Sałatka szwedzka z papryką
- Ogórek (2000 g)
- Cebula - 2 średnie sztuki (300 g)
- Marchewka - 2 średnie sztuki (250 g)
- Papryka czerwona - 2 średnie sztuki (500 g)
- Czosnek - 5 ząbków (25 g)
- Cukier (50 g)
- Ocet spirytusowy - pół szklanki (125 ml)
- Olej rzepakowy - pół szklanki (125 ml)
Przepis na sałatkę szwedzką z papryką krok po kroku
Ogórki obierz, umyj i pokrój w cienkie paski.
Cebulę obierz i pokrój w piórka.
Marchew obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
Paprykę umyj, usuń z niej gniazda nasienne i pokrój w kostkę.
Czosnek obierz i pokrój w cienkie plasterki.
Warzywa włóż do miski, dodaj do nich 1 łyżkę stołową soli, dokładnie wymieszaj i odstaw na około 2 godziny.
Do garnka wlej 375 ml wody oraz ocet. Następnie dodaj cukier, 4 liście laurowe, 5 ziarenek ziela angielskiego, 5 ziarenek pieprzu oraz 1 łyżeczkę gorczycy.
Składniki dokładnie wymieszaj, zagotuj i pozostaw do wystudzenia.
Do warzyw dodaj olej oraz przestudzoną zalewę. Składniki dokładnie wymieszaj, przełóż je ciasno do wyparzonych słoików, zakręć je i pasteryzuj 15 minut od momentu zagotowania się wody.
Po tym czasie słoiki wyciągnij z wody, pozostaw do wystudzenia i przechowuj w chłodnym, zaciemnionym miejscu.
-
Ogórki małosolne
-
Ogórki kiszone
-
Ogórki konserwowe
-
Ogórki na zimę
-
Ogórki z curry
-
Ogórki z chili
-
Ogórki w musztardzie
-
Pikle z ogórków
-
Ogórki z kurkumą
-
Ogórki małosolne na sucho
-
Sałatka z ogórków do słoików
-
Ogórki z miodem
-
Zalewa na korniszony
-
Ogórki kwaszone
-
Ogórki kanapkowe w zalewie słodko-kwaśnej
-
Sok z kiszonych ogórków
-
Ogórki po kozacku
-
Ogórki z papryką
-
Przetwory z ogórków
Więcej informacji na temat sałatki szwedzkiej z papryką
Sałatka szwedzka z papryką to doskonała propozycja na przetwory do słoików na zimę. Najlepsza sałatka z octem świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu, gdy ograniczony jest dostęp do świeżych warzyw i owoców. Przepis na sałatkę szwedzką z papryką jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przetworów potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ogórek, cebula, marchew, papryka czerwona, czosnek, cukier, ocet spirytusowy, olej rzepakowy, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy oraz gorczyca.
A jak zrobić szwedzką sałatkę z papryką? Ogórki obierz, umyj i pokrój w cienkie paski. Cebulę obierz i pokrój w piórka. Marchew obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Paprykę umyj, usuń z niej gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Czosnek obierz i pokrój w cienkie plasterki. Warzywa włóż do miski, dodaj do nich 1 łyżkę stołową soli, dokładnie wymieszaj i odstaw na około 2 godziny. Do garnka wlej 375 ml wody oraz ocet, dodaj cukier, 4 liście laurowe, 5 ziarenek ziela angielskiego, 5 ziarenek pieprzu oraz 1 łyżeczkę gorczycy. Składniki wymieszaj, zagotuj i pozostaw do wystudzenia. Do warzyw dodaj olej oraz przestudzoną zalewę, wymieszaj, przełóż je ciasno do wyparzonych słoików, zakręć i pasteryzuj 15 minut od momentu zagotowania się wody.
Papryka stanowi doskonałe źródło witaminy A, witaminy C oraz witaminy E. Znajdziemy w niej również kwas foliowy. Witaminy A, C oraz E zaliczane są do silnych przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników i przyczyniają się tym samym do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowolnienia procesów starzenia się skóry. Kwas foliowy natomiast niezbędny jest w diecie kobiet w ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u płodu.
Podsumowując domowa sałatka szwedzka z papryką stanowi doskonałą propozycję na pyszny dodatek do obiadu, gdy ograniczony jest dostęp do świeżych warzyw i owoców. Octowa zalewa do sałatki jest prosta w przygotowaniu i doskonale konserwuje warzywa. Produkty niezbędne do przygotowania sałatki dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w sałatce szwedzkiej z papryką
Lista alergenów dla sałatki szwedzkiej z papryką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- gorczyca
Wartości odżywcze sałatki szwedzkiej z papryką
Sałatka szwedzka z papryką to doskonała propozycja na pyszny dodatek do obiadu. Warzywa wykorzystane do przygotowania sałatki stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych.
Energia i białka
(420g)
Węglowodany
(420g)
Tłuszcze
(420g)
Witaminy
(420g)
Składniki mineralne
(420g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.