasta i wygładź ją nożem.
Włóż do piekarnika nagrzanego do 200 stopni przez 5 minut. Następnie wyłóż kolejną część i również ją upiecz. Postępuj dokładnie tak samo aż do wykorzystania całego ciasta.
Gotowe ciasto ostudź i podawaj posypane cukrem pudrem.
Więcej informacji na temat sękacza
Sękacz to tradycyjne polskie ciasto, które niezwykle pięknie się prezentuje i przyciąga wzrok. Bardzo często przygotowywane było na wesela ze względu na pyszny smak i dekoracyjny wygląd. Tradycyjnie ciasto to wykonuje się nad ogniem nakładając kolejne warstwy na rozgrzany metalowy drąg, jednak w takiej opcji nie jest możliwy do przygotowania w domu. Na szczęście to pyszne ciasto można też zrobić w bardziej tradycyjnej formie, i choć nie prezentuje się tak imponująco, to wciąż pięknie wygląda i jest naprawdę pyszne. Warto wykonać ten placek w domu i sprawdzić jak smaczne jest.
Jeżeli zastanawiasz się jak się robi ciasto sękacz w warunkach domowych to ten przepis będzie dla ciebie idealną inspiracją. Dowiesz się z niego jak zrobić sękacz, który nie tylko pięknie wygląda, ale i świetnie smakuje. To ciasto jest naprawdę bardzo łatwe, choć może się wydawać dość skomplikowane. Z tym przepisem zobaczysz jako można przygotować go w naprawdę szybki i prosty sposób.
Choć jest domowy smakuje jak z najlepszych cukierni. Jest odpowiednio słodki, a także miękki i puszysty. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tradycyjnych słodkości. To ciasto idealnie nadaje się jako słodki deser do kawy, a także na uroczystości i przyjęcia. Choć jest bardzo proste smakuje naprawdę świetnie.
To ciasto w tym wydaniu powstaje z piekarnika, dzięki czemu można je również zrobić w warunkach zupełnie domowych, co byłoby niemożliwe dla tradycyjnej wersji. I choć ta opcja może nie wydawać się tak dekoracyjna, to wciąż pięknie wygląda ze względu na liczne warstwy, które wspaniale się prezentują.
Ten przepis odpowie na pytanie jak upiec tradycyjny i bardzo pyszny sękacz w swojej kuchni bez używania specjalnych sprzętów. To ciasto możesz przygotować i upiec w naprawdę ekspresowym tempie i na pewno w tak samo szybkim czasie zniknie ze stołu ze względu na wspaniały smak, którym się charakteryzuje. Ten przepis na ciasto sękacz zawsze się udaje i pozwala ci stworzyć najlepszy placek w domu, dzięki czemu możesz zaskoczyć wszystkich swoich gości.
Alergeny w sękaczu
Lista alergenów dla sękacza przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
Wartości odżywcze sękacza
Ciasto tak jak inne słodycze nie powinno gościć zbyt często w menu.
Energia i białka
(83g)
Węglowodany
(83g)
Tłuszcze
(83g)
Witaminy
(83g)
Składniki mineralne
(83g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.