Schab gotowany
- Schab wieprzowy bez kości (1000 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
- Marchewka - 2 sztuki (160 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (80 g)
- Seler korzeniowy (80 g)
- Por (50 g)
Przepis na schab gotowany krok po kroku
Oliwę wymieszaj z 0,5 łyżeczki kurkumy, papryki ostrej i słodkiej, pieprzu i 1 łyżeczką soli.
Oliwą z przyprawami natrzyj schab i odstaw na całą noc do lodówki.
Następnego dnia obierz warzywa i lekko pokrój.
Wrzuć warzywa do garnka z pęczkiem natki pietruszki, 3 liśćmi laurowymi, 5 ziarnami ziela angielskiego, 0,5 łyżeczki soli i pieprzu i zalej wodą - tak, aby potem cały schab był zanurzony w wodzie.
Gdy woda z warzywami się zagotuje włóż schab do wody i ustaw jak najmniejszą moc kuchenki.
Gotuj na wolnym ogniu co najmniej godzinę.
Po tym czasie mięso jest już gotowe.
Więcej informacji na temat schabu gotowanego
Schab gotowany idealnie sprawdzi się jako wędlina na kanapki, ale także jako mięso do obiadu. Schab jest marynowany w przyprawach i wolno gotowany w wodzie z warzywami.
Przepis na schab gotowany składa się ze: schabu, marchwi, selera, pietruszki i pora, oraz przypraw i oliwy z oliwek. Z przypraw używam liści laurowych, ziela angielskiego, imbiru, kurkumy, papryki, pieprzu i soli.
Jak zrobić schab gotowany?
Zaczynamy od zamarynowania mięsa w przyprawach i oliwie. Marynata do schabu gotowanego składa się z oliwy z oliwek, imbiru, kurkumy, papryki (ostrej i/lub słodkiej), soli i pieprzu. Wystarczy wymieszać przyprawy z oliwą i natrzeć nimi mięso. Tak przygotowany schab najlepiej, przykryty, wstawić na noc do lodówki, aby mięso przeszło smakiem i aromatem przypraw. Następnego dnia przechodzimy już do gotowania schabu.
Temat jak gotować schab jest dosyć złożony. Możesz ugotować go aż na 3 sposoby:
- jednokrotnie w wodzie z warzywami,
- jednokrotnie w rękawie/worku,
- dwukrotnie w wodzie z warzywami.
W przepisie opisałam jak ugotować schab według pierwszego sposobu. Każda metoda gotowania rozpoczyna się tak samo. Zaczynamy gotowanie od obrania warzyw i pokrojenia, na przykład w słupki. Wodę z warzywami, liśćmi laurowymi, zielem angielskim, solą i pieprzem zagotowujemy. Gdy woda wrze, wkładamy do niej schab. Można włożyć samo mięso lub zapakować je w rękaw do pieczenia, lub specjalny worek do sous vide i gotować. Rękaw niestety ciężko dokładnie zawiązać tak, aby nie wlała się do środka woda, dlatego worek będzie lepszy. Teraz zależnie od metody gotowania możesz albo gotować schab na wolnym ogniu około godziny, ale tylko raz, luz gotować 5 minut, zostawić do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na całą noc), a potem ponownie gotować 5 minut. Ja zwykle wybieram wersję jednorazowego gotowania bez rękawa, ponieważ szybciej mam gotowe mięso, a do tego mięso przechodzi smakiem warzyw, oraz tworzy się pyszny wywar z warzywami. Potem możesz część mięsa pokroić do razu po ugotowaniu i podać z warzywami i kaszą, a resztę wystudzić i kroić jak domową wędlinę. W ten sposób łatwo przygotujesz pyszny i soczysty schab do obiadu oraz dodatek do pieczywa
Alergeny w schabie gotowanym
Lista alergenów dla schabu gotowanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze schabu gotowanego
Schab gotowany to świetna alternatywa dla sklepowych wędlin. Sprawdzi się zarówno u osób na diecie o niskim indeksie glikemicznym, jak i na diecie bezglutenowej.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.