Sałatki z brokułami i kurczakiem
- Piersi kurczaka bez skóry (400 g)
- Brokuły (400 g)
- Kukurydza konserwowa (70 g)
- Ser edamski (150 g)
- Olej rzepakowy - Do przesmażania (15 ml)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Jogurt naturalny (180 ml)
- Cytryna - Pół cytryny do wyciśnięcia (10 g)
- Koperek - 2 łyżeczki (10 g)
Przepis na sałatki z brokułami i kurczakiem krok po kroku
Z kurczaka wytnij błonki i żyłki, a następnie pokrój go w paski lub kostki. Następnie obtocz go w ulubionej przyprawie do kurczaka. Tak przygotowane mięso usmaż na oleju.
Wstaw wodę i ją posól. Z brokułu wydziel różyczki, a następnie wrzuć je do wrzątku. Gdy będą kruche, przecedź przez durszlak. Może też ugotować brokuł na parze, jeśli masz odpowiedni garnek.
Kostkę sera żółtego pokrój w kostkę.
W misce poukładaj naprzemiennie kurczaka, brokuły, ser.
Wylej wodę z puszki z kukurydzą i część kukurydzy nasyp na pozostałe składniki sałatki.
Do miski wlej jogurt naturalny, a następnie wyciśnij tam czosnek przez praskę. Świeży koperek drobno poszatkuj i również umieść w misce, a później wyciśnij połówkę cytryny. Według uznania dodaj sól i pieprz. Sałatkę możesz polać gotowym sosem.
-
Sałatka z brokułem
-
Sałatka z brokułami i jajkiem
-
Sałatka z brokułem i fetą
-
Sałatka z brokułem i kurczakiem
-
Sałatka z brokułem i jajkiem
-
Sałatka brokułowa z jajkiem
-
Sałatka z brokułami i kurczakiem
-
Sałatka z brokułów i makaronu
-
Sałatka makaronowa z brokułem
-
Brokuły z piekarnika
-
Sałatka z brokułem i słonecznikiem
-
Sałatka warstwowa z brokułem
-
Sałatka z brokułem i jajkiem pomidorem warstwowa
-
Sałatka z brokułem i boczkiem
-
Sałatka z brokułami i jajkiem i słonecznikiem
-
Sałatka z brokułami jajkiem i pomidorem
-
Sałatka z tortellini i brokułem
-
Sałatka brokułowa z sosem czosnkowym
-
Sałatki z brokułami
Więcej informacji na temat sałatek z brokułami i kurczakiem
Sałatki z brokułami i kurczakiem dość często królują w polskiej kuchni. W połączeniu z kukurydzą, serem żółtym i odpowiednim sosem smakują bardzo dobrze. Można je przygotować na obiad lub kolację z bliskimi albo ze znajomymi z pracy. Jest to w miarę lekka sałatka, która nie jest trudna do wykonania. Jednak przygotowanie niektórych składników może zająć dłuższą chwilę. Wykorzystując proporcje zawarte w przepisie, powinieneś uzyskać 4 porcje tej sałatki.
Do sałatki z brokułami i kurczakiem możesz dodać różne sosy. Możesz ją polać sosem pieczeniowym, ale sprawdzi się też sos jogurtowy z dodatkiem odrobiony chilli lub musztardy. Bardzo dobrze smakuje ze zwykłym majonezem. W sklepach dostępne są także gotowe sosy sałatkowe (np. greckie), do których wystarczy dodać nieco przegotowanej wody i oliwy. Do fileta z kurczaka i brokułami pasuje także własnoręcznie zrobiony sos pomidorowy.
Zaletą sałatki kurczaka z brokułami jest to, że można ją łączyć z wieloma innymi składnikami. Jeżeli nie odpowiada ci jakiś produkt z przepisu, możesz z niego zrezygnować. Poszczególne składniki możesz swobodnie dodać lub wymieniać. Zamiast sera żółtego w kostce, możesz zdecydować się na starty ser. Jeżeli bardzo smakuje ci ser mozzarella, to jego również możesz tutaj umieścić. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli chcesz dodać ser feta, to warto ograniczyć sól w pozostałych składnikach. Do tej sałatki będzie pasować także czerwona papryka lub pomidor. Dodatkowo możesz pokroić w piórka czerwoną cebulę.
Ten rodzaj sałatki sprawdzi się w wielu sytuacjach. Sałatki z piersią kurczaka nadają się na posiłek obiadowy w pracy. Ich zaletą jest to, że nie muszą być jedzone na ciepło, aby były smaczne. Sos najlepiej trzymać w osobnym pojemniczku i polać nim sałatkę dopiero przed jedzeniem. Sałatka z brokuła i kurczaka jest bardzo smaczna, choć jej przygotowanie może zająć trochę czasu. Jeżeli chcesz zabrać ją do pracy, najlepiej zrób ją wcześniej. Gotową sałatkę możesz przechowywać w lodówce. Sos możesz przygotować dzień wcześniej, ponieważ przez noc smaki się przegryzą.
Alergeny w sałatkach z brokułami i kurczakiem
Lista alergenów dla sałatek z brokułami i kurczakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser edamski
- Jogurt naturalny
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- przyprawa do kurczaka
Wartości odżywcze sałatek z brokułami i kurczakiem
Energia i białka
(310g)
Węglowodany
(310g)
Tłuszcze
(310g)
Witaminy
(310g)
Składniki mineralne
(310g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.