Sałatka z arbuzem
- Arbuz (250 g)
- Pomidory koktajlowe - 2 garści (200 g)
- Ogórek - 1/4 sztuki (45 g)
- Rukola (75 g)
- Oliwki czarne (30 g)
- Cebula czerwona (40 g)
- Ser Feta (35 g)
Przepis na sałatkę z arbuzem krok po kroku
Arbuza pokrój w trójkąty lub w kostkę, ogórka i cebulę w półplasterki, oliwki w plasterki a pomidorki przekrój na pół.
Fetę pokrój w kostkę lub pokrusz.
Posiekaj kilka listków mięty.
Wymieszaj rukolę z pozostałymi składnikami
-
Sałatka z tuńczykiem
-
Sałatka z kurczakiem
-
Sałatka cezar
-
Sałatka z porem
-
Sałatka z cukinii
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Sałatka warzywna
-
Sałatka z rukoli
-
Sałatka z wędzonym kurczakiem
-
Sałatka z ananasem
-
Sałatka z jajkiem
-
Sałatka na sylwestra
-
Sałatka z pora i jajek
-
Sałatka z buraków i jajka
-
Sałatka z ryżu i tuńczyka
-
Mizeria
-
Sałatka z tuńczykiem i ryżem
-
Sałatka z bobem
-
Sałatki na imprezę
Więcej informacji na temat sałatki z arbuzem
Sałatka z arbuzem zaskoczy Twoich gości połączeniem smaków i wyglądem. Przygotowywana jest na słodko ze słonymi dodatkami. Po wydrążeniu owocu możesz podać ją w arbuzie. Świetnie sprawdzi się ona na grilla i w upalny dzień, ze względu na dużą ilość wody, jaką zawiera arbuz.
Ta letnia sałatka będzie przygotowana z serem feta, czarnymi oliwkami, ogórkiem, z rukolą, cebulą i dodatkiem mięty. Cebula i oliwki są opcjonalnymi dodatkami, których nie musisz dodawać, jeżeli ich nie lubisz.
Dla wielu osób przepis na sałatkę z arbuzem i fetą może wydawać się dziwny, ponieważ na co dzień rzadko łączymy ze sobą smak słodki ze słonym, ale zaufaj mi, że warto jej spróbować.
Arbuz jest idealnym owocem na lato, ponieważ aż w 90% składa się z wody, pomagając w nawodnieniu organizmu w trakcie upału. To też wpływa na jego kaloryczność, która wynosi jedynie 36 kcal na 100 g. Dodatkowo zawiera on antyoksydanty, które pomagają chronić organizm przed rozwojem wielu chorób. Najwięcej znajdziesz ich w dojrzałym owocu, czyli takim o intensywnie czerwonym miąższu. Zawiera on 7,2 mg likopenu w 100 g, czyli więcej niż pomidor, i charakteryzuje się dobrą biodostępnością z surowego owocu.
Kupując arbuza, możesz zwrócić uwagę na jego kształt, wielkość, kolor, masę, strukturę oraz dźwięk. Owoc powinien mieć symetryczny kształt, bez pęknięć, deformacji i innych śladów uszkodzeń. Małe arbuzy mogą być niedojrzałe, a duże owoce o nieproporcjonalnie małej masie mogą mieć duże puste przestrzenie. Kolor skóry powinien być równomierny, jasnozielony z ciemniejszymi paskami. Jasna plama jest miejscem przylegania arbuza do ziemi i w dojrzałym owocu powinna mieć barwę lekko żółtą. Skórka powinna być jędrna i gładka. Jeżeli zapukasz w dojrzały owoc, odgłos powinien przypominać bębenek.
Rozkrojonego arbuza najlepiej zjeść jak najszybciej, a jeżeli kupiłaś większą ilość, to przechowuj go w lodówce maksymalnie 7-10 dni.
Wiele osób boi się kupować arbuza ze względu na jego wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 72, lecz często nie są oni świadomi, że jego ładunek glikemiczny jest niski. Jeżeli dobrze zbilansujesz posiłek z arbuzem, to śmiało możesz go jeść.
Alergeny w sałatce z arbuzem
Lista alergenów dla sałatki z arbuzem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Feta
Wartości odżywcze sałatki z arbuzem
Sałatka z arbuzem może być spożywana przez zdrowe osoby, jak i osoby na diecie o niskim indeksie glikemicznym, laktowegetarian i osoby stosujące dietę bezglutenową (ser feta nie powinien zawierać glutenu, ale dla pewności sprawdź to na opakowaniu).
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.