Sałatka z pieczoną dynią
- Dynia (100 g)
- Ser Feta - 4 plasterki (60 g)
- Rukola - Garść (30 g)
- Nasiona słonecznika - 1 łyżka (10 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (12 ml)
- Olej lniany - 2 łyżki (24 ml)
Przepis na sałatkę z pieczoną dynią krok po kroku
Dynię przekrój na pół, usuń pestki i obierz ze skórki.
Pokrój dynię w równą kostkę, przełóż ma blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia.
Dynię polej olejem rzepakowym, posyp szczyptą soli, pieprzu i imbiru.
Piecz około 15 minut w temperaturze 180 stopni.
Dynię pozostaw do wystudzenia.
Do miski lub na talerz przełóż rukolę.
Fetę pokrój w kostkę i przełóż do rukoli.
Na sałatkę połóż upieczoną dynię.
Olej lniany wymieszaj ze szczyptą pieprzu oraz soli i polej sałatkę.
Sałatkę posyp nasionami słonecznika.
-
Pasta z awokado
-
Sałatka na grilla
-
Filet z kurczaka
-
Pasztet z królika
-
Kapusta wigilijna
-
Ceviche
-
Kotlety z soczewicy
-
Dorsz pieczony
-
Bataty z piekarnika
-
Pałki z kurczaka
-
Pieczone buraki
-
Ryba z piekarnika
-
Sałatka z pomidorów
-
Kaszotto z warzywami w pomidorowym sosie z posypką z orzeszków
-
Sałatka z kurczakiem i mango
-
Sałatka z tuńczykiem i jajkiem
-
Koktajl sirt
-
Makaron z fasolką szparagową, kurczakiem i pesto
-
Dietetyczna kolacja
Więcej informacji na temat sałatki z pieczoną dynią
Sałatka z pieczoną dynią to jedno z najlepszych dań w sezonie jesiennym. Mało kto wyobraża sobie ten okres bez zupy krem z dyni, sernika dyniowego czy kawy dyniowej. Jednak do tej listy każdy fan dyni powinien dołączyć tą sałatkę. Słodkość i kremowość dyni została połączona
z ostrością rukoli, chrupkością nasion słonecznika i lekko słonym oraz kremowym smakiem sera feta. Pieczona dynia z fetą to połączenie sprawdzone i wyjątkowe w smaku. Sałatka wręcz idealna, łącząca wiele smaków, tekstur i konsystencji.
Dzięki różnorodności składników, sałatka jest nie tylko fajnie smakuje ale dostarcza wiele składników odżywczych. Spożywając 100 gramów rukoli, która jest podstawą dania, dostarczysz 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę K, pokrywa 50% zapotrzebowania na witaminę A oraz po 25% na witaminę C oraz foliany. Zawiera witaminy z grupy B, wapń, magnez, żelazo, potas i mangan. Jest produktem niskokalorycznym ale przy tym bogatym w błonnik, dzięki temu polecana jest w trakcie procesu odchudzania. Wysoka zawartość witaminy K wspiera układ kostny a w połączeniu z witaminą C uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Wykazuje działanie bakteriobójcze i detoksykujące, wzmacnia odporność, poprawia kondycję włosów i skóry. Dynia jest ogromnym źródłem beta-karotenu, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C, nawet po obróbce termicznej, a także cynku pozytywnie wpływa na układ immunologiczny. Wysoka zawartość witaminy A oraz duża witaminy E wpływa na poprawę wyglądu skóry. Dzięki sporej zawartości błonnika i niskiej kaloryczności, dynia wspomaga proces redukcji masy ciała. Dynia zawiera związek o nazwie kukurbityna, który ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze. Najwięcej zawierają go pestki, jednak pamiętaj aby wybierać te surowe, w prażonych ilość jest znikoma. Dynia pomimo, że ma wysoki indeks glikemiczny, posiada niski ładunek glikemiczny dlatego może być spożywana w rozsądnych ilościach przez osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Dodatek tłuszczu, w postaci oleju lnianego i pestek słonecznika oraz sera fety, który zawiera białko obniża wyrzut insuliny po spożyciu dyni. Jak już wspomniałam ser feta jest doskonałym źródłem białka ale również wapnia w diecie. Wpływa on tym samym na poprawne procesy budulcowe w organizmie, wzmacnia kości i zapobiega powstawaniu osteoporozy. Zawiera także witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę A, witaminę K i witaminę D. Spożywając ser fetę dostarczymy także wiele składników mineralnych, takich jak fosfor, potas, magnez, cynk czy selen. Ponieważ feta jest bogata w sód jej spożycie powinny ograniczyć osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz chorobami nerek.
Przepis na sałatkę z dynią jest bardzo łatwy. Wszystko można przygotować w czasie pieczenia się dyni i podać z jeszcze lekko ciepłą. Sałatka z pieczoną dynią hokkaido to świetna propozycja jako przystawka, lekka sałatka w trakcie spotkana z rodziną i przyjaciółmi. Sprawdzi się również jako posiłek do pracy czy lekka kolacja.
Alergeny w sałatce z pieczoną dynią
Lista alergenów dla sałatki z pieczoną dynią przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Feta
Wartości odżywcze sałatki z pieczoną dynią
Energia i białka
(230g)
Węglowodany
(230g)
Tłuszcze
(230g)
Witaminy
(230g)
Składniki mineralne
(230g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.