Schabowy po kowalsku
- Schab wieprzowy bez kości - 5 plastrów (600 g)
- Jajko - 3 jajka rozmiar M (3 szt.)
- Bułka tarta - 3/4 szklanki (160 g)
- Musztarda - 2 łyżki (40 g)
- Majonez - 2 łyżki (50 g)
- Ketchup - 5 łyżek (75 g)
- Pieczarki - 10 sztuk (200 g)
- Ser gouda - W kostce (200 g)
- Cebula - 2 sztuki (200 g)
- Olej rzepakowy - 8 łyżek (96 ml)
Przepis na schabowy po kowalsku krok po kroku
Kotlety rozbij, a następnie natrzyj solą i pieprzem z każdej strony. Odstaw na 15 min.
Kotlety obtaczaj w roztrzepanych jajkach, a potem w bułce tartej.
Na patelni rozgrzej ok. 6 łyżek oleju (może być więcej lub mniej) i smaż kotlety do przyrumienienia z każdej strony. Usmażone odstaw na bok.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Pieczarki oczyść i zetrzyj na tarce.
Ser zetrzyj na tarce.
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju. Dodaj cebulkę i podsmażaj ją do zeszklenie. Następnie dodaj pieczarki. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Wymieszaj i duś pod przykryciem, a potem ściągnij pokrywkę i smaż, aż woda odparuje. Odstaw do wystudzenia.
Wystudzone pieczarki z cebulą wymieszaj z majonezem i musztardą.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż kotlety. Na każdym kotlecie umieść farsz. Każdy kotlet dodatkowo wysmaruj 1 łyżką ketchupu i posyp dużą ilością sera.
Piekarnik rozgrzej do 190 stopni. Podpiekaj ok. 10 min (aż ser się dobrze stopi).
- Barszcz ukraiński
- Spaghetti
- Quesadilla
- Kotlety jajeczne
- Kotlety ziemniaczane
- Krokiety z kapustą i grzybami
- Gulasz węgierski
- Jajka po benedyktyńsku w wersji tradycyjnej
- Schab ze śliwką pieczony
- Udziec z indyka
- Kotlety pożarskie
- Karkówka po cygańsku
- Łosoś pieczony
- Krokiety z pieczarkami i serem
- Kaczka z jabłkami
- Schab w sosie własnym
- Kurczak z warzywami
- Zupa szpinakowa
- Dania urodzinowe na ciepło
Więcej informacji na temat schabowego po kowalsku
Schabowy po kowalsku (zwany też schab kowala) to kotlet schabowy z odpowiednimi dodatkami. Nadaje się na rodzinny obiad, ale można go przygotować również dla gości. Ten kotlet schabowy można zrobić z różnymi dodatkami, w zależności od tego, jaki smak potrawy chce się uzyskać.
Jak zrobić schab po kowalsku? Przede wszystkim trzeba zacząć od delikatnego utłuczenia mięsa (schabowy nie powinien być zbyt cienki). Kotlety trzeba oprószyć solą i pieprzem, odstawić na kilkanaście minut, a potem usmażyć. Następnie trzeba przygotować specjalny farsz, który będzie się nakładać na kotlety.
Zanim zaczniesz rozbijać kotlety, warto je przykryć jednorazowym woreczkiem foliowym lub obtoczyć folią spożywczą. Usmażone kotlety możesz umieścić na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub zdecydować się na naczynie żaroodporne.
Kotlety schabowe możesz też przygotować w marynacie musztardowo-miodowej. Ewentualnie możesz zrezygnować z miodu, jeśli nie lubisz słodkiej nuty w mięsie. Jeśli decydujesz się na marynatę, mięso warto zostawić w lodówce na co najmniej 1-2 h, a najlepiej na całą noc i przygotować kotlety dopiero na drugi dzień.
Schab po kowalsku z pieczarkami to jedna z opcji przygotowania tej potrawy. Jeśli nie lubisz pieczarek, możesz z nich zrezygnować. Ten schab może być przygotowany jedynie z przysmażoną cebulką (wtedy odpowiednim dodatkiem będzie przeciśnięty przez praskę czosnek). Istotne jest to, aby dodać zarówno majonez, jak i ketchup. Te dwa składniki możesz wymieszać razem z gotową cebulką.
Ser w kostce, który należy zetrzeć na tarce, możesz zamienić na ser w plastrach. Ułóż tyle plastrów, aby cała powierzchnia mięsa z cebulką została zakryta. Sól i pieprz to podstawowe dodatki, jakie powinny się być użyte w tym przepisie, ale możesz dodać też: czosnek granulowany, curry, paprykę słodką oraz paprykę ostrą.
Przepis na kotlety po kowalsku jest prosty, ale jego wykonanie zajmuje nieco czasu. Warto to wziąć pod uwagę, gdy planuje się obiad. Potrawa może i nie jest szybka, za to jest bardzo smaczna. Twoi bliscy na pewno będą zachwyceni tak przygotowanym schabem.
Alergeny w schabowym po kowalsku
Lista alergenów dla schabowego po kowalsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
- Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
- Majonez
- Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
Wartości odżywcze schabowego po kowalsku
Energia i białka
(320g)
Węglowodany
(320g)
Tłuszcze
(320g)
Witaminy
(320g)
Składniki mineralne
(320g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.