Sałatka szwajcarska
- Ser gouda (150 g)
- Szynka konserwowa (150 g)
- Ogórki konserwowe - 3 średnie ogórki (180 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na sałatkę szwajcarską krok po kroku
Ser i szynkę pokrój w słupki.
Ogórki i paprykę pokrój w kostkę.
Oliwę wymieszaj z solą, pieprzem i natką pietruszki, a następnie polej nią gotową sałatkę.
Więcej informacji na temat sałatki szwajcarskiej
Sałatka szwajcarska jest prosta do przygotowania. Można wręcz powiedzieć, że jest to ekspresowa sałatka, więc jeśli masz w lodówce odpowiednie składniki, możesz ją bardzo szybko zrobić dla niespodziewanych gości. Nadaje się także jako przekąska do pracy. Możesz zrobić ją wcześniej i przechowywać w lodówce (najlepiej w szczelnie zamykanym pojemniku).
Ta sałatka składa się głównie z sera, szynki i ogórków. Jednak do tych składników można dodać też inne rzeczy. Do tej sałatki będzie pasować jajko na twardo oraz marynowane pieczarki. Jeżeli masz wolną chwilę, to możesz przyrządzić pieczarki według własnego uznania (np. na patelni), a potem dodać je do tej sałatki.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ją z kukurydzą i kiełbasą szynkową. W tym przepisie znajduje się papryka konserwowa, ale możesz ją zamienić na zwykłą paprykę, jeśli to właśnie na taką masz ochotę, choć warto wiedzieć, to konserwowa papryka nadaje sałatce ciekawego smaku.
Ważną kwestią jest także wybór odpowiedniego sera. Jeżeli lubisz wędzony ser, możesz go tutaj wkroić lub zetrzeć na tarce. Dobrą opcją jest również łączenie ze sobą różnych serów, ale gdy zależy ci na mniej kalorycznych składnikach, warto rozważyć m.in. parmezan i sery chude.
Ten przepis na sałatkę z żółtym serem, ogórkami, papryką i szynką jest ekspresowy, dlatego sałatka jest tylko polana oliwą z oliwek z dodatkiem poszatkowanej świeżej natki pietruszki. Możesz jednak dodać tutaj sos majonezowo-musztardowy, majonezowo-śmietanowy albo jogurtowo-czosnkowy. Wybór należy do ciebie. Każdy z tych sosów będzie dobrze komponować z konserwową szynką, papryką i ogórkami.
Sałatka szwajcarska z serem i szynką bardzo dobrze się sprawdza jako przystawka, ale możesz ją podać na kolację lub zebrać ze sobą do pracy. Jak zrobić tę sałatkę? Wystarczy, że wszystkie gotowe składniki pokroisz. Jest to jedna z najprostszych sałatek, które przygotowuje się w ciągu kilkunastu minut, a jej największą zaletą jest to, że jest bardzo smaczna i wpasowuje się w gusta wielu osób.
Alergeny w sałatce szwajcarskiej
Lista alergenów dla sałatki szwajcarskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ogórki konserwowe
Wartości odżywcze sałatki szwajcarskiej
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.