Sałatka z cukinii
- Cukinia - 1 sztuka (100 g)
- Pomidory koktajlowe - 10 sztuk (100 g)
- Sałata - 10 liści (50 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (30 ml)
- Ser Feta (60 g)
Przepis na sałatkę z cukinii krok po kroku
Cukinię umyj i odetnij oba końce.
Umytą cukinię pokrój w bardzo cienkie plastry.
Pokrojoną cukinię skrop sokiem z cytryny, polej oliwą.
Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę. Dodaj do cukinii.
Całość wymieszaj i odstaw na kilka minut.
Liście sałaty opłucz.
Pomidory umyj i pokrój w ćwiartki.
Pomidory wymieszaj z cukinią.
Warzywa ułóż na liściach sałaty.
Ser feta pokrój w drobną kostkę i posyp nim warzywa.
Zjedz na zimno.
-
Leczo z cukinii
-
Cukinia marynowana
-
Surówka z cukini
-
Surówka z cukinii
-
Smażona cukinia
-
Pikle z cukinii
-
Cukinia z patelni
-
Surówka do łososia
-
Sałatka z cukinii i ogórka
-
Leczo z papryką i cukinią
-
Mizeria z cukinii
-
Surówka z cukinii i marchewki
-
Surówka z cukinii i pomidorów
-
Surówka z cukinii i ogórka
-
Surówka z cukinii z majonezem
-
Surówka z cukinii marchewki i cebuli
-
Surówka z cukinii marchewki i jabłka
-
Surówka z cukinii ze śmietaną
-
Surówka z cukinii
Więcej informacji na temat sałatki z cukinii
Cukinia to jedno z najpopularniejszych letnich warzyw. Jest delikatna i łagodna w smaku, lekkostrawna, niskokaloryczna, a jednocześnie pełna witamin i składników mineralnych. Co więcej, wykorzystać można ją na przeróżne sposoby – przygotowuje się z niej zupy, sałatki, surówki, placki, przetwory, a nawet ciasta i dania na słodko, dlatego docenia ją wiele osób.
Sałatka z cukinią to jeden z najprostszych, najszybszych i jednocześnie najsmaczniejszych sposobów na przygotowanie tego warzywa. Najlepiej, aby cukinia do sałatki była świeża i surowa, jednak równie dobrze sprawdzi się cukinia marynowana w słoikach w formie domowych przetworów – w takiej formie sprawdzi się zwłaszcza już po zakończeniu sezonu.
Przepis na sałatkę z cukinii jest bardzo prosty i niewymagający zaawansowanych umiejętności kulinarnych, ani specjalistycznego wyposażenia, dlatego każdy, nawet całkowicie początkujący kucharz poradzi sobie bezproblemowo z jej przygotowaniem. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie cukinii pod bieżącą wodą i odcięcie jej obu końców. Następnie cukinię należy bardzo cienko pokroić – do tego celu można wykorzystać specjalną temperówkę do warzyw, obieraczkę, lub zwykły, dobrze naostrzony nóż. Do pokrojonej cukinii należy następnie wlać odrobinę soku z cytryny, oliwę z oliwek, przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, a całość dokładnie wymieszać i odstawić na kilka minut, aby warzywo przeszło smakiem marynaty. W tym czasie płuczemy liście sałaty, pomidory kroimy w ćwiartki. Na koniec mieszamy je z cukinią i podajemy posypane pokruszonym serem feta. Sałatka marynowana z cukinii najlepiej smakuje na zimno, zjedzona tuż po przygotowaniu. Sprawdzi się jako dodatek do obiadu lub jako lekka kolacja, czy podwieczorek. To też idealna przekąska do grilla, na ognisko, czy wieczorne spotkanie z rodziną i przyjaciółmi. Z pewnością posmakuje również najmłodszym członkom rodziny.
Ciekawą alternatywą dla sałatki z cukinii są surówka z cukinii oraz sałatka z cukinii do słoików, których przygotowanie jest równie proste i szybkie.
Alergeny w sałatce z cukinii
Lista alergenów dla sałatki z cukinii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Feta
Wartości odżywcze sałatki z cukinii
Energia i białka
(0g)
Węglowodany
(0g)
Tłuszcze
(0g)
Witaminy
(0g)
Składniki mineralne
(0g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.