Salceson z szynkowara
- Podgardle wieprzowe (600 g)
- Golonka wieprzowa (600 g)
- Żelatyna - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Łopatka wieprzowa (200 g)
Przepis na salceson z szynkowara krok po kroku
Mięso umyj, osusz i pokrój w kostkę (kostka musi być dość mała, około 3 × 3 cm).
Następnie mięso wymieszaj z 3 płaskimi łyżkami stołowymi soli peklowej i łyżeczką majeranku. Mięso włóż do miski, przykryj i wstaw do lodówki na dobę.
Po tym czasie do mięsa dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę lub pokrojony w drobną kostkę, łyżeczkę pieprzu oraz żelatynę.
Składniki dokładnie wymieszaj, włóż do szynkowara, zamknij go i wstaw do lodówki na kolejną dobę.
Po tym czasie szynkowar włóż do wysokiego garnka, do garnka wlej wodę tak, aby sięgała minimum do wysokości mięsa w szynkowarze.
Wodę zagotuj do temperatury 85°C i gotuj mięso przez 2 godziny.
Po tym czasie szynkowar wyciągnij z wody, wystudź i wstaw do lodówki na około 12 godzin, aby salceson dobrze stężał.
Gotowy salceson podawaj z ulubionymi dodatkami.
-
Szynka z szynkowara
-
Wędlina z szynkowara
-
Schab z szynkowara
-
Mielonka z szynkowara
-
Wędliny z szynkowara
-
Karkówka z szynkowara
-
Boczek z szynkowara
-
Łopatka z szynkowara
-
Golonka z szynkowara
-
Kiełbasa z szynkowara
-
Szynka z szynkowara z żelatyną
-
Kurczak z szynkowara
-
Pasztet z szynkowara
-
Pierś z indyka z szynkowara
-
Marynata do schabu z szynkowara
-
Wołowina z szynkowara
-
Filet z indyka z szynkowara
-
Dania z szynkowara
Więcej informacji na temat salcesonu z szynkowara
Salceson z szynkowara to doskonały pomysł na pyszny dodatek do chleba, z którym możesz przygotować kanapki na śniadanie lub kolację. Salceson doskonale smakuje z dodatkiem musztardy lub ćwikły z chrzanem. Przepis na salceson z szynkowara nie jest skomplikowany, jednak wymaga specjalnego sprzętu kuchennego. Aby przygotować salceson niezbędne będą następujące produkty spożywcze: podgardle wieprzowe, golonka wieprzowa, żelatyna, czosnek, łopatka wieprzowa, pieprz, majeranek oraz sól do peklowania.
Jak zrobić salceson z szynkowara? Mięso umyj, osusz i pokrój w kostkę (kostka musi być dość mała, około 3 × 3 cm). Następnie mięso wymieszaj z 3 płaskimi łyżkami stołowymi soli peklowej i łyżeczką majeranku. Mięso włóż do miski, przykryj i wstaw do lodówki na dobę. Po tym czasie do mięsa dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę lub pokrojony w drobną kostkę, łyżeczkę pieprzu oraz żelatynę. Składniki dokładnie wymieszaj, włóż do szynkowara, zamknij go i wstaw do lodówki na kolejną dobę. Po tym czasie szynkowar włóż do wysokiego garnka, do garnka wlej wodę tak, aby sięgała minimum do wysokości mięsa w szynkowarze. Wodę zagotuj do temperatury 85°C i gotuj mięso przez 2 godziny. Po tym czasie szynkowar wyciągnij z wody, wystudź i wstaw do lodówki na około 12 godzin, aby salceson dobrze stężał. Gotowy salceson podawaj z ulubionymi dodatkami.
Czosnek jest bogatym źródłem wielu składników mineralnych i witamin. Znajdziemy. Nim przede wszystkim witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę A, selen, fosfor, wapń, magnez czy żelazo. Dodatkowo występują w nim związki siarki, które wykazują działanie przeciwbakteryjne oraz bakteriostatyczne. Dodatkowo spożywanie czosnku zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, wspomaga obniżanie ciśnienia tętniczego krwi czy wzmacnia odporność. Spożywanie czosnku przyczynia się również do zmniejszenia poziomu cholesterolu LDL.
Podsumowując smaczny salceson z szynkowara to dobry dodatek do kanapek serwowanych na śniadanie. Pyszny salceson doskonale smakuje z dodatkiem musztardy oraz ćwikły.
Alergeny w salcesonie z szynkowara
Lista alergenów dla salcesonu z szynkowara przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na salceson z szynkowara
Wartości odżywcze salcesonu z szynkowara
Salceson z szynkowara to doskonały pomysł na smaczny dodatek do kanapek. Salceson stanowi dobre źródło białka pochodzenia zwierzęcego.
Energia i białka
(140g)
Węglowodany
(140g)
Tłuszcze
(140g)
Witaminy
(140g)
Składniki mineralne
(140g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.