Sałatka z zielonych pomidorów i papryki
- Pomidory zielone (1000 g)
- Papryka czerwona - 1,5 sztuki (330 g)
- Cebula - 3 sztuki (300 g)
- Cukier - 3/4 szklanki (150 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (24 ml)
Przepis na sałatkę z zielonych pomidorów i papryki krok po kroku
Pomidory dokładnie umyj i odszypułkuj.
Pomidory pokrój w plastry grubości 3-4 mm.
Pokrojone w plastry pomidory przełóż do dużej miski i zasyp 1 łyżką soli.
Pomidory odstaw na minimum 12 godzin.
Cebulę pokrój w piórka i dodaj do pomidorów, z których wcześniej odlej cały płyn.
Paprykę dokładnie umyj, usuń gniazda nasienne, nasiona i białe błony. Pokrój w paseczki i dodaj do pomidorów i cebuli. Dokładanie wymieszaj.
Przygotuj 5 umytych i wyparzonych słoików pojemności około 400 ml.
Do każdego słoika wsyp 1/4 łyżeczki nasion gorczycy, dodaj po 2 ziela angielskie i po 1 liściu laurowym.
Do słoików ciasno układaj pomidory.
W garnku połącz 2 i 1/4 szklanki wody, 0,5 szklanki octu spirytusowego 10%, 0,75 szklanki cukru oraz 2 łyżki oleju.
Zalewę postaw na gaz i zagotuj. Dokładnie mieszaj aby rozpuścił się cały cukier.
Wrzącą zalewą zalej pomidory i natychmiast zakręć słoiki.
Słoiki z sałatką pasteryzuj 15 minut, następnie wyjmij, odwróć do góry dnem i postaw na ściereczce. Pozostaw do całkowitego wystudzenia.
Słoiki przenieś w chłodne miejsce, do piwnicy lub spiżarni.
Sałatka jest gotowa po około 4 tygodniach.
-
Passata pomidorowa
-
Pomidory w słoikach
-
Sałata z zielonych pomidorów na zimę
-
Pomidory z cebulą w słoiku
-
Pomidory do słoików
-
Sałatka ukraińska z zielonych pomidorów
-
Pomidory koktajlowe na zimę
-
Pomidory w słoikach na zimę
-
Sałatka z zielonych pomidorów i ogórków
-
Sos pomidorowy na zimę
-
Pomidorki koktajlowe w zalewie
-
Przecier z pomidorów na zimę
-
Pomidory w kawałkach na zimę
-
Sałatka z pomidorów do słoika
-
Pomidory na zimę do kanapek
-
Pomidory na zupę do słoików
-
Grzyby w pomidorach do słoika
-
Pomidory do słoików na zimę
Więcej informacji na temat sałatki z zielonych pomidorów i papryki
Sałatka z zielonych pomidorów i papryki do słoików na zimę jest świetną formą utrwalenia letnich warzyw kiedy ich smak jest najbogatszy. Marynowanie warzyw, ze względu na wysoką temperaturę jest skuteczną formą utrwalania żywności poprzez zahamowanie aktywności enzymów oraz drobnoustrojów. Jednak niszczy ona witaminy, które nie są odporne na działanie wysokich temperatur, na przykład witaminę C. Warzywa czy owoce wykorzystywane do tej formy utrwalania żywności zawsze muszą być dokładnie umyte, nie mogą być uszkodzone lub z widocznymi nalotami pleśni.
Jeśli uwielbiasz marynowane warzywa i często je spożywasz, do procesu przygotowania zastosuj ocet jabłkowy zamiast spirytusowego. Zamień go także jeśli masz refluks, chorobę wrzodową, nadżerki, zapalenie błony śluzowej żołądka lub anemię.
Przepis na zielone pomidory z papryką jest łatwy w przygotowaniu. Jest jednak pracochłonna ze względu na odpowiednie przygotowanie warzyw, słoików i zalewy. Jednak zimowa, marynowana sałatka pełna letnich smaków będzie miłą odmianą od klasycznych, obiadowych surówek. Jest to sprawdzony przepis na sałatkę zimową, który zawsze się udaje i wychodzi smacznie. W sałatce oprócz zielonych pomidorów jest również dodatek cebuli oraz papryki czerwonej, dodaje ona mnóstwo smaku i aromatu sałatce z zielonych pomidorów. Możesz ją również wykonać na ostro, dodając do słoików świeżą papryczkę chili. Sałatkę możesz wykonać z dodatkiem marchewki oraz z miodem zamiast cukrem.
Zielone pomidory są źródłem tomatyny. Jest to składnik, który wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz zapobiegają zaparciom. Pomagają obniżyć ciśnienie krwi oraz stężenie cholesterolu we krwi. Zawierają sporo potasu dzięki czemu zmniejszą ryzyko udaru mózgu, miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego. Dzięki zawartości kwasów oraz flawonoidów pomagają leczyć żylaki poprzez działaniu przeciwzakrzepowemu, rozrzedzającemu krew i wzmacniającemu ściany naczyń krwionośnych. Zielonych pomidorów nie powinny spożywać osoby chorujące na refluks żołądkowo-przełykowy, zgagę czy nadkwasotę ponieważ mogą one nasilać objawy. Za to są polecane osobom cierpiącym na alergię pokarmowe ponieważ zawierają znikome ilości alergenów i nie powodują reakcji alergicznej jak pomidory zielone.
Przetwory z zielonych pomidorów i papryki nadadzą Twoim obiadom nowego charakteru ale również możesz wykorzystać je jako przekąski na imprezy lub dodatek do grilla. Wypróbuj ją oraz eksperymentuj z innymi połączeniami smakowymi Twoich zimowych przetworów.
Alergeny w sałatce z zielonych pomidorów i papryki
Lista alergenów dla sałatki z zielonych pomidorów i papryki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- gorczyca
Wartości odżywcze sałatki z zielonych pomidorów i papryki
Produkty marynowane powinny być spożywane z umiarem ze względu na zastosowanie octu spirytusowego.
Energia i białka
(469g)
Węglowodany
(469g)
Tłuszcze
(469g)
Witaminy
(469g)
Składniki mineralne
(469g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.