Sangria
- Truskawki (200 g)
- Pomarańcza - 2 pomarańcze (560 g)
- Wino czerwone wytrawne - 1,5 butelki wina (1125 g)
- Sok jabłkowy (200 ml)
- Limonka - 2 limonki (200 g)
Przepis na sangrię krok po kroku
Pokrój pomarańcze i limonki w półplasterki a większe truskawki na połówki.
Do miski wsyp pokruszony lód, owoce, wino, sok i około 1,5 szklanki wody gazowanej.
Wymieszaj i podawaj w misce z chochelką do nalewania, lub przelej do dzbanka.
Więcej informacji na temat sangrii
Sangria wywodzi się z Hiszpanii i początkowo przygotowywana była przez robotników z wody i wina. Jej nazwa oznacza „krwawienie” prawdopodobne ze względu na uzyskiwany kolor. Idealnie sprawdza się w upalne, letnie dni.
Sposobów na to, jak zrobić sangrię jest wiele. Można wymieszać tylko wino z owocami i wodą, a można także dodać sok owocowy, lód lub mocniejszy alkohol.
Mój przepis na sangrię z owocami jest zrobiony z sokiem owocowym i lodem. Jest to taka delikatniejsza wersja.
Ten drink zwykle przygotowuje się wieloporcjowo w misce lub dzbanku. Dlatego świetnie sprawdzi się na różnych imprezach jak domówki, grille, a nawet wesela. Domowa sangria jest też niezwykle prosta i wykonasz ją w zaledwie kilka minut. Potrzebujesz jedynie czerwonego, wytrawnego lub półwytrawnego wina, dowolnych owoców, soku owocowego, lodu i wody gazowanej. Zależnie od owoców mogą one wymagać pokrojonego na mniejsze kawałki. Jeżeli używasz drobnych owoców jak maliny, poziomki i jagody to nie musisz ich kroić, natomiast pomarańcze należy pokroić na półplasterki. Ja w przepisie wykorzystałam limonki, truskawki i pomarańcze, więc musiałam pokroić pomarańcze i limonki oraz większe truskawki. Możesz też użyć mrożonych owoców lub owoców w syropie. Tradycyjna sangria przygotowywana jest z wina Rioja. Jest to wino pochodzące z regionu Hiszpanii o tej samej nazwie. Jest on uważany za Hiszpańską stolicę winiarstwa. Większość produkowanych tam win to wina czerwone.
Jak podawać sangrię?
Sangrię przygotowuje się w dużym naczyniu, z którego potem porcjowana jest do szklanek. Można podawać ją w dzbankach lub w dużych miskach. Ja najczęściej serwuje ją w dużej misce, z której goście, przy pomocy chochelki, nalewają sobie napój.
Zaczynamy od wsypania do miski pokruszonego lodu, dodajemy owoce, wino i trochę soku z wodą. Owoce z winem mieszamy i do smaku dolewamy więcej soku oraz wody gazowanej.
Taki napój mieszamy i przelewamy do dzbanka lub zostawiamy w misce z chochelkę, którą będzie można nalewać napój do szklanek. Pamiętaj, aby obok postawić szklaneczki lub kubeczki, do których goście naleją sangrię.
Alergeny w sangrii
Lista alergenów dla Sangrii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino czerwone wytrawne
Wartości odżywcze sangrii
Sangria jest orzeźwiającym napojem, który możesz wypić, od czasu do czasu. Lepszym wyborem będzie zwykła woda.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.