Sałatka szopska
- Pomidor - 2 sztuki (340 g)
- Ogórek - pół ogórka (90 g)
- Papryka czerwona (110 g)
- Cebula czerwona - pół cebuli (55 g)
- Ser Feta - oryginalnie ser sirene (40 g)
- Oliwki czarne - 4 sztuki (12 g)
Przepis na sałatkę szopską krok po kroku
Obierz ogórka i pokrój go w kostkę. Tak samo pokrój też pomidory i paprykę, a cebulę pokrój w półplasterki. Oliwki przekrój na pół lub w plasterki.
Na talerzu warstwami ułóż ogórka, pomidora, cebulę i paprykę. Postaraj się ułożyć z warzyw piramidę.
Na tarce zetrzyj ser i posyp nim sałatkę.
Udekoruj całość oliwkami.
-
Sałatka gyros
-
Sałatka jarzynowa
-
Sałatka z tuńczykiem
-
Sałatka z winogronem i kurczakiem
-
Sałatka z kurczakiem
-
Sałatka cezar
-
Sałatka z makaronem
-
Sałatka z zupek chińskich
-
Sałatka na grilla
-
Sałatka z burakiem
-
Sałatka z porem
-
Sałatka z cukinii
-
Sałatka z brokułem
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Sałatka ziemniaczana
-
Sałatka z selera naciowego
-
Sałatka warzywna
-
Sałatka z rukoli
-
Sałatki
Więcej informacji na temat sałatki szopskiej
Sałatka szopska to tradycyjna sałatka bułgarska, której nazwa pochodzi od szopów, czyli mieszkańców Sofii i okolic, lub regionu szopskiego, który znajduje się głównie w Bułgarii oraz zahacza o Serbię i Macedonię. Podawana jest jako dodatek do potraw, a nie jako osobne danie. Oryginalna sałatka szopska charakteryzuje się przede wszystkim jednym składnikiem. Jest to ser szopski lub inaczej sirene, który produkowany jest z mleka owczego lub krowiego. To biały, słony ser, dojrzewający w solance.
Czy opis tego sera nie kojarzy Ci się z innym bardzo popularnym serem?
Jeżeli tak, to dobrze, bo jest on bardzo podobny do sera feta — o jego produkcji przeczytasz w przepisie na sałatkę z fetą i pomidorami. Bułgarzy uważają, że Grecy ściągnęli z nich ten pomysł na ser i go spopularyzowali, a Grecy odwrotnie uważają, że ser sirene został ściągnięty od nich i jest podróbką sera feta. O tym, kto ma racje, nie będę tutaj dyskutować, ale warto wiedzieć, że te sery są do siebie bardzo podobne. Ta wiedza przyda Ci się w sklepie, gdy będziesz poszukiwać sera sirene, a raczej jego zamiennika, bo ten bułgarski ser jest praktycznie niedostępny w Polskich sklepach, chyba że zamówisz go przez internet. Pozostałe składniki bez problemu kupisz w każdym sklepie. Oryginalny przepis zakłada użycie właśnie sera szopskiego, ale jeżeli go nie masz, to na spokojnie możesz przyrządzić tę sałatkę z serem fetą. Przepis na sałatkę szopską składa się też z pomidorów, zielonego, obranego ogórka, czerwonej cebuli, papryki i czarnych oliwek do dekoracji. Warzywa w Bułgarii są podobno wyśmienite, soczyste i aromatyczne, dlatego, aby jak najlepiej odwzorować smak oryginalnej sałatki bułgarskiej, wybieraj świeże warzywa, najlepiej z zaufanego źródła.
Składniki sałatki szopskiej układa się warstwami, zaczynając od warzyw, starając się stworzyć na talerzu piramidę. Na koniec warzywa posypuje się tartym serem i opcjonalnie układa pokrojone oliwki. Do sałatki nie dodaje się żadnego sosu ani nawet zwykłej oliwy z oliwek, ponieważ to każdy według uznania powinien dodać samodzielnie na swój talerz.
Alergeny w sałatce szopskiej
Lista alergenów dla sałatki szopskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Feta
Wartości odżywcze sałatki szopskiej
Energia i białka
(325g)
Węglowodany
(325g)
Tłuszcze
(325g)
Witaminy
(325g)
Składniki mineralne
(325g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.