Sałatka z awokado i pomidorów
- Sałata - 1/3 główki sałaty masłowej lub pół opakowania miksu (70 g)
- Awokado - pół sztuki (65 g)
- Pomidory koktajlowe - garść (100 g)
- Ogórek - dwa ogórki gruntowe (60 g)
- Cebula czerwona - 1/4 sztuki (25 g)
- Koperek - łyżeczka (4 g)
- Olej lniany - łyżka (12 ml)
- Sok z cytryny - łyżka soku (6 ml)
Przepis na sałatkę z awokado i pomidorów krok po kroku
Sałatę umyj, dokładnie osusz i porwij na kawałki liście do miski.
Pomidorki umyj, osusz i pokrój w połówki. Przełóż do miski z sałatą.
Ogórki dokładnie umyj, odetnij końcówki. Jeśli ogórek posiada grubą skórkę obierz go, jeśli skórka jest delikatna, pokrój ogórka w plasterki i przełóż do miski z sałatą i pomidorami.
Cebulę obierz i pokrój w cienkie piórka, a następnie dodaj do miski z pozostałymi produktami.
Olej lniany wymieszaj z sokiem z cytryny, posiekanym koperkiem, szczyptą pieprzu oraz soli. Polej sałatę.
Więcej informacji na temat sałatki z awokado i pomidorów
Sałatka z awokado i pomidorów jest to prosta sałatka, którą wykorzystasz na wiele sposobów. Wykonasz ją z sałatą, awokado, pomidorami, ogórkiem i czerwoną cebulą. W tej wersji będzie stanowiła pyszny dodatek do śniadania, obiadu, kolacji czy dań grillowych. Możesz wykonać ją z jajkiem, wtedy idealnie sprawdzi się jako śniadanie.
Sałatka z awokado, pomidorem i ogórkiem to bardzo dobre źródło wielu witamin i składników mineralnych. Awokado to tłusty owoc, który zawiera bardzo mało cukrów prostych. Tłuszcz w nim zawarty to głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe, z których najwięcej stanowią kwasy omega-9. Zawiera również odpowiedni stosunek kwasów omega-3 do kwasów omega-6. Główną właściwością wszystkich kwasów jest obniżanie poziomu trójglicerydów oraz obniżają poziom cholesterolu frakcji LDL. Ponadto kwasy z rodziny omega-3 normalizują ciśnienie krwi, wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, hamują rozwój choroby wieńcowej i niedokrwiennej serca, wspomagają pracę mózgu, wykazują działanie przeciwalergiczne, hamują rozwój miażdżycy, wpływają na poprawę wzroku, mają działanie przeciwdepresyjne, hamują lipogenezę i poprawiają wygląd skóry. Kwasy omega-6 posiadają działanie immunomodulujące, również zapobiegają rozwojowi miażdżycy i normalizują ciśnienie krwi. Oprócz tego są pomocne w leczeniu chorób autoimmunologicznych, wzmacniają włosy, skórę i paznokcie oraz wspomagają leczenie neuropatii cukrzycowej. Kwasy z rodziny omega-9, oprócz wymienionych wspólnych właściwości z pozostałymi są silnymi oksydantami, które opóźniają procesy starzenia się. Awokado zawiera sporo potasu, witamin A, E, C oraz witamin z grupy B, jest także źródłem luteiny i zeaksantyny, które poprawiają wzrok. Ogórki składają się głównie z wody, dzięki temu świetnie gaszą pragnienie w upalne dni, dodatkowo zawiera witaminę C, witaminę, A, E i K, a także witaminy z grupy B. Posiadają cynk, sód, żelazo, wapń, fosfor, magnez i potas. Pomidory są bogatym źródłem witaminy C oraz potasu, dostarczają również witaminę A, E i K, witaminy z grupy B, wapń, żelazo oraz magnez. Pomidory przede wszystkim są źródłem likopeny i beta-karotenu. Owoce te posiadają właściwości przeciwmiażdżycowe, antynowotworowe, moczopędne, wspomagają trawienie, wpływają pozytywnie na odporność, poprawiają pracę układu nerwowego, wzmacniają włosy, skórę i paznokcie oraz neutralizują szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych. Sałata to warzywo bogate w błonnik, który zmniejsza wchłanianie tłuszczu oraz węglowodanów prosty z pożywienia. Dodatkowo jest bogata w kwas foliowy, który niezbędny jest w leczeniu anemii, chorób układu krążenia czy depresji. Jest źródłem witamin z grupy B, witaminy C oraz witaminy E, a także żelaza potasu i magnezu.
Przepis na sałatkę z awokado i pomidorami jest banalnie prosty i szybki. Sałatka jest bombą niezbędnych składników odżywczych, które poprawiają stan zdrowia. Przy okazji świetnie smakuje i możesz wykorzystać ją na różne sposoby.
Alergeny w sałatce z awokado i pomidorów
Lista alergenów dla sałatki z awokado i pomidorów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sałatkę z awokado i pomidorów
Wartości odżywcze sałatki z awokado i pomidorów
Energia i białka
(340g)
Węglowodany
(340g)
Tłuszcze
(340g)
Witaminy
(340g)
Składniki mineralne
(340g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.