Schab w sosie pieczeniowym
Przepis na schab w sosie pieczeniowym
Przygotowanie schabu w sosie pieczeniowym
Schab w sosie pieczeniowym to klasyk na rodzinnym stole, który zawsze budzi entuzjazm wśród domowników i gości. Dzisiaj opowiem Wam, jak krok po kroku przygotować tę tradycyjną pieczeń, która swoim aromatem i smakiem przypomina mi o niedzielnych obiadach u babci. Duszenie schabu w ciemnym sosie pieczeniowym nie tylko podkreśla jego delikatność, ale również czyni go bardziej soczystym i aromatycznym.
Przygotowanie mięsa i sosu
Rozpoczęcie pracy nad tym daniem zaczynam od przygotowania schabu. Najpierw dokładnie czyścę mięso z błonek i kroję je na równomierne kotlety. Następnie, za pomocą tłuczka, delikatnie rozbijam każdy kawałek, co pomoże mięsu stać się jeszcze bardziej kruchym. Każdy kotlet doprawiam mieszanką soli, słodkiej papryki, mielonego czosnku oraz pieprzu, co jest kluczowe dla nadania odpowiedniego smaku.
Po przyprawieniu mięsa przechodzę do przygotowania sosu. Na dnie dużego garnka rozgrzewam oliwę z oliwek, na której obsmażam kotlety ze schabu. Kiedy mięso nabierze złotego koloru, dodaję bardzo drobno pokrojoną cebulę i smażę, aż zrumieni się, uwalniając słodkawy aromat. W tym momencie zalewam całość bulionem warzywnym, dodaję ziele angielskie oraz ziarna pieprzu, co stanowi bazę do stworzenia głębokiego sosu pieczeniowego.
Duszenie jest niezwykle ważnym etapem. Schab duszę pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 35-40 minut. W tym czasie mięso staje się niezwykle miękkie i aromatyczne. Aby zgęstnieć sos, w szklance z letnią wodą przesiewam mąkę, mieszam do rozpuszczenia wszelkich grudek, a następnie wlewam cienkim strumieniem do garnka z mięsem, ciągle mieszając. Na koniec dodaję odrobinę gałki muszkatołowej i kminu mielonego, które doskonale podkreślają smak pieczeni.
Sposób podania schabu w sosie pieczeniowym
Schab podaję zwykle z tradycyjnymi dodatkami, takimi jak kluski śląskie czy modra kapusta, które idealnie komponują się z bogatym smakiem sosu pieczeniowego. Dla mnie ważne jest, aby danie było nie tylko smaczne, ale i estetycznie podane. Na talerzu układam plasterki schabu polane obficie ciemnym, aromatycznym sosem, co czyni to danie zarówno kuszącym, jak i niezwykle apetycznym.
Schab w sosie pieczeniowym to więcej niż tylko przepis — to wspomnienie domowych obiadów, które zawsze gromadziły całą rodzinę przy stole. Choć czerwone mięso nie jest zalecane do codziennej diety, okazjonalne przygotowanie takiego dania to doskonały sposób na celebrowanie tradycji kulinarnych i smakowych. Zapraszam Was do wypróbowania tego przepisu, mając nadzieję, że schab w sosie pieczeniowym stanie się również częścią Waszych rodzinnych tradycji.
- Schab wieprzowy bez kości (500 g)
- Cebula - 1,5 szt (150 g)
- Bulion warzywny - 1 szklanka (230 ml)
- Pieczarki - 2 łyżki (30 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
Przepis na schab w sosie pieczeniowym krok po kroku
Schab oczyść z błonek i pokrój na kotlety. Każdy kotlet rozbij tłuczkiem i dopraw solą, papryką, czosnkiem i pieprzem.
Na dnie dużego garnka rozgrzej oliwę i podsmaż wszystkie kawałki schabu. Do mięsa dodaj cebulę bardzo drobno pokrojoną i smaż aż się zrumieni.
Zalej całość bulionem, dodaj ziele i pieprz i duś przez 35- 40 minut.
Do szklanki z letnią wodą przesiej mąkę i wszystko dokładnie rozmieszaj, by nie było grudek. Przelej mąkę do schabu i wymieszaj. Dodaj odrobinę gałki i kminku.
-
Schab pieczony
-
Schabowy ze śliwkami
-
Schab ze śliwką pieczony
-
Schab pieczony w rękawie
-
Schab pieczony w piekarniku
-
Schab w sosie pieczarkowym
-
Paprykowa marynata do schabu
-
Schab z pieczarkami
-
Roladki schabowe z pieczarkami
-
Schab z pieczarkami i serem
-
Pieczeń ze schabu
-
Schabowe pod pierzynką
-
Schab pieczony ze śliwką
-
Schabowe z pieczarkami i serem
-
Schab w kapuście
-
Schab ze śliwką w rękawie
-
Schab w kapuście kiszonej
-
Marynata do schabu pieczonego
-
Schab pieczony
Więcej informacji na temat schabu w sosie pieczeniowym
Schab w sosie pieczeniowym to świetny pomysł na pyszny i sycący obiad dla całej rodziny. Schab przygotowany według tej receptury jest naprawdę kruchy i delikatny, a sos, który go otula jest niesamowicie aromatyczny. To danie na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tradycyjnych polskich dań, a w szczególności tych z wieprzowiny.
W tym przepisie mięso jest duszone w aromatycznym sosie, jednak można podawać również mięso z piekarnika i w łatwy sposób zamienić to danie w pieczeń ze schabu w sosie pieczeniowym. Jednak przez to, że mięso jest podsmażone i duszone smakuje lepiej, a także jest bardziej miękkie i aromatyczne.
Ten duszony schab jest niezwykle łagodny i delikatny, więc z powodzeniem może być podawany całej rodzinie, nawet najmłodszym domownikom, które na pewno pokochają mięso za bardzo dobry smak i miły sos.
Ten schab w ciemnym sosie będzie idealnym sposobem na niedzielny uroczysty obiad, dlatego, że prezentuje się bardzo wykwintnie i jeszcze lepiej smakuje. Pysznego smaku nadaje całości idealne połączenie mięsa wieprzowego z ostrym czosnkiem, słodką papryką i gałką muszkatołową. I choć danie to zawiera dość dużo przypraw, to efekt końcowy zaskakuje łagodnością.
Przepis na schab w sosie pieczeniowym jest niezwykle prosty, a w dodatku zawsze się udaje. Nie potrzeba do niego żadnych specjalnych umiejętności czy sprzętów. W dodatku całe danie robi się naprawdę ekspresowo, a efekt końcowy pozytywnie zaskakuje smakiem i wyglądem.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić sos pieczeniowy w domu, który będzie pyszny i aromatyczny, a przy tym niezwykle kremowy, to ten przepis będzie idealną inspiracją. Dzięki tej recepturze przygotujesz wspaniałe i kruche mięso, a także najlepszy, domowy sos pieczeniowy, który zachwyci każdego domownika i gościa. Tak przygotowana potrawa smakuje jak z najlepszych restauracji, a można ją przyrządzić w szybkim czasie we własnej kuchni. W dodatku schab w takiej postaci jest zdrowszy niż tradycyjny kotlet, a do tego bardziej wyszukany i sycący.
Alergeny w schabie w sosie pieczeniowym
Lista alergenów dla schabu w sosie pieczeniowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze schabu w sosie pieczeniowym
Duszony schab jest zdecydowanie lepszą opcją niż klasyczny, smażony. Jednak ze względu na najnowsze zalecenia żywieniowe czerwone mięso nie powinno gościć zbyt często na talerzach.
Energia i białka
(186g)
Węglowodany
(186g)
Tłuszcze
(186g)
Witaminy
(186g)
Składniki mineralne
(186g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.