Sałatka ziemniaczana z boczkiem
- Ziemniaki ugotowane - 11 sztuk (825 g)
- Boczek wieprzowy bez kości (150 g)
- Cebula czerwona - 1 sztuka (100 g)
- Szczypiorek - 3 łyżki (15 g)
Przepis na sałatkę ziemniaczaną z boczkiem krok po kroku
Ziemniaki opłucz i ugotuj w mundurkach w osolonej wodze (ok. 25-30 min). Następnie odcedź, obierz i pokrój w kostkę.
Wędzony boczek pokrój w kostkę.
Cebulkę obierz i pokrój w małą kostkę.
Rozgrzej patelnie i wrzuć tam wędzony boczek. Gdy zacznie wytapiać się z niego tłuszcz, dodaj do niego cebulkę. Całość podsmażaj do przyrumienienia.
Szczypiorek drobno poszatkuj.
Ziemniaki wymieszaj z boczkiem z cebulką i posyp szczypiorkiem.
-
Sałatka ziemniaczana
-
Sałatka śledziowa z ziemniakami
-
Kartoffelsalat
-
Sałatka ziemniaczana do grilla
-
Sałatka niemiecka
-
Sałatka szwabska
-
Sałatka ziemniaczana z ogórkiem
-
Sałatka z młodych ziemniaków
-
Niemiecka sałatka ziemniaczana z ogórkiem
-
Sałatka jarzynowa z kukurydzą
-
Sałatka ziemniaczana z jajkiem
-
Sałatka na grilla z ziemniakami
-
Sałatka ziemniaczana
Więcej informacji na temat sałatki ziemniaczanej z boczkiem
Sałatka ziemniaczana z boczkiem nie jest skomplikowanym daniem. Z wykonaniem tej sałatki poradzi sobie każdy, nawet ten, kto nie lubi gotować. Sałatka kartoflana z boczkiem może być podana do grillowanych mięs i warzyw lub jako dodatek do dań obiadowych.
Jak zrobić sałatkę ziemniaczaną z boczkiem wędzonym? Przede wszystkim trzeba zacząć od przygotowania ziemniaków. Nie należy obierać ich ze skórki, a tylko ugotować w mundurkach. Trzeba je dobrze przemyć (wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą), a potem w całości ugotować do miękkości. Zwykle jest to kwestia ok. 25-30 minut. Po tym czasie należy je odcedzić. Gdy ostygną, trzeba je obrać, a potem pokroić w kostkę wybranej wielkości lub w talarki.
Cebulę należy przysmażyć na patelni. Jeżeli zależy ci na ostrzejszym smaku tej potrawy, zdecyduj się na cebulę białą. Do tej sałatki możesz dodać swoje ulubione przyprawy (np. czosnek granulowany, mieloną paprykę słodką lub ostrą, chili). Cebulę warto przysmażyć na tłuszczu, który wytopił się z boczku. Boczek wykorzystany w przepisie może być zarówno wędzony, jak i surowy parzony. Na sam koniec sałatkę należy posypać posiekanym szczypiorkiem. Sałatkę ziemniaczaną należy podawać na zimno.
Przepis na sałatkę ziemniaczaną z boczkiem możesz nieco zmodyfikować. Zamiast szczypiorku możesz zdecydować się na koperek lub natkę pietruszki. Ta sałatka może być także wykonana z ogórkiem kiszonym lub konserwowym. Jeżeli chcesz bardziej poeksperymentować, możesz pokusić się na dodanie do tej sałatki jeszcze np. ugotowanego na twardo jajka lub pokrojonej w plasterki rzodkiewki. Opcji jest wiele, więc wszystko zależy od preferencji smakowych osoby przygotowującej sałatkę.
Sałatka ziemniaczana do grilla może być przygotowana jeszcze w inny sposób. Jeżeli zrezygnujesz z boczku, do sałatki możesz dodać sos jogurtowo-śmietanowy lub jogurtowo-czosnkowy. Ta sałatka będzie także dobra z majonezem lub sosem majonezowo-musztardowy. Sałatka z ziemniaków, cebulki i ogórków to tradycyjna niemiecka potrawa (Kartoffelsalat).
Alergeny w sałatce ziemniaczanej z boczkiem
Lista alergenów dla sałatki ziemniaczanej z boczkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sałatkę ziemniaczaną z boczkiem
Wartości odżywcze sałatki ziemniaczanej z boczkiem
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.