Sałatka z pomidorków koktajlowych
- Sałata (35 g)
- Pomidory koktajlowe (100 g)
- Cebula czerwona - 1/4 cebuli (25 g)
- Kukurydza konserwowa - 2 łyżki (30 g)
- Ser kozi twardy - 1,5 łyżki (22 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżeczka (5 ml)
Przepis na sałatkę z pomidorków koktajlowych krok po kroku
Pomidorki koktajlowe przekrój na pół lub na cztery, a cebulę w piórka.
Na talerz włóż szpinak, pokrojone warzywa i kukurydzę.
Dodaj oliwę oraz szczyptę pieprzu i dokładnie wymieszaj.
Wyłóż na wierzch kawałki sera koziego.
-
Sałatka z tuńczykiem
-
Sałatka z kurczakiem
-
Sałatka cezar
-
Sałatka z porem
-
Sałatka z cukinii
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Sałatka warzywna
-
Sałatka z rukoli
-
Sałatka z wędzonym kurczakiem
-
Sałatka z ananasem
-
Sałatka z jajkiem
-
Sałatka na sylwestra
-
Sałatka z pora i jajek
-
Sałatka z buraków i jajka
-
Sałatka z ryżu i tuńczyka
-
Mizeria
-
Sałatka z tuńczykiem i ryżem
-
Sałatka z bobem
-
Sałatki na imprezę
Więcej informacji na temat sałatki z pomidorków koktajlowych
Pomidory są bardzo popularnym w Polsce warzywem. Możemy podzielić je między innymi ze względu na ich wielkość i kształt. Pomidorki koktajlowe zaliczamy do odmiany drobnoowocowej o lekko wydłużonym kształcie. Ich średnica wynosi około 3-4 cm. Pomidorki te możesz spotkać w różnych barwach, od zielonej, przez żółtą do czerwonobrązowej. Najczęściej w sklepach dostępne są pomidorki w kolorze czerwonym. Ich smak i aromat jest intensywniejszy niż zwykłych, dużych pomidorów, co sprawia, że wiele osób chętniej po nie sięga. Często są nazywane także pomidorkami cherry, ponieważ oba te rodzaje zaliczają się do odmiany drobnoowocowej, lecz pomidorki cherry, tak jak wskazuje ich nazwa, przypominają kształtem wiśnie i są to pomidory typu okrągłego, a nie tak jak pomidorki koktajlowe, lekko wydłużonego.
Ze względu na ich rozmiar świetnie sprawdzają się jako element dekoracyjny lub szybka przekąska, którą łatwo zjeść w biegu, rękami. Dodatkowo idealnie nadają się do marynowania i sałatek.
100 g pomidorków koktajlowych zawiera około 19 kcal, a co za tym idzie, świetnie sprawdzają się w diecie osób chcących zredukować masę ciała. Głównie są źródłem węglowodanów (2,9 g/100 g), błonnika pokarmowego (1,2 g/100 g) i białka (0,9 g//100 g). Poza tym zawierają witaminy z grupy B, witaminę A, C, E i K, a także składniki mineralne, takie jak: potas, fosfor, magnez, cynk sód itd. Zależnie od odmiany oraz sposobu i miejsca uprawy ilość poszczególnych składników może się zmieniać, lecz zwykle są to niewielkie zmiany i bez względu na wybraną odmianę, warto po nie sięgać. Zawarte w nich witaminy są przeciwutleniaczami, które chronią nasze organizmy przed różnymi chorobami, a także opóźniają proces starzenia. Istnieje hipoteza, która mówi, że przyczyną starzenia się jest nagromadzenie wolnych rodników, które powodują uszkodzenia, między innymi w białkach, lipidach i DNA. Denham Harman, twórca tej teorii, sugerował, że odpowiednie ilości antyoksydantów, mogą spowolnić proces starzenia. Wierzył on, że aktywna, zdrowa osoba, której dieta jest bogata w przeciwutleniacze, których źródłem są między innymi warzywa i owoce, może wydłużyć swoje życie o 5-10 lat. Dlatego warto dodawać do swojego posiłku różne warzywa oraz owoce.
Przedstawiony przepis na sałatkę z pomidorów koktajlowych jest idealny do obiadu. Mimo że zgodnie z nazwą jest to sałatka z pomidorków koktajlowych, to możesz też przygotować ją z pomidorkami cherry — ta drobna różnica w ich kształcie nie zepsuje sałatki ;) Użyjemy do niej także różnokolorowych warzyw, aby już sam jej wygląd pobudzał apetyt. Jeżeli chcesz ją jeść jako samodzielne danie, to dodaj do niej także jakiś produkt, będący źródłem białka, np. kurczaka, wędzoną rybę, tofu itp. Jej dużym plusem jest szybkie przygotowanie, które zajmie Ci maksymalnie 10 minut, bo jest to bardzo prosta sałatka z pomidorkami koktajlowymi.
Alergeny w sałatce z pomidorków koktajlowych
Lista alergenów dla sałatki z pomidorków koktajlowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- ser kozi twardy
Wartości odżywcze sałatki z pomidorków koktajlowych
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.