Sałatka sushi
- Ryż do sushi (200 g)
- Ocet ryżowy (40 ml)
- Cukier - 5 łyżek (65 g)
- Sos sojowy - 4 łyżki (35 ml)
- Awokado - 2 sztuki (280 g)
- Ogórek (150 g)
- Łosoś wędzony (200 g)
- Arkusze nori - 4 sztuki (10 g)
- Majonez light (50 g)
- Wasabi - 1 łyżka (15 g)
- Sezam nasiona (10 g)
Przepis na sałatkę sushi krok po kroku
Ryż dobrze wypłucz, aż woda o płukaniu będzie przezroczysta.
Ryż zalej 260 ml wody i gotuj pod przykryciem 8 minut od momentu zagotowania wody.
Ryż odstaw pod przykryciem na bok na 10 minut.
Wymieszaj ocet, cukier i sos sojowy.
Mieszankę wlej do ryżu i wymieszaj.
Majonez połącz z wasabi.
Układaj składniki warstwami: pocięte w kwadraty arkusze nori (około 2 cm x 2 cm), połowa ryżu, połowa majonezu z wasabi, połowa awokado pokrojonego w kostkę, pokrojony w kostkę ogórek, połowa łososia podzielonego na mniejsze kawałki, reszta nori, reszta ryżu, reszta majonezu z wasabi, reszta awokado i reszta łososia.
Całość posyp sezamem.
Sałatkę odstaw na 2 godziny do lodówki.
-
Sałatka z wędzonego łososia
-
Sałatka z łososiem wędzonym na zimno
-
Sałatka z łososia i jajek
-
Carpaccio z łososia
-
Prosta sałatka z łososiem
-
Sałatka z łososiem wędzonym i jajkiem
-
Sałatka z łososiem i makaronem
-
Sałatka z łososiem wędzonym i sosem musztardowo miodowym
-
Sałatka z łososia pieczonego
-
Sałatka z łososia i awokado
-
Sałatka z łososia i rukoli
-
Sałatka z łososiem wędzonym i ogórkiem
-
Sałatka nicejska z łososiem
-
Sałatka z łososiem i jajkiem warstwowa
-
Sałatka z rukolą, wędzonym łososiem, serem feta i czerwoną cebulą z sosem vinegret
-
Sałatka z łososiem
Więcej informacji na temat sałatki sushi
Lubisz sushi? Koniecznie poznaj przepis na sałatkę sushi. Jest przepyszna, a dodatkowo szybciej się ją robi niż klasyczne rolki sushi. Idealna na imprezę! Ten sprawdzony przepis na sałatkę warstwową bardzo prosto się przygotowuje. Sałatka sushi to doskonałe zestawienie aromatycznego ryżu z wędzoną rybą i ulubionymi dodatkami. Nie wiesz, jak zrobić sałatkę sushi? Poznaj ten sprawdzony przepis, a nie pożałujesz. Pamiętaj, że surowej ryby nie mogą jeść kobiety, które są w ciąży, a także dzieci do 3. roku życia.
Sałatka sushi jest wyśmienitą sałatką warstwową, która nawiązuje do sushi. Składa się ona z kilku warstw: arkusze nori, ryż z zalewą, ogórek, awokado, łosoś oraz majonez wasabi. Przepis na sałatkę sushi możesz śmiało podać na jakiejś uroczystości, ale jest także świetna na zwykły dzień. Znudziły Ci się tradycyjne sałatki? Sałatka sushi na pewno będzie świetnym rozwiązaniem. Dla wszystkich, którzy lubią sushi, ta potrawa z pewnością będzie fajnym urozmaiceniem. Każda osoba, nawet początkująca, będzie w stanie zrobić sałatkę sushi.
Jak zrobić sałatkę sushi? Przygotuj ryż. Do przepisu na sałatkę sushi najlepiej będzie użyć specjalnego ryżu do sushi. Należy go bardzo dokładnie wypłukać. Następnie ryż gotuje się 8 minut od momentu zagotowania i pozostawia się go pod przykryciem na 10 minut. Składniki zalewy do ryżu wystarczy wymieszać i dodać do ryżu. Kolejny krok to zrobienie majonezu wasabi. Awokado i ogórka pokrój w kostkę. Arkusze nori potnij nożyczkami na kwadraciki o długości około 2 cm. Łososia można podzielić dłoniami lub pokroić nożem na mniejsze kawałki. Gdy masz już przygotowane składniki, możesz robić warstwy: arkusze nori, ryż, majonez, awokado, ogórek, łosoś – powtórz warstwy (z wyjątkiem ogórka) i sałatka gotowa. Jak zrobisz sałatkę sushi, odstaw ją na minimum 2 godziny do lodówki. Najlepsza jest dobrze schłodzona. Do przepisu na sałatkę sushi dobrze jest dodać także sezam, ponieważ on wspaniale podkreśli smak. Super jest go podprażyć – wtedy ma świetny aromat. Tutaj można wykorzystać zarówno sezam biały, jak i sezam czarny.
Sałatka sushi zawiera łososia oraz awokado, które są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest to bardzo ważne, by w diecie znajdowały się właśnie kwasy tłuszczowe nienasycone, ponieważ wspierają między innymi prawidłową pracę mózgu.
*Możesz dodać swoje ulubione dodatki do sałatki sushi. Bardzo fajnie sprawdzi się tuńczyk, łosoś pieczony, łosoś surowy, mango czy marynowany imbir.
*Dla kobiet w ciąży możesz przygotować rybę poddaną obróbce termicznej (na przykład łososia pieczonego).
Alergeny w sałatce sushi
Lista alergenów dla sałatki sushi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Łosoś wędzony
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- majonez light
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- majonez light
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sezam nasiona
Wartości odżywcze sałatki sushi
Przepis zawiera zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe. Są one bardzo ważne w diecie, ponieważ korzystnie działają m.in. na funkcjonowanie mózgu. Sałatki nie należy podawać kobietom w ciąży oraz dzieciom poniżej 3. roku życia.
Energia i białka
(164g)
Węglowodany
(164g)
Tłuszcze
(164g)
Witaminy
(164g)
Składniki mineralne
(164g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.