Sałatka z kalafiora i ogórka
- Kalafior - 1 sztuka (800 g)
- Ogórek - 5 sztuk (175 g)
- Rzodkiewka - 1 pęczek (115 g)
- Koperek - 1 pęczek (16 g)
- Jogurt naturalny - 4 łyżki (100 ml)
- Czosnek - 2 ząbki (8 g)
Przepis na sałatkę z kalafiora i ogórka krok po kroku
Sos: koperek umyj i posiekaj. Czosnek przeciśnij przez praskę. Wymieszaj z jogurtem doprawiając do smaku solą i pieprzem.
Kalafiora umyj, podziel na małe różyczki. Następnie wrzuć do miski i zalej wrzątkiem. Po dwóch minutach odcedź na sitku.
Rzodkiewki i ogórki umyj i pokrój w półplasterki.
Do miski wrzuć przygotowane warzywa. Polej sosem i dokładnie wymieszaj.
-
Sałatka z tuńczykiem
-
Sałatka z kurczakiem
-
Sałatka cezar
-
Sałatka z porem
-
Sałatka z cukinii
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Sałatka warzywna
-
Sałatka z rukoli
-
Sałatka z wędzonym kurczakiem
-
Sałatka z ananasem
-
Sałatka z jajkiem
-
Sałatka na sylwestra
-
Sałatka z pora i jajek
-
Sałatka z buraków i jajka
-
Sałatka z ryżu i tuńczyka
-
Mizeria
-
Sałatka z tuńczykiem i ryżem
-
Sałatka z bobem
-
Sałatki na imprezę
Więcej informacji na temat sałatki z kalafiora i ogórka
Kalafior to warzywo z rodziny kapustowatych. Jest szczególnie lubiany przez dzieci, ze względu na swój delikatny smak. W czasie wzrostu białą część kalafiora nazywa się różą, stąd popularne „dzielenie na różyczki”. Ta część jest właśnie częścią jadalną, którą wykorzystuje nasz przepis na sałatkę z kalafiora i ogórka. Kalafior znany był już w starożytnym Rzymie, ale w Polsce zaczęto go uprawiać na przełomie XVI i XVII wieku. Najprawdopodobniej dzięki Bonie Sforzy- matce warzyw w Polsce.
Sałatka z kalafiora i ogórka to idealny pomysł na dodatek do dania głównego. Ta niepozorna, chrupiąca sałatka to prawdziwa bomba witaminowa! Wykorzystanie świeżych warzyw powoduje, że ma niski indeks glikemiczny i jest szczególnie smaczna. Dodatek sosu jogurtowego w którym występuje koperek powoduje, że jest też niskokaloryczna. Może być to również świetny pomysł na sałatkę np. do pracy lub na imprezę. Mało kto wie, że kalafiora można spokojnie spożywać na surowo, a ogórki nie muszą być obrane ze skórki. W naszym przepisie kalafior zostaje przez chwilę sparzony wrzątkiem, dzięki czemu zachowuje swoją chrupkość. I nie tracimy witamin ukrytych pod skórką ogórka.
Sałatki ze świeżych warzyw to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby wzbogacić swoją dietę w witaminy i składniki odżywcze. Odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza przynajmniej 400g warzyw dziennie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób m.in. choroby nowotworowej lub chorób układu sercowego. Wynika to z tego, że warzywa są niezwykle bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Żaden suplement nie zapewni tego, co odpowiednio zbilansowana dieta bogata w świeże warzywa. Porcja naszej sałatki to już prawie 250g warzyw w dodatku w ich najzdrowszej formie. Surówka ta będzie szczególnie pyszna, gdy zostanie wykonana w najlepszym sezonie użytych warzyw.
Jeśli jeszcze zastanawiacie się jak zrobić sałatkę z kalafiora i ogórka to uspokajam, że jest to bardzo szybki i prosty przepis. Gwarantuję, że po pierwszym wykonaniu, ta dobra sałatka zagości na Waszych stołach na dłużej.
Alergeny w sałatce z kalafiora i ogórka
Lista alergenów dla sałatki z kalafiora i ogórka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze sałatki z kalafiora i ogórka
Odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza przynajmniej 400g warzyw dziennie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób m.in. choroby nowotworowej lub chorób układu sercowego. Wynika to z tego, że warzywa są niezwykle bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne.
Energia i białka
(240g)
Węglowodany
(240g)
Tłuszcze
(240g)
Witaminy
(240g)
Składniki mineralne
(240g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.