Sałatka z brokułów i makaronu
- Makaron penne - ok. pół paczki makaronu (300 g)
- Brokuły - 0,5 szt dużego brokułu (300 g)
- Jogurt naturalny 2% - 2 duże łyżki (40 g)
- Szynka wiejska - 3 plasterki (75 g)
- Piersi kurczaka bez skóry - 1 duża pierś (200 g)
- Kukurydza konserwowa - 1 mini puszka (170 g)
- Majonez - 1 mała łyżeczka (10 g)
- Jajko (4 szt.)
Przepis na sałatkę z brokułów i makaronu krok po kroku
Makaron ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie odcedź, ostudź i przesyp do miski.
W garnku zagotuj wodę, lekko ją posól. W międzyczasie brokuł opłucz i podziel na małe różyczki. Wrzuć różyczki do gotującej się wody. Pozostaw je tam na dokładnie 5 minut, następnie odcedź na durszlaku i zmieszaj z makaronem.
Pierś z kurczaka pokrój na mniejsze kawałki. Przypraw mięso papryczką chili, słodką papryką, czosnkiem granulowanym i odrobiną soli. Nagrzej patelnię grillową, następnie przełóż na nią kawałki mięsa. Grilluj mięso tak, by miało ładny rumiany kolor. Gdy mięso będzie gotowe ostudź i pokrój w kostkę. Dodaj do pozostałych składników.
Szynkę pokrój w drobną kostkę i połącz z resztą składników.
Kukurydzę odcedź na sitku, a potem dodaj do miski z pozostałymi składnikami.
Jajka ugotuj na twardo. Następnie ostudź i obierz. Ostudzone jaja pokrój w drobną kostkę.
W miseczce zmieszaj jogurt wraz z solą, pieprzem i ziołami. Powstały sos dodaj do sałatki i energicznie wymieszaj.
-
Sałatka z makaronem
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Sałatka tortellini
-
Sałatka z kurczakiem i makaronem
-
Sałatka z makaronem i kurczakiem
-
Sałatka z makaronem ryżowym
-
Sałatka z zupek chińskich z kurczaka
-
Cannelloni ze szpinakiem i fetą
-
Sałatka z tuńczykiem i makaronem
-
Makaron z łososiem i szpinakiem
-
Sałatka makaronowa z kurczakiem
-
Makaron z pesto i kurczakiem
-
Sałatka z makaronem kokardki
-
Sałatka z makaronu tortellini
-
Sałatka z makaronu chińskiego
-
Sałatka z tortellini i kurczakiem
-
Sałatka z makaronem ryżowym i kurczakiem
-
Sałatka z kolorowym makaronem
-
Sałatka makaronowa
Więcej informacji na temat sałatki z brokułów i makaronu
Sałatka z brokułów i makaronu jest świetnym pomysłem na szybki i pyszny lunch w domu i do pracy. Smakuje wybornie, a wygląda nawet lepiej - dzięki obecności różnych kolorów. Świetnie sprawdzi się także na przyjęciach, gdyż jest dość lekka, a bardzo sycąca. Przepis jest bardzo łatwy, do tego nie zabiera zbyt dużo czasu.
Jest to wersja lekko odchudzona, gdyż zamiast dużych ilości ciężkostrawnego i tłustego sosu, mamy w nim jogurt zmieszany z majonezem. W ten sposób możemy oszczędzić dużą liczbę kalorii, a wciąż cieszyć się pysznym smakiem. Dlatego sałatka ta sprawdzi się jako przekąska dla osób na diecie, które nie chcą się rozstawać ze smakiem ulubionych potraw, które byłyby zbyt kaloryczne.
Sałatka z brokułem i makaronem, jest pełnowartościowym posiłkiem. Znajdziemy w niej źródła dobrze przyswajalnego białka, a także sycące węglowodany i spore ilości błonnika pokarmowego. Dodatkowo brokuł w sałatce nie jest gotowany, ani smażony, tylko blanszowany, dzięki temu zawiera sporo cennych witamin i antyoksydantów, które zostałyby utracone w procesie długotrwałej obróbki termicznej. Jednym z najcenniejszych składników tej sałatki jest sulforafan, antyoksydant występujący w brokułach, chroniący organizm przed negatywnymi skutkami działania czynników zewnętrznych oraz nowotworami. Niestety zwykle nie gości w codziennym menu zbyt często, ze względu na brak pomysłu na wykorzystanie brokułów w daniach.
Sałatka w przepisie jest podawana z makaronem penne, jednak równie dobrze będzie się w niej komponował makaron kokardki, ze względu na mały rozmiar i bardzo elegancki wygląd. Taki rodzaj makaronu sprawdzi się również w przypadku, gdy chcemy zachęcić do jedzenia najmłodszych członków rodziny.
Dzięki bogactwu różnych składników sałatka jest naprawdę pyszna. Gdy połączymy brokuł z jajkiem, szynką, kurczakiem i kukurydzą otrzymamy wyborną kompozycję smakową, a przy okazji bardzo zdrowe danie, które wykonamy w mniej niż pół godziny. Będzie to idealny wybór dla zapracowanych osób, które lubią szybkie, lecz smaczne posiłki.
Alergeny w sałatce z brokułów i makaronu
Lista alergenów dla sałatki z brokułów i makaronu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron penne
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny 2%
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze sałatki z brokułów i makaronu
Energia i białka
(324g)
Węglowodany
(324g)
Tłuszcze
(324g)
Witaminy
(324g)
Składniki mineralne
(324g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.